4p
Ismét egy elképesztő növekedés a Facebook eredményében – aranybánya lett a cég. Igaz, az eredmény közzététele után figyelmeztetett is a társaság, hogy ez a növekedés már nem megy akármeddig ilyen ütemben, de hát ez érthető is, hisz az emberiség közel negyede ügyfél, vagyis akit lehetett, bevonzott a cég.

Minden várakozást felülmúló pénzmennyiség zúdult az elmúlt negyedévben a Facebookhoz: 6,44 milliárd dollár, miközben a várakozás 6 milliárd volt. A nyereség 97 cent lett részvényenként, míg az elemzők 81-et vártak. Ami a növekedés mértékét illeti: a reklámbevételek egy év alatt 63 százalékkal, 6,24 milliárd dollárra emelkedtek. Ezen belül a mobilszegmens bevételei már 84 százalékkal részesülnek, ez 76 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.

Véges az emberiség

Akárhogy is nézzük, a cég behálózta a világot, már amit egyáltalán lehetett belőle. 1,71 milliárd felhasználó van, ami az emberiség közel negyede, az internetet elérő emberiségnek pedig a fele. Vagyis minden második ember, akinek lehetősége van rá, csatlakozik Zuckerberg óriáshálózatához. Ez tulajdonképpen elképesztő helyzet, az internet hajnalán valószínűleg senki nem merte volna feltételezni, hogy lesz egy hálózat, amire minden második felhasználó bejelentkezik, és ráadásul még pénzt is termel, nem is keveset.

Az összes felhasználó átlagában egy ember 3,82 dolláros árbevételt jelent egy negyedév alatt, ezen belül az amerikaiak 14,40-et, az európaiak 4,72-t, az ázsiaiak 1,77-et, a többiek 1,13-at. Persze nem az összes felhasználó csüng naponta a Facebookon, de a mindennap bejelentkezők száma is 1,03 milliárd már, míg egy negyedévvel korábban 989 millió volt, egy éve pedig 844 millió. A növekedés tehát óriási, de a lehetőségek a felhasználószámban már végesek, egész egyszerűen az emberiség számának véges mivolta miatt.

Figyelmeztetés

Erre figyelmeztetett is a cég az eredmény közzétételét követő sajtótájékoztatón. Kérdés, hogy az egy felhasználóra jutó eredménynövekedés mennyire növelhető még. A cég a videók terén igyekszik előretörni, de ennek már a költségvonzata is jelentős. Hangsúlyozták, hogy ez a tempójú árbevétel-, és nyereségnövekedés nem tartható fenn, mindenképpen lassulni fog, persze kérdés, hogy mikor jön el az idő, amikor már teljesen megszűnik a növekedés, és a cég stabil, nagy eredménnyel rendelkező, nagy osztalékot fizető fejőstehénné változik, ahogy ez az Apple esetében is történt.

Úgy tűnik, ettől még azért messze vagyunk, hisz ha az éves 60 százalékos növekedés mondjuk 20 százalékra csökken, az még mindig gyönyörű. Az óriáscégek közül, melyeknek árbevétele meghaladja a 10 milliárd dollárt, tulajdonképpen a Facebook az egyetlen, amelyik nagy növekedést tud produkálni. Kérdés ezek után, hogy a részvény jelenlegi, 123 dollár körüli ára mennyire tekinthető olcsónak vagy drágának?

Olcsó vagy drága?

Ilyen ütemű növekedés mellett a kérdésre nagyon nehéz választ adni, mert közelítőleg sem tudjuk megbecsülni a jövőbeni a növekedést, még a cég is csak nagy szórással tud kalkulálni. Kiindulhatunk a jelenlegi adatokból és a jelenlegi növekedési ütemből, esetleg végezhetünk egy olyan becslést, hogy a továbbiakban évről évre feleződni fog a növekedési ütem. Most nagyjából 4 dollár az egy részvényre jutó éves eredmény, ami 30 körüli P/E értéket ad. Ez nagy növekedésű cégnél egyáltalán nem magas szám.

Facebook

Nézzük meg, mi lenne, ha a növekedési ütem évente feleződne. Ebben az esetben a következő évben 30 százalékkal növekedne a részvényenkénti eredmény (5,20 dollár), utána 15 százalékkal (6 dollár), majd 10 százalék alatti értékek jönnek, és kb. 7-8 dollár között stabilizálódik a részvényenkénti eredmény. Ez a mai árral 15-18-as P/E eredményt ad, ami nem növekvő cégnél már nem kevés, a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben viszont teljesen reális. Így ha nem számolunk előre nem látható körülményekkel, a mostani áron nagyjából reálisnak tűnik a részvény árazása, befektető szempontból a sztori nagyja már megvolt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45720 45360 46250 -0,82% 45710 45740 2 926 057 130 HUF 2026-07-22 12:30:06
MOL 4332 4298 4346 +0,09% 4330 4332 575 401 172 HUF 2026-07-22 12:34:05
MTELEKOM 2670 2662 2678 +0,23% 2664 2670 92 142 040 HUF 2026-07-22 12:26:49
RICHTER 11740 11730 11870 -0,34% 11730 11750 401 499 190 HUF 2026-07-22 12:34:50
OPUS 364 358 365 +1,67% 360 365 3 714 447 HUF 2026-07-22 12:28:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Egyelőre a Telekom a nap nyertese a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,45 pontos nyitás után csökkent szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Peking készül valamire: egy vagyont érhet a „kicsi ezüst”, ha ezt meglépik 
Czwick Dávid | 2026. július 22. 10:11
Nagy tervet szőtt Kína a következő öt évre, mely alaposan felforgathatja az elmúlt hónapokban jócskán lesajnált nemesfém kilátásait. A távol-keleti ország már így is vezető szereppel rendelkezik a platina globális piacán; ezt a dominanciát pedig tovább erősítheti a szuperhatalom jól felfogott stratégiai víziója, ami jelentősen felverheti a megugró kereslet miatt a nemesfém világpiaci jegyzését. Úgy tűnik tehát, hogy miközben mindenki az arany és az ezüst döcögős piaci teljesítményével van elfoglalva, a felszín alatt masszív piaci folyamatok kezdődtek el, melyek helyzetbe hozhatják a platinát. 
Részvény / Deviza / Áru Biztatóan indította a napot a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 09:42
Értéke a keddi záró értékéhez képest alig változott.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat? Hirtelen nagyot gyengült a forint
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 07:25
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 06:25
Emelkedéssel zártak kedden a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek az európai tőzsdék, emelkedett az olaj ára
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 18:20
Ágazati szinten kiemelkedtek a félvezető részvények.
Részvény / Deviza / Áru Enyhe emelkedésben itthon a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 15:13
A részvénypiac forgalma fél háromig 19,6 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Megvették az OTP újabb nagy dobását a pesti kereskedők
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 12:14
Izgalomból és forgalomból is kijut a mai nap a pesti parketten.
Részvény / Deviza / Áru Ez nem vetítés: hatalmasat ralizik a csillagokat is lehozó mozióriás
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 11:27
Zabolázatlan vágtába kezdett a friss riportot követően.
Részvény / Deviza / Áru Ez most a legutáltabb szektor? Nyolc részvény 73 százalékos veszteséggel
Eidenpenz József | 2026. július 21. 10:18
​Számos kriptovaluta-vállalat igyekszik a hagyományos tőzsdékre, az IPO-k azonban nem garantálják a sikert, a részvényárfolyam emelkedését, sőt. A piac jelenleg nem hajlandó túl jó árat fizetni a blokkláncról, a tokenizációról és az új pénzügyi infrastruktúráról szóló hangzatos történetekért. Olcsó vagy kerülendő?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG