1p
A frankfurti tőzsde szigorítja a szabad piaci kategória szabályozását és egy piaci szegmenst teljes egészében be is zár, mert már aggódik a saját hírneve miatt. Ezen a területen ugyanis egymást érik a csalások, árfolyam-manipulációk, az utóbbi három évben négy bűnszövetkezet-szerűen működő csoportot azonosítottak.

A saját jó hírnevéért aggódó Deutsche Börse (DB) bezárja a szabadpiaci kategória (Freiverkehr) egy részét, aminek messzire menő következményei lesznek a befektetők számára – írja a Capital című német magazin. Az utóbbi időben ugyanis számos manipulációgyanús eset fordult elő a viszonylag engedékenyen szabályozott piacon, ami számos befektető bizalmát ásta alá.

Faxon, levélben, telefonon, e-mailen

Michael Zollweg, a tőzsde kereskedésének ellenőrzéséért felelős vezető szerint „hatalmas mértékben megnőttek” a csalási esetek a tőzsde szabad kategóriájában, de konkrét számokat nem mondott. Szerinte „már szinte maffiahálózatnak nevezhető” csoportok, legalább négy társaság számlájára írhatók a gyanús esetek. A módszereik közé tartoznak a kéretlen faxok, telefonhívások, hamisított levelek, sőt az is előfordult, hogy a tőzsde munkatársainak adták ki magukat, vagy annak logójával ellátott levélpapírokat használtak.

 

 

Az is előfordult, hogy ügyfelek számlaadatait szerezték meg, majd nevükben hatalmas értékű vételi ajánlatokat tettek a tőzsdén. A cél minden esetben az volt, hogy téves információk terítésével valamely értékpapír árfolyamát számukra kedvező irányba befolyásolják. A német pénzügyi felügyelet (Bafin) honlapján közzé is tesz egy listát azokról az értékpapírokról, amelyeket ilyen megbízásokkal manipuláltak. Az áldozatok számára ezek az ügyletek persze rendszerint horribilis veszteséggel végződnek.

Szigorítás vagy törlés, lehet választani

A DB ezen esetek miatt a First Quotation Board nevű részpiacot, ahol a bevezetési és forgalomban tartási előírások különösen lazák voltak, az idén teljesen be is zárja. Az Entry Standard nevű részpiacon pedig szigorítják a szabályozást. Ezen túl minden vállalatnak prospektust (bevezetési tájékoztatót) kell készítenie – mondja Alexander Höptner, a DB másik illetékese. Ezen kívül a cégeket a releváns információk eddiginél gyorsabb közzétételére is szeretnék kötelezni.

A First Quotation Board 448 részvénytársaságának és a részvényeseiknek a harmadik negyedévig lesz idejük a megfelelő lépéseket megtenni. Amelyik cég nem akarja vagy nem tudja a megfelelő dokumentációt elkészíteni az Entry Standard-ba való bekerüléshez, azt törölni fogják az értékpapírlistáról. A First Quotation Board tagjai közül soknak a papírjai sehol másutt nem forognak, úgyhogy a törlés után papírjaik semmilyen tőzsdén nem fordulnak majd elő.

Van még vagy fél év a kiszállásra

Néhányuk regionális tőzsdéken, mint Berlinben vagy Stuttgartban is be van ugyan vezetve, de ezek csak másodlagos piacként szolgálnak, így ha Frankfurtból távozniuk kell, a többi helyről is törlik majd ezeket. Vagy pedig ott is külön bevezetési kérelmet kell ott benyújtaniuk. A kívül maradóknak különböző tőzsdén kívüli platformok maradnak, amelyek azonban szintén számos problémát vetnek fel. A befektetők pedig eldönthetik, hogy a következő mintegy fél évben kiszállnak-e a bizonytalan tőzsdei jövőjű papírokból, az új szabályokra való átállás ugyanis valamikor a harmadik negyedév során várható.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28000 27370 28000 +1,86% 0 0 15 628 001 630 HUF 2025-07-03 17:09:29
MOL 3020 2958 3020 +1,75% 0 0 3 112 810 790 HUF 2025-07-03 17:10:24
MTELEKOM 1776 1732 1784 +0,23% 0 0 629 455 064 HUF 2025-07-03 17:05:20
RICHTER 10220 9880 10220 +3,23% 0 0 1 773 717 430 HUF 2025-07-03 17:08:16
OPUS 587 587 595 -0,68% 0 0 79 368 857 HUF 2025-07-03 17:08:36
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forintot még a kánikula sem tudja ledönteni a lábáról
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 18:59
Erősödött a főbb devizákkal szemben csütörtökön, 400 forint alatt is járt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Új történelmi csúcson fejezte be a napot a pesti börze
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 18:22
Közel 22 milliárd forintos forgalom mellett. Pluszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék is. 
Részvény / Deviza / Áru Pluszban nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 16:59
Miközben csökkent a Brent ára. 
Részvény / Deviza / Áru Eddig jól teljesítenek a vezető részvények a BÉT-en
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:49
A részvénypiac forgalma fél háromig 8,2 milliárd forint volt. 
Részvény / Deviza / Áru Erősödött a Mol, az OTP és a Magyar Telekom is
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 12:27
Erősödött a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Áttörte a gátat a forint: 400-as szint alatt az euró
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 12:11
Nap közben erősödött a forint.
Részvény / Deviza / Áru Csendes nyitás Budapesten, lendületesebb kezdet a nyugati tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 09:33
A budapesti tőzsde stagnált nyitáskor, miközben Európa erősödött, az ázsiai piacok pedig vegyes képet mutattak.
Részvény / Deviza / Áru Hiába a kánikula, lefagyott a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 07:29
Alig változott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Technológiai részvények húzták fel New Yorkot
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:14
A Nasdaq vitte a prímet New Yorkban, a Dow stagnált, az S&P 500 is pluszban fejezte be a napot.
Részvény / Deviza / Áru Ismét a mágikus határt kóstolgatja a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 19:19
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG