1p
Nem problémamentes az Orco-részvények kivezetése a KBC Equitas szerint, a kisbefektetőknek sok esetben nincs más választásuk, mit a részvények eladása – amelyek viszont pályafutásuk legalacsonyabbb szintjén forognak. A brókercég mindenkinek jó megoldást ígér, kivéve, akik NYESZ-számlára rakták a papírokat – nekik csak az eladás marad.

Az Orco a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján nemrég közzétette, hogy részvényeinek utolsó kereskedési napja a budapesti tőzsdén november 25-e lesz. A társaság részvényei a párizsi, a prágai, illetve a varsói tőzsdén változatlanul forgalomban maradnak. A hírre a KBC Equitas hírlevele szerint a budapesti piacon november 16-án több mint hét százalékot zuhantak az Orco részvényei, pedig a részvények legforgalmasabb piacán, a párizsi tőzsdén csak 2,5 százalékot esett a papír.

A nagy csökkenés oka a brókercég szerint, hogy sok magyar brókercég ügyfelei nem tudnak mást tenni most az Orco részvényeivel, mint megszabadulni a tőlük a BÉT piacán, ameddig még jegyzik ott azokat. Ők a külföldi részvénypiaci hozzáféréssel nem rendelkező befektetési szolgáltatójuknál nem tudják „átszállíttatni” más piacra a BÉT-en megvett Orco-részvényeket, hogy ott kereskedjenek velük. A KBC Equitas-nál viszont az ügyfelek kérhetik, hogy az általuk Budapesten vásárolt Orco részvényeket a cég szállíttassa át a fenti három piac valamelyikére, és ott tovább adhatják-vehetik ezeken a piacokon a részvényeiket. Az „átszállítás” csak virtuális számlaművelet, az egy adott piacon megvásárolt részvény eladása egy másik piacon válik lehetségessé - írják. (A KBC persze nem az egyetlen hazai brókercég, amely külföldi hozzáférésekkel rendelkezik, így más cégeknél is érdemes a feltételekről érdeklődni.)

Az átszállítás ugyanakkor egyszeri adminisztrációs költséggel jár, amelyet az ilyen ügyletekben résztvevő elszámolóházak, letétkezelők és egyéb szereplők számolnak fel. Ez az Orco esetében várhatóan Csehországban 10 000 forint, Franciaországban 6100 forint, Lengyelországban pedig 33 000 forint részvénycsomagonként. (Az egyes piacokon a részvények eladásakor esedékes brókerjutalékot ezek az értékek nem tartalmazzák.)

Ezen kívül az Equitas az Orco BÉT-ről történő kivezetése után, december 2-án a reggeli órákban egyetlen nagy csomagban automatikusan a párizsi tőzsdére szállíttatja majd át azokat az Orco-részvényeket, amelyeket ügyfelei addig nem adtak el, vagy nem szállíttattak át máshová. Egyetlen tranzakcióval várhatóan számos ügyfél részvénycsomagját mozgatják, így a 6100 forintos költség jól szétoszlik, ezért azoknak az ügyfeleknek, akik ezt kivárják, nem kell majd fizetniük a tranzakcióért.

 

Akik viszont Orco-részvényeiket NYESZ számlán tárolják, kivételt képeznek, az ő részvényeiket nem mozgatják sehová, ugyanis NYESZ-számlát csak magyar forintban lehet vezetni, az Orco részvényei pedig külföldön devizában forognak. (Nekik nyilván az eladás marad az egyetlen megoldás, kérdés, mi történik, ha ezt elmulasztják.)
A Bloomberg adatai szerint kedden Prágában 87 korona, azaz 1040 forint, Párizsban 3,46 euró, azaz 1056 forint, Budapesten pedig 1010 forintos áron zártak a részvények (MNB-középárfolyamon átszámolva). Szerda délelőtt tíz óra körül Pesten 960, Párizsban 1026, Prágában 1020 forint volt az ár (szintén a keddi középárfolyamon). A részvények egyébként még sohasem voltak ilyen olcsóak, még a pénzügyi válság 2008 végi-2009 eleji mélypontján sem.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24160 24160 24530 -1,19% 0 0 8 602 445 960 HUF 2025-03-13 17:05:23
MOL 2782 2782 2824 -0,43% 0 0 1 758 369 138 HUF 2025-03-13 17:07:40
MTELEKOM 1640 1612 1646 0,00% 0 0 1 326 738 700 HUF 2025-03-13 17:13:31
RICHTER 10420 10200 10460 +1,17% 0 0 2 495 729 340 HUF 2025-03-13 17:05:24
OPUS 542 542 555 -1,45% 0 0 90 748 771 HUF 2025-03-13 17:07:16
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint és a tőzsdék felett is kisütött a nap
Csabai Károly | 2025. március 13. 12:25
A hazai fizetőeszköz a hétközepi bizonytalankodás után visszerősödött, az euróval szembeni árfolyama például csütörtökön délelőtt ismét benézett a 400-as szint alá. S a reggeli esőt elűző napsütés a tőzsdék kezdeti borongós hangulatát is derűssé tette. Az olajárak esnek, a gáz jegyzése viszont emelkedőben, miközben az arany fel-, az ezüst lefelé mozog. A kriptóknak viszont egységesen jó napjuk van.
Részvény / Deviza / Áru A dollár rávert a forintra
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 06:39
Gyengüléssel telt a forint estéje. 
Részvény / Deviza / Áru Leporolta magát, és felkelt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 19:21
A rossz kezdés után feltápászkodott a forint.
Részvény / Deviza / Áru Megint boldog napja lehetett az OTP részvényeseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 18:49
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1861,15 pontos, 2,18 százalékos emelkedéssel, 87 053,77 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Kivirult Európa az ukrán hírekre, árt a forintnak az infláció
Eidenpenz József | 2025. március 12. 12:39
Az európai tőzsdék átlagosan egy százalék feletti pluszban vannak, amiben az amerikai-ukrán viszony javulásának nagy szerepe lehet. Az USA-ban is van esély emelkedésre, a BUX is a nyerő oldalon áll, a forint viszont kissé gyengült. Jókora céláremelés jött a Telekomra, csalódást okozott a Porsche és a Puma. Irányváltás látszik az amerikai kriptós szabályozásban.
Részvény / Deviza / Áru Odaadja a gyereknek játszani, ha meglátja, milyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 07:35
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru A forint pislog, az euró diktál: nem jön össze a feltámadás
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 19:36
Megint nem sikerült.
Részvény / Deviza / Áru Siralom a budapesti parketten: a nagyok is kaptak egy gyomrost
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 19:21
Csak nem az amerikai vámok miatt?
Részvény / Deviza / Áru Már jön is a feketeleves: Donald Trump bejelentése után megzuhant a tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 18:29
Donald Trump új vámintézkedései miatt esett a Dow és az S&P 500, miközben a befektetők az egyre fokozódó kereskedelmi feszültségektől tartanak.
Részvény / Deviza / Áru Kellemetlen meglepetés érkezett, elmozdult a forint egyensúlyi árfolyama
Eidenpenz József | 2025. március 11. 12:31
A hétfői nagy zuhanás után stabilizálódni látszanak a részvénypiacok, a BUX azonban még határozottan mínuszban van. A forint a 400 eurós határ környékén táncol, idén felülteljesítette a lengyel vagy cseh társát, de egy brókercég szerint az egyensúlyi ára nem itt van. Céláremelések érkeztek az OTP-re. Durva zuhanás után éledeznek a kriptók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG