3p
Ha nyár, akkor új rekord, tovább tart a magyar munkaerő lassú, de biztos kiáramlása Ausztriába. Egyedül németekből dolgoznak kint többen, mint magyarokból, de a grafikont nézve lehet, hogy már nem sokáig. Az EU-s jog miatt lehet, hogy több munkavállalási engedélyt kapnak a menekültek, de ez talán nem alakítja át nagyon az osztrák munkaerő-piacot.
Bécs, belváros

A júliusi adatok szerint 101 449 magyar állampolgár dolgozott Ausztriában, 1919  fővel több, mint júniusban és 4812-vel több, mint 2018 ugyanazon hónapjában. Ezzel a létszám először lépte át a százezer fős határt - ami eddig csak a német polgároknak sikerült -, és egyben új historikus rekord is.

Amint az első grafikonon látszik, ezzel folytatódik a sokéves trend, egyre magasabb és magasabb a kint dolgozó magyarok száma. (A hivatalosan alkalmazottaké, mert a feketén dolgozók, takarítók, idősgondozók számáról még becslések sincsenek). Gyakorlatilag minden nyáron új rekord születik, sőt a legtöbbször télen is.

Ezzel egy hónap alatt bőven a magyarok száma nőtt a legjobban. Mintegy ezer fővel többen lettek júniushoz képest a lengyelek és a szlovákok, hétszázzal a németek. A román polgárok száma egy év alatt ugyan jobban nőtt a magyarokénál, 6600 fővel, de most júniusról júliusra kissé csökkent.

Két szezonban kell sok ember

A románok már régen lehagyták a lengyeleket és nemrég a törököket is, de a magyaroktól még messze vannak. (Lásd a második ábrát.)

Télen a síszezon, nyáron a nyaralási időszak igényel több embert az idegenforgalomban, vendéglátásban, kereskedelemben. Nyáron a szokásos munkaerő-kereslethez még az építőipar és a mezőgazdaság is fokozottabban hozzájárulhat.

Nem engedik dolgozni a menekülteket

Az Ázsiából érkezett dolgozók száma egy év alatt 8700 fővel 55 ezerre, az afrikai illetőségűeké majdnem 1500 fővel 14 ezerre nőtt. Annak ellenére, hogy az osztrák jogszabályok lényegében bezárják a menekültek előtt a kapukat. Többnyire nem kapnak munkavállalási engedélyt, csak idénymunkákat engedélyeznek számukra.

A Der Standard című lap jogászokat idéz, akik szerint ez ellentétes az EU-s jogszabályokkal. Ezt pedig az utóbbi időben bírósági ítélet is megerősítette. Egy 2013-as EU-s jogszabály szerint a menekültkérelmüket beadott személyek kilenc hónap tartózkodás után munkát vállalhatnak.

Az új állások zöme a külföldieknek jutott

Az idézett szakértő szerint ez azonban nem biztos, hogy nagy változásokat hoz az osztrák munkaerő-piacon. A menekültek ugyanis kezdetben sokáig nem jól alkalmazhatók a nyelvtudás hiánya miatt. Alacsony képzettséget igénylő munkákra pedig helyi munkaerőt is szoktak találni a cégek.

A teljes osztrák munkaerőpiac egyébként egy év alatt mintegy 53 ezer új alkalmazottat tudott felszívni. Ennek a nagy része külföldieket jelentett, a helyieknek 5500 új munkahely jutott a Hauptverband.at szervezet statisztikája szerint.

Kínzó szakemberhiány

Úgy látszik, Ausztriában a bevándorlás ellenére is munkaerőhiány van, legalábbis jó szakemberekből. Egy felmérés szerint, amelyben 400 munkavállalót kérdeztek meg, 70 százalék állította azt, hogy a cégénél már most nehézséget okoz a megfelelő képességű dolgozók alkalmazása - írta a Der Standard.

Megemlítik, hogy azok a személyzeti vezetők, akik külföldön próbálkoznak szakemberek toborzásával, szintén nincsenek könnyű helyzetben. A szakemberek hiánya ugyanis Magyarországon, Csehországban és Németországban még kínzóbbnak látszik, mint Ausztriában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Nem találta a helyét a forint, de estére elcsendesedett
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 18:40
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Személyes pénzügyek A magyarok közel fele hónapról hónapra él
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 14:36
A tavaszi adatokhoz képest még tovább csökkent a megtakarítási képesség a magyar lakosság körében: a megkérdezettek közel fele nem tud félretenni a havi jövedelméből, tízből egy válaszadó pedig adósságok árnyékában él – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. megbízásából, az Ipsos Zrt. által, a 18 év feletti lakosság körében végzett júliusi Barométer felméréséből. Miközben egyre többen kerülnek anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe, a pénzügyi tájékozottság szintje is romló tendenciát mutat, különösen a társadalmilag sérülékeny csoportok körében – mutat rá a reprezentatív kutatás.
Személyes pénzügyek Rohamosan öregszik a nyugdíjpénztárak tagsága
Herman Bernadett | 2025. augusztus 28. 05:46
Szépek a hozamok, szorgosan fizetnek a tagok, de gyorsan öregszik az önkéntes nyugdíjpénztárak tagsága, és 20 éven belül a 70 százalékuk nyugdíjba vonulhat. A lakáscélú kifizetések elkezdődtek a kasszáknál, de időarányosan gyengén állnak, pedig egy adózási trükk miatt szinte mindenkinek érdemes kihasználnia a lehetőséget. 
Személyes pénzügyek Otthon Start hitel: a bankokon már semmi sem múlik
Gergely Péter | 2025. augusztus 26. 14:44
Előzetes regisztráció, jogosultsági ellenőrzés, ingatlan-értékbecslés – csak néhány lehetőség azok közül, amelyeket a szeptembertől elérhető Otthon Start hitel kapcsán kínálnak az érdeklődőknek a bankok. Az igyekezeten nem különösebben lehet csodálkozni a BiztosDöntés.hu gyűjtése szerint, hiszen könnyen lehet, hogy az új konstrukció már az előttünk álló hónapokban a lakáshitel-folyósítások legnagyobb szeletét adja majd.
Személyes pénzügyek Otthon Start: fontos döntést hozott a kormány, Gulyás Gergely elárulta
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 16:15
Az otthontámogatási rendszerben átjárhatóság lesz.
Személyes pénzügyek Mégsem olyan egyszerű ingatlant venni az Otthon Starttal?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 20. 10:21
A szeptemberben induló Otthon Start lakáshitellel akár 150 millió forintos ingatlant is vásárolhatnak vagy építhetnek az igénylők. Egy ekkora értékű ingatlanhoz azonban a minimum önerővel számolva már piaci lakáshitel felvételére is szükség van, és a törlesztőrészlet is kifejezetten magas lesz. A támogatott és a piaci hitelek együttesének már közel 700 ezer forintra jönne ki a havi törlesztőrészlete, amelynek fizetését már csak egy szűkebb réteg képes magára vállalni – hívják fel a figyelmet a Bank360 szakértői.
Személyes pénzügyek MNB: kötelező lesz ingyenes bankszámlát biztosítani mindenkinek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 07:28
A Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Bankszövetség között létrejött megállapodás alapján az MNB ezentúl negyedévente publikálja a lakosság számára elérhető összes számlacsomag éves díját. A számlacsomagok és a kapcsolódó szolgáltatások esetében akár tízszeres különbségek is lehetnek az azonos fizetési szokásokkal rendelkező ügyfelek éves pénzforgalmi költségei között.
Személyes pénzügyek Trendforduló? Váratlanul csökkenni kezdett a személyi kölcsönök átlagos összege
Hargitai-Szabó Kata | 2025. augusztus 16. 15:59
Az év eleje óta tartó folyamatos növekedést követően júniusra 3 millió forint alá esett a személyi kölcsönök egy szerződésre jutó átlagos összege. Bár a teljes hitelkihelyezés volumene visszaesett, a szerződések számának ugrásszerű emelkedése egyértelműen jelzi a lakosság hitelfelvételi szokásainak változását.
Személyes pénzügyek Bukhatja az Otthon Startos hitelt, ha nem figyel
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 14. 10:45
Buktató: fontos tudni, hogy a hitelintézetek nem kizárólag a vételár alapján döntenek a hitelösszeg megállapításáról.
Személyes pénzügyek Annyian keresik a 3 százalékos hitelt, hogy be kellett vetni a mesterséges intelligenciát az ügyintézésnél
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 09:52
Néhány nap alatt kétezernél is többen kalkuláltak és több százan iratkoztak fel a Gránit Bank Otthon Start oldalán, hogy elkezdhessék az egyeztetést a szeptembertől induló támogatott lakáshitel igényléséről. Mától a tájékoztatásba bekapcsolódik a Bank virtuális ügyintézője, a Gránit Guru is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG