3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Komoly zavart okoztak a chilei bányászok az elhúzódó akciójukkal. A réz piacán egyébként is sérülékenynek tartott kínálati oldal ezzel újabb nagy pofont kapott. Persze ennek a befektetők csak örülhetnek, hiszen – a globális kínálat fennakadásaihoz hozzátéve az árupiaci szuperciklust – rendkívül kedvező piaci együttállás is kibontakozhat a réz piacán.

Már most tetőfokára hágott a hangulat a réz világpiaci jegyzését illetően, pedig a java még hátra lehet. Január utolsó hetét is rekord magasan, tonnánként mintegy 13 150 dolláros áron kezdte az ipari fém a London Metal Exchange (LME) fémtőzsdén, de jó eséllyel ennél magasabban fejezi majd be a hetet, egy korábbi nem várt fordulat miatt.   

Amit senki nem akar hallani a kínálati oldalon: bányasztrájk

A világ rézellátása szempontjából ugyanis kritikus helyzet alakult ki Észak-Chilében, ahol sztrájkoló szerződéses munkavállalók zárták le az ország legfontosabb bányászati útvonalait.

A globális bányászati óriás, a BHP nevű vállalat napokban kiadott közlése szerint a megmozdulások közvetlenül érintik a világ legnagyobb rézbányájaként számontartott Escondida, valamint az Antofagasta Minerals által üzemeltetett Zaldivar lelőhelyek elérését. A blokádok miatt nehézségekbe ütközik a munkaerő utaztatása és az üzemi logisztika.

A vállalatot már napok óta sújtja a munkajogi természetű konfliktus. Az útzárak miatt a járműforgalom is akadozik, ami jelentős csúszásokat okoz a bányászok műszakváltásaiban.

A bányászat fennakadt, az ár felszaladt

A bányászati útvonal megbénítása nemcsak helyi probléma, hanem globális gazdasági tényező is. Mivel Chile adja a világ réztermelésének jelentős részét, az ilyen jellegű logisztikai fennakadások azonnal éreztetik hatásukat a tőzsdei árakon, hiszen a kínálat bizonytalanságától tartó befektetők felfelé hajtják a réz jegyzését.

A szuperciklus is közbeszól

Az Erste piaci összeállítása már korábban kiemelte a rézpiacot, és a fém várható idei teljesítményére is felhívta figyelmet. Mint írták: az idei év igazi nyertesei az ipari fémek lehetnek, lepipálva a nemesfémeket is. Közölték: 2030-ig évi 1-1,5 millió tonnás hiány várható a réznél várakozásuk szerint. Az elektrifikáció miatt a kereslet stabil, de a kínálat végletekig feszített, így bármilyen bányaleállás azonnali árrobbanást okoz. Ezt láthattuk a napokban is.

A szakértők a réz mellett más ritkafémeket is kiemeltek, erről itt írtunk bővebben. 

Az Erste amiatt írt hosszabb elemzést, mert úgy látja: egy átfogó nyersanyag-szuperciklus első felében járunk, mely eddig a nemesfémeket érintette leginkább, de az évtized végéig az energiahordozók és a mezőgazdasági alapanyagok is sorra kerülnek.

Globális hatással jár a maroknyi munkás megmozdulása
Globális hatással jár a maroknyi munkás megmozdulása
Fotó: Depositphotos

Továbbra is lejtőn a zöldhasú

A réz világpiaci árát a bányászok akcióján felül még egy komoly tényező fűti: az amerikai dollár leértékelődése. Utóbbi folyamat egyelőre nem állt meg, és mivel a réz árazása dollár alapú, az árfolyamesés olcsóbbá teszi a fémet a más devizát használó vevőknek, ami élénkíti a keresletet. Az alacsonyabb dollárárfolyam a többi fémre és nemesfémre is jótékony hatással volt.

Friss fejlemény: némi enyhülés

A héten közben érkeztek már részleges megállapodásról szóló hírek, ami felüdülést jelenthet a chilei iparág számára. De az agodalmakat ettől még globálisan valósnak tarthatják a befektetők, és a dollár fent említett teljesítménye továbbra is inkább felfelé jelölheti ki a réz útját.

Árfolyam

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 38350 38130 38840 -1,16% 38360 38390 8 574 973 090 HUF 2026-02-17 12:45:09
MOL 3534 3450 3550 -1,78% 3526 3534 4 404 598 942 HUF 2026-02-17 12:44:48
MTELEKOM 1950 1942 1968 -0,10% 1948 1950 211 993 618 HUF 2026-02-17 12:41:02
RICHTER 11680 11510 11690 +0,52% 11670 11680 845 956 960 HUF 2026-02-17 12:45:22
OPUS 505 470 517 -1,56% 500 503 166 481 688 HUF 2026-02-17 12:29:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Együtt zuhan a Mol, az OTP és a Telekom árfolyama is
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,37 pontos nyitás után csökkent kedden délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Kisebb emelkedéssel nyithat a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 08:41
Kisebb emelkedéssel nyithat a Budapesti Értéktőzsde kedden, miután a BUX 2574,54 pontos, 2,03 százalékos csökkenéssel, 124 389,48 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem elég, hogy hideg van, még a forint is gyengült
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 07:25
Gyengült a forint árfolyama kedd reggel.
Részvény / Deviza / Áru Felemás napjuk volt a világ legnagyobb kapitalistáinak
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 06:30
Vegyesen zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Csak bottal üthették a forint nyomát
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 18:43
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Pocsék hangulatban indult a hét, rossz napja volt a Molnak
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 18:22
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2574,54 pontos, 2,03 százalékos csökkenéssel, 124 389,48 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Borzalmas a hangulat Budapesten, zuhan a Mol
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 14:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 2,44 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Irán: bezárt a bazár
Tunkli Dániel | 2026. február 16. 10:29
Novemberben még teljesen indokolatlannak tűnt az a csapatösszevonás, amit a Southern Command térségében látunk, élén a USS Gerald R. Ford repülőgép-hordozóval. Egy hónappal később Madurót elhurcolták. Most hasonló katonai mozgásokat látunk a Közel-Keleten. Az amerikai elnök újra sűrűn posztol, a párhuzamok szembetűnőek. De a helyzet ezúttal egészen más léptékű és kockázatú. A cikk a Concorde Értékpapír Zrt. blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Budapest megdermedt, mozdulni is alig bírt
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 09:32
Talán napközben jöhet némi változás a piacokon, habár Ázsiában is sok helyen szünetel a kereskedés, nem beszélve az Egyesült Államokról. 
Részvény / Deviza / Áru Kimegy a fagyos levegőre, ha meglátja mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 07:08
Elindította az újabb hetet a magyar fizetőeszköz, nem is akárhogy.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG