3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A veszélyhelyzet ideje alatt átmenetileg fizetendő szociális hozzájárulási adó szép csendben végleges teherré vált.

2023. júliustól a kamatjövedelmek után a 15 százalék személyi jövedelemadó (szja) mellett még 13 százalék szociális hozzájárulási adót (szochót) is fizetnünk kell, vagyis a keletkező nyereséget összességében 28 százalék adó terheli. Ezt az előírást a 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet léptette életbe. Fontos kikötés, hogy a kérdéses rendelet értelmében a szociális hozzájárulási adót a kamatjövedelmek után kizárólag az Ukrajnában fennálló fegyveres konfliktus miatt elrendelt veszélyhelyzet ideje alatt kell megfizetnünk.

A veszélyhelyzet egy ideje fennáll és jó eséllyel még egy darabig velünk is marad. Ha a kérdéses veszélyhelyzet elhárul, akkor a rendelet értelmében a kamatjövedelmekre kivetett szociális hozzájárulási adó is megszűnne.

Ez volt a helyzet egészen mostanáig, ugyanakkor a Magyar Közlönyben 2024. június 18-án megjelent 2024. évi XXIX. törvény megváltoztatja a helyzetet – vették észre a Bankmonitor szakértői. A kérdéses jogszabály alapján ugyanis a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény is változik: gyakorlatilag törvénybe foglalják a kamatjövedelmek után fizetendő szociális hozzájárulási adó is.

Viszont az a kitétel már nem szerepel az új jogszabályban, hogy ez csak a veszélyhelyzet idejére lenne érvényben.

Vagyis a kamatjövedelmek után fizetett szocho egy átmeneti adónemből végleges teherré vált.

Mi szerepel az új törvényben?

Az új szabályok alapján 2024. augusztus elsejétől válik véglegessé az, hogy a kamatjövedelme után szochót kell fizetnünk. Ez nem azt jelenti, hogy július végéig megúszhatjuk ezt az adónemet, ugyanis a jövő hónapban még a veszélyhelyzet idejére érvényes átmeneti szabályok alapján kell megfizetnünk azt.

Mivel véglegesen bekerül a törvénybe a kamatjövedelmek „extra” adója, emiatt a veszélyhelyzetre érvényes 205/2023. (V.31.) Korm. rendelet kivezetésre is kerül.

Aki elhitte, hogy ez tényleg csak egy átmeneti sarc lett, az most nagyot koppant.
Aki elhitte, hogy ez tényleg csak egy átmeneti sarc lett, az most nagyot koppant.
Fotó: Depositphotos

Hogyan érinti a változás a befektetőket?

Azt mindenképpen ki kell hangsúlyozni, hogy a kamatjövedelmek után fizetendő adó nem emelkedik meg augusztus elsejétől. Ugyanúgy 15 százalék szja és 13 százalék szocho terheli a befektetésünk hozamát ma is és augusztus elsejétől egyaránt.

Az érintett termékek köre sem módosul:

többek között a lekötött és látra szóló betétek, befektetési alapok, biztosítások, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok után kell megfizetni a szochót.

A szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a szochómentes lehetőségek köre sem változott. Nem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót

  • az állampapírok után;
  • az ingatlanbefektetési alapok után;
  • a megtakarítási életbiztosítások után, amennyiben már 10 éve indult a befektetés 
  • a lakástakarékok, ltp szerződések után;
  • a TBSZ szerződéseken elért hozamok után.

Ezek a megtakarítási formák eddig is mentesek voltak a szocho alól és ez az előnyük továbbra is megmarad.

Akkor mi változott a befektetők szempontjából? Inkább egyfajta lélektani hatása lehet ennek a módosításnak: egy átmeneti rendelkezésből végleges előírás lett. Így a jövőben a kérdéses befektetések esetében ezzel az adónemmel már mondhatni véglegesen, de legalábbis hosszú távon számolnunk kell.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46800 46710 47280 -0,19% 46800 46830 2 920 748 200 HUF 2026-07-31 10:32:32
MOL 4472 4462 4516 -0,62% 4466 4472 644 498 558 HUF 2026-07-31 10:31:44
MTELEKOM 2750 2748 2770 0,00% 2750 2758 100 280 440 HUF 2026-07-31 10:32:11
RICHTER 11770 11750 11840 +0,26% 11770 11780 514 316 650 HUF 2026-07-31 10:32:25
OPUS 350 347 352 -0,57% 347 350 12 109 746 HUF 2026-07-31 10:31:35
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Egyórányi kereskedés után, szinte egyhelyben topog a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 10:27
Tizedszázalékokban mérhető csak a tőzsde mozgása.
Részvény / Deviza / Áru Jó formáját mutatta az amerikai tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 07:36
Komolyabb, 1-2 százalékos emelkedésel zártak az amerikai tőzsdemutatók. Meglehetősen optimista volt a tőzsdei kereskedés New York-ban.
Részvény / Deviza / Áru Filléres változások teszik álmataggá a devizapiaci kereskedőket
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 07:30
Egyelőre nincs nagy forinthullámzás a hőségben. 
Részvény / Deviza / Áru Emelkedett délután a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 14:53
A vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Újra kisütött a nap a magyar kriptós iparág felett
Eidenpenz József | 2026. július 30. 11:36
A parlament elfogadta a törvényjavaslatot, amely megszünteti a tavalyi, az EU-s szabályozásnál is sokkal szigorúbb és nehezen kivitelezhető hazai kriptovaluta-szabályozást. A továbbiakban tehát nem kell attól tartaniuk a kisbefektetőknek, hogy akaratlanul is a Büntető Törvénykönyv hatálya alá tartozó cselekményt követnek el. Két kriptós cég már jelezte az újraindulást.
Részvény / Deviza / Áru 90 dollár közelében az olajár, emelkedéssel nyitottak a főbb európai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 09:35
A Brent és a WTI nyersolaj hordónkénti ára is több mint 1 százalékkal emelkedett szerdához képest.
Részvény / Deviza / Áru Negatív korrekció jöhet a történelmi csúcs után a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 08:52
A Mol árfolyama és a BUX-index is rekordot döntött szerdán, de a romló nemzetközi befektetői hangulat akadályozhatja az újabb csúcsdöntést.
Részvény / Deviza / Áru Háromhavi csúcsot közelít az euró-forint árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 06:46
Az euró április vége óta nem került 365 forintnál többe, csütörtökre virradóra viszont közelíteni kezdte ezt a szintet. A svájci frankkal szemben is esett a forint árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Mindhárom fő mutató mínuszban zárt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 06:19
Az iparvállalatok részvényeinek értéke csökkent a legnagyobb arányban, 2 százalék felett.
Részvény / Deviza / Áru Megvan a Fed döntése: ez történt az amerikai kamattal
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 20:24
Nem változtatott a Fed.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG