4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A tavaszi adatokhoz képest még tovább csökkent a megtakarítási képesség a magyar lakosság körében: a megkérdezettek közel fele nem tud félretenni a havi jövedelméből, tízből egy válaszadó pedig adósságok árnyékában él – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. megbízásából, az Ipsos Zrt. által, a 18 év feletti lakosság körében végzett júliusi Barométer felméréséből. Miközben egyre többen kerülnek anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe, a pénzügyi tájékozottság szintje is romló tendenciát mutat, különösen a társadalmilag sérülékeny csoportok körében – mutat rá a reprezentatív kutatás.

Továbbra is mindössze 8 százalékot tesz ki azoknak az aránya, akik úgy nyilatkoztak, kényelmesen kijönnek a jövedelmükből, és képesek a fizetésük legalább egyharmadát megtakarítási célokra fordítani – derül ki a Provident magyar lakosság pénzügyi helyzetét vizsgáló Barométer felméréséből. Míg áprilisban a megkérdezettek 38 százaléka vélte úgy, hogy tudatos pénzkezelés mellett van esélyük minimális megtakarításra (legfeljebb a fizetésük 20 százalékáig), ez az arány néhány hónap alatt 33 százalékra esett.

Ezzel párhuzamosan emelkedett azoknak a háztartásoknak a száma, amelyek hónap végére rendszerint kifogynak a pénzből: a korábbi 41 százalék helyett már a válaszadók 48 százaléka küszködik azzal az állandó szorongással, hogy nincs lehetősége a takarékoskodásra, és fizetéstől fizetésig él.

Az Ipsos Zrt. által végzett reprezentatív kutatásból mindemellett az is kiderül, hogy a 18 év feletti lakosság számottevő arányban küzd az adósság terhével: a válaszadók 11 százaléka nyilatkozott úgy júliusban, hogy a megélhetéshez kölcsönhöz kell folyamodnia.

Hónap végére elfogy a pénz
Hónap végére elfogy a pénz
Fotó: Pixabay

 

A megtakarítási képesség negatív tendenciája mellett a pénzügyi tudatosság és tájékozottság kérdése továbbra is komoly kihívás Magyarországon: átlagosan 24 százalkról 28 százalékra nőtt azoknak a válaszadóknak az aránya, akik egyáltalán nem tájékozódnak anyagi kérdésekben. A kistelepüléseken élők és az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében a 40 százalékot is megközelíti azok száma, akik napjaink megváltozott gazdasági helyzetében sem érzik szükségesnek, hogy pénzügyeikkel tudatosabban foglalkozzanak.

Mindez hosszú távon még tovább mélyítheti a társadalmi egyenlőtlenségeket és növelheti ezen csoportok egzisztenciális kiszolgáltatottságát. Azok számára, akik tájékozódnak pénzügyi kérdésekben, továbbra is a személyes kapcsolatrendszer az információszerzés elsődleges forrása: a válaszadó 35 százaléka családtagokhoz és barátokhoz fordul tanácsért.

„A megtakarítási képesség romlása és a pénzügyi tájékozottság hiánya együtt minden háztartás számára komoly kockázatot jelent, különösen fokozódó anyagi nyomás idején, aminek az eredménye leszakadás és hosszú távú anyagi bizonytalanság lehet. A Providentnél ezért fontosnak tartjuk, hogy a pénzügyi megoldások mellett támogassuk ügyfeleinket a tudatos döntések meghozatalában is. Hisszük, hogy a pénzügyi edukáció nem kiváltság, hanem alapvető és mindenki számára egyformán szükséges eszköz a biztonságos jövő megteremtéséhez” – mondta Pálfalvi Márta, a Provident Pénzügyi Zrt. kommunikációs és vállalati kapcsolatok igazgatója.

A Provident megbízásából készült Barométer kutatás 2025. júliusi, reprezentatív mintán alapuló adatfelvétele azt a kérdést is megvizsgálta, hogy azok számára, akik képesek a jövedelmük bizonyos hányadát hónapról hónapra félretenni, mi a legfontosabb szempont a megtakarítási forma kiválasztásakor.

A válaszadók 33 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a várható hozam alapján választ szolgáltatást, és ugyanekkora százalékban számít döntőnek a megtakarítási termék rugalmassága is, vagyis hogy hozzájuthatnak-e bármikor a pénzükhöz.

Az öngondoskodási formák közül továbbra is a biztosítások a legnépszerűbbek, miközben csökken az adókedvezménnyel járó megoldások vonzereje: az adóvisszatérítés egyre kevésbé számít fontos szempontnak egy pénzügyi döntéshozatal során.

A Provident számára kiemelten fontos, hogy valós képet kapjon a magyar emberek pénzügyi helyzetéről és szokásairól – különösen egy olyan időszakban, amikor általános pesszimizmus és a saját anyagi helyzetre vonatkozó romló várakozások jellemzik a lakosságot. A pénzintézet célja, hogy az aktuális gazdasági helyzet tükrében, a valós problémákra reagálva kínálhasson egyszerű és átlátható megoldásokat, miközben edukációval is segíti azokat, akiknek nehézséget jelent a pénzügyi tájékozódás vagy az öngondoskodás lehetőségeinek mérlegelése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Akkorát mentek a decemberi keresetek, hogy már egy átlagfizetéssel is kijön a legmagasabb személyi hitel
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 12:58
Az átlagbér feléből már kijön a havi törlesztő.
Személyes pénzügyek Hoppá, hagytak egy kiskaput a készpénzfelvevős rendeletben?
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 08:16
Akár 300 ezer forintnál is többet lehet díjmentesen felvenni, ha ügyes valaki.
Személyes pénzügyek A nulla forint az új kulcsszó a lakossági számlacsomagoknál
Homa Péter | 2026. február 19. 18:29
Az ingyenes dolgokat mindenki szereti, nem csoda, ha mindig is voltak nulla forintos banki szolgáltatások. Egy időben ezek az aranykorukat élték, de a pénzügyi tranzakciós illeték tönkretette ezt a piacot, és csakhamar visszaszállingóztak a banki díjak. Az utóbbi időben azonban újra megjelentek a nulla forintos csomagok, sőt a BiztosDöntés.hu elemzése szerint még díjmentes tranzakciókkal is találkozhatunk.
Személyes pénzügyek Szép hozamot jelentettek a nyugdíjpénztárak
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 11:21
Egyre nő a vagyona az egyre több tagnak. Tartósnak bizonyult az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszám-növekedése.
Személyes pénzügyek Durvul a helyzet a hitelpiacon, egyre nagyobb adósságba verik magukat a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 07:58
A lakáshitelek és a személyi hitelek szerződéses összege is folyamatosan nő, egyre több hitelre van szükségük az embereknek. 
Személyes pénzügyek Lakástulajdonosok figyelmébe: így érdemes jó biztosítást kötni
Herman Bernadett | 2026. február 17. 14:03
Az árnál fontosabb a fedezet, és a többség nem online köti meg az új lakásbiztosítását – derül ki a Groupama felméréséből. 
Személyes pénzügyek Kikerekedik a szeme, ha megnézi, mi várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 09:51
Kedden is érdemes lesz a nagy árjelzőkre pillantania annak, aki autózik.
Személyes pénzügyek Megint emelnek a bankok
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 08:14
Egyedül egy pénzintézet nem követte automatikusan az inflációt.
Személyes pénzügyek Megéri felkészülni a közelgő lakásbiztosítási kampányra
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 10:31
Harmadik alkalommal indul márciusban a biztosítók versengése, amikor az ügyfelek a szerződés évfordulójától függetlenül válthatnak biztosítást.
Személyes pénzügyek Az éles verseny megnyújtja a személyi kölcsönök futamidejét
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 09:31
A tíz éves táv egy újabb nagybanknál lett elérhető.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG