5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A tegnapi rekordeső az USA-ban nem tart ki ma Európában, ahol inkább stagnálnak az indexek. A forint kissé gyengül, de a BUX felülteljesítő, az OTP és a Mol húzza. Három éves csúcson van az amerikai földgáz ára, miközben atomerőművekkel nyernének egy kis időt az amerikaiak a megújuló energia elterjesztésére.

Újabb indexrekordok születtek az USA-ban tegnap, nagyrészt Joe Biden elnök infrastruktúra-csomagjának hatására, amelynél fontos, de nem végleges előrelépés történt. Az európai Stoxx 600 index viszont stagnál, Frankfurtban és Párizsban szerény, két ezrelék körüli süllyedés, Londonban és Milánóban hasonló mértékű emelkedés látható.

Itthon a BUX index 0,6 százalékkal ment fel eddig, az OTP 0,8, a Mol 0,2 százalékkal drágul. A Richter 0,3 százalékkal süllyed, a Telekom stagnál. A Masterplast egy beruházásról számolt be Szabadkán, két százalékkal van feljebb a részvény.

Árfolyam

Az euró/forint kissé tovább araszol felfelé, 30 fillérrel, 351,30-ra. A dollár valamelyest gyengül, ennek nyomán a legtöbb fém árfolyama is kissé felfelé tart az árutőzsdéken, az olaj viszont stagnál.

Ezek a szektorok járhatnak jól az USA-ban

Az építőipari és nehézipari, acélgyártó társaságok részvényeinek árfolyama emelkedett tegnap annak nyomán, hogy Joe Biden elnök infrastruktúra-csomagja egy kétpárti megegyezéssel nagyot haladt előre. (Bár a politikai kötélhúzás tovább megy más csomagok hozzá kapcsolása körül, így véglegesnek még semmit sem lehet tekinteni.) További jó hír volt odaát a munkanélküli segélyért jelentkezők számának csökkenése és a fogyasztási cikkek rendelésállományának emelkedése is.

A hagyományos infrastruktúra-cégek, mint a Caterpillar mellett vették a telekommunikációs és a megújulóenergia-szektort is. Az 5G fejlesztésére és a vidéki Amerika gyors internettel való ellátására 65 milliárd dollárt költene az 580 milliárd dollár friss pénzt tartalmazó, cirka ezer milliárd dolláros program írta az Erste Befektetési Zrt.

Túlvett lett az amerikai részvénypiac?

A brókercég szerint azonban a cégek értékére a hasonló kormányzati programok csak “nagyon pici” hatással bírnak, mert az állam csak annyit fordít rájuk, hogy épphogy megérje a vállalatoknak. Ezt láttuk már Európában és a Magyar Telekom kapcsán is.

Így mi inkább a jó makrogazdasági adatoknak, illetve a továbbra is tomboló infláció átmeneti figyelmen kívül hagyásának tulajdonítjuk az új csúcsokat. Aminek köszönhetően az indexek kissé túlvetté váltak, egyelőre lehet, hogy nem lesz további szignifikáns áremelkedés írják.

Az európai autóipar lett a visszahúzó erő

Ma az autógyártók húzzák vissza a DAX indexet Németországban a helyi sajtó szerint. Ennek fő oka lehet, hogy a Suzuki bejelentése szerint a félvezető-hiány elhúzódására számít. Ráadásul az akkumulátoroknál is szűk keresztmetszetekre hívta fel a figyelmet. További németországi tőzsdei hírek:

  • A Volkswagen-csoporthoz tartozó Skoda ambiciózus terveket tett közzé a 2030-ig terjedő időszakra.
  • A Volkswagen megerősítette, hogy ajánlatot tett a Europcar Mobility Group SA autókölcsönző részvényeire, papíronként 0,44 eurós áron.
  • A német fogyasztói bizalom indexe sokkal jobb lett a vártnál.
  • A Lufthansa-csoporthoz tartozó Eurowings erős keresletet jelentett a repülőútjai iránt.

Feloldották a bankmoratóriumot

Mind a 23 vizsgált bank nagyon jól vizsgázott a Fed stressz-tesztjén az USA-ban, és feloldották számukra az osztalékfizetési, sajátrészvény-vásárlási moratóriumot is. A hír a német Deutsche Bank részvényére is jó hatással volt, amelynek amerikai leánybankja is érintett.

Földgáz (Pixabay.com)
Földgáz (Pixabay.com)

Nagy a meleg, drága lett a gáz

Az amerikai földgáz tőzsdei ára az évszakhoz képest szokatlanul magasan áll, aminek fő oka az USA-t is sújtó hőhullám lehet. (A légkondicionáló berendezések által használt áram zömét ugyanis gáz segítségével állítják elő.) A 3,442 dolláros mai maximumár 12 havi csúcs, és egyben több mint három éves, mivel utoljára 2018 januárjában volt ilyen magas az árfolyam.

(A hőség nálunk is rekord áramfogyasztást okozott, lásd: Dübörögnek a légkondik...)

Az amerikai földgáz határidős ára öt évre (Tradingview.com)
Az amerikai földgáz határidős ára öt évre (Tradingview.com)

Március végén még csak 2,60-nál tartott, tavaly júniusban pedig 1,4-1,5 dollár között járt, tehát jóval kevesebb, mint fele volt a mostaninak. (A történelmi csúcsoktól azonban messze van, 2005-ben 15-16, 2008-ban 13-14 dollár is volt az árfolyam.)

Adókedvezményt kapnak az atomerőművek?

Az USA-ban öt demokrata szenátor törvényjavaslatot mutatott be, amely adókönnyítést (tax credit) adna a meglevő atomerőművek számára. Ez fontos lehet az ágazat fennmaradása szempontjából, amely megtérülési problémákkal küzd. Míg 2012-ben 104 reaktor működött az országban, ma csak 93, miután a biztonságra költött ráfordítások nagyon megnövekedtek – írta a Reuters.

A kezdeményezést Joe Biden elnök is támogatja. Az atomenergia lehetővé tenné a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának mérséklését addig, amíg a megújuló energia és az ahhoz kapcsolódó átmeneti energia-tárolási megoldások jobban elterjednek.

A két, az USA-ban bejegyzett uránbánya-ETF (tőzsdén kereskedett alap, URA és URNM kóddal) tegnap három százalék körüli mértékben drágult.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45300 45300 45790 -0,44% 0 0 12 150 908 490 HUF 2026-08-19 17:05:27
MOL 5015 4926 5040 +1,81% 0 0 9 148 004 176 HUF 2026-08-19 17:05:03
MTELEKOM 2542 2542 2588 -1,09% 0 0 1 871 071 364 HUF 2026-08-19 17:11:53
RICHTER 12880 12870 13050 -0,39% 0 0 3 421 752 470 HUF 2026-08-19 17:10:44
OPUS 316 300 329 -4,24% 0 0 149 477 860 HUF 2026-08-19 17:08:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 22. 08:14
Emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 22:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Emelkednek az európai tőzsdék, lefelé korrigál az olajár
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 09:46
Mérsékelt indexemelkedéssel indult pénteken a kereskedés a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olajár kissé lefelé korrigált, de a hetet jelentős emelkedéssel fejezi be.
Részvény / Deviza / Áru Öröm nézni, hogy kezdte a napot a forint
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 21. 08:16
Erősödött a magyar fizetőeszköz péntek reggelre az előző délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Beborult az ég New York, de kiderült a forint felett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 20. 16:49
Mínuszban nyitottak magyar idő szerint 15:30 perckor az irányadó Wall Street-i tőzsdeindexek csütörtökön, egy óra múlva pedig még tovább romlott a helyzet. A forint viszont enyhén elkezdett erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Óriási feltámadás: hónapok óta nem látott csúcson a Bitcoin
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 20. 15:09
Június eleje óta először lépte át a 71 ezer dolláros szintet a Bitcoin, csütörtök 14 óra körül 71 ezer 741 dolláron forgott, ami 4,9 százalékos drágulásnak felelt meg.
Részvény / Deviza / Áru A forint és az európai tőzsdék sem osztoznak az ünnepi hangulatban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 20. 13:15
Bár a Budapesti Értéktőzsdén sem csütörtökön, sem pénteken nem tartanak kereskedést az augusztus 20-i nemzeti ünnep és a hosszú hétvége miatt, Európában ma is kinyitottak a piacok. De félidőben nem teljesítenek jól. A forint is gyengülésnek indult.
Részvény / Deviza / Áru Így indította a forint a nemzeti ünnepet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 20. 08:50
Enyhén erősödött a hazai fizetőeszköz árfolyama csütörtök reggel a főbb devizákhoz viszonyítva.
Részvény / Deviza / Áru Nem okozott örömünnepet a forint – ennyiért adják az eurót
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 19:14
Vegyesen alakult szerdán a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest; az euró és a dollár ellenében több-kevesebb nyereségre tett szert, a svájci frankkal szemben viszont gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Bejött a Molnak az olajár emelkedése
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 19. 18:30
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 36,91 pontos, 0,02 százalékos csökkenéssel, 148 659,81 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG