6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akár több mint négyhavi törlesztőrészletnek megfelelő összeget is adnak pluszban a bankok a babaváró hitelt igénylő ügyfeleknek, de így sincs tolongás a kamatmentes kölcsönért. A program indulása óta megtöbbszörözték az ajándékpénzt. Van, ahol már 200 ezer forintot ér egy hitelszerződés.

A babaváró hitelből 2023 első negyedévében mindössze 37,42 milliárd forint fogyott, ekkora összegre kötöttek szerződést a fiatal házaspárok három hónap alatt. Ez tartós mélyrepülést jelent, hiszen a program fennállása alatt 2023 előtt alig volt olyan hónap, amikor a havi szerződéskötések összege ne érte volna el a 30 milliárdot, a 2019. júliustól 2022 végéig tartó időszak havi átlaga pedig közel 50 milliárd forint.

A nagyon jelentős visszaesést csupán részben magyarázza az, hogy 2022 végén az utolsó napokban erősítette meg a kormány a program meghosszabbítását, sok házaspár pedig ezt nem várta meg, hanem biztosra ment, és inkább felvette gyorsan a kölcsönt, akár előbb is, mint ahogy eredetileg tervezte. Ez a decemberi szerződéskötést 70 milliárd forintig lökte. Az előrehozott hitelfelvételek után ugyan lehetett számítani év eleji csökkenésre, de nem ilyen hatalmasra.

Az éppen csak éledező kereslet láttán nem meglepő, hogy a bankok egymásra licitálva próbálják meggyőzni a fiatal párokat, hogy vegyenek fel babaváró hitelt. Akár több százezer forintot is kínálnak „ajándékba”, ha náluk kötnek szerződést – derül ki a Bank360 összesítéséből. Emlékeztetnek, ez ugyan nem új keletű, hiszen a bankok már 2019-ben, a babaváró támogatás indulásakor is akcióztak, de a jóváírási kedvezmények azóta megtöbbszöröződtek, a legmagasabb ajánlat mostanra 200 ezer forintra nőtt.

A babaváró hitel indulásakor az érdeklődés hatalmas volt a kölcsön iránt. Mivel az igénylés fő feltételeit nem a bankok, hanem az állam határozta meg, sem a kamatokban, sem a költségekben nem volt verseny. A bankok egyetlen eszközzel, az ajándékpénzzel tudták meggyőzni az ügyfeleket, hogy velük szerződjenek. Többen 50 ezer forint körüli jóváírást ígértek, míg máshol a kezességvállalási díj átvállalásával próbálták elcsábítani az ügyfeleket.

Mára ezek az összegek jóval magasabbak lettek, van, ahol a háromszorosára, négyszeresére vagy még jobban nőtt a jóváírások összege – ezt még a szárnyaló infláció is megirigyelhetné. A Bank360.hu szakértői megnézték bankonként, hogyan változott a babaváró hitel mellé járó ajándékpénz a program indulása óta.

A CIB Bank a babaváró hitel bevezetésekor még csupán 15 ezer forintos jóváírási akciót hirdetett, ehhez elég volt, ha sikeres volt a hitelbírálat és megtörtént a folyósítás. Ez az összeg azóta jelentősen megemelkedett, pontosan a tizenkétszeresére: jelenleg 180 ezer forintos jóváírást kínál a bank, az igénylést pedig egyelőre 2023. május 31-ig lehet beadni ezekkel a feltételekkel. A folyósításnak 2023. július 12-ig kell megtörténnie.

Az Erste Banknál a 2019-es induláskor összesen 60 ezer forintot lehetett összegyűjteni a babaváró hitelt igénylőknek, akiknek ehhez vállalni kellett a házaspár mindkét tagjának a számlanyitást, be kellett lépni az önkéntes nyugdíjpénztárba és nyugdíjbiztosítást kellett kötni. Mára az egyszeri, 120 ezer forintos jóváíráshoz elég felvenni a kölcsönt.

A Gránit Bank az első három hónapban vállalta át 2019-ben a kezességvállalási díjat, ami körülbelül 12 500 forint volt 10 millió forintos hitelösszeggel számolva. Azóta a bank megsokszorozta az igénylés után járó ajándékpénzt, 2023. május 1. és június 30. között ugyanis az igénylők már 200 ezer forint jóváírást kapnak tőle, ha a folyósítás 2023. július 31-ig megtörténik. Ez több mint négyhavi törlesztőrészletet tesz ki a maximális hitelösszeg igénylése esetén.

A K&H Bank az induláskor 50 ezer forintos visszatérítést hirdetett meg, ez az összeg ma akár meg is triplázható. 2023. május 13-tól érhető el az új akció, eszerint maximális hitelösszeg igénylése esetén 120 ezer forint jóváírást kap a házaspár, ha pedig bankszámlát is nyitnak, az további 30 ezer forintot érhet. Utóbbihoz vállalni kell a jövedelemérkeztetést és az aktív számlahasználatot is.

Ezen felül még további 150 ezer forintot lehet összegyűjteni 2023. április 12. és június 30. között azzal, ha az ajánlásunk után köt valaki babaváró hitel szerződést a K&H Banknál. Egy ajánlás 30 ezer forintot ér, ebből legalább kettőre van szükség ahhoz, hogy a bank fizessen. Legfeljebb öt ajánlást fogad be a bank, így az összegyűjthető pénz 150 ezer forint is lehet.

A MagNet Bank 120 ezer forintos jóváírást kínál a 2023. június 30-ig befogadott babaváró hitel igénylések után, amennyiben a folyósítás legkésőbb 2023. augusztus 31-ig megtörténik, a hitelösszeg eléri a 8 millió forintot, és a házaspár mindkét tagja rendelkezik MagNet Banknál vezetett bankszámlával.

Az akkor Budapest Bank néven működő hitelintézet 2019-ben 30 ezer forintos jóváírást kínált az ügyfeleknek, ennek a feltétele sikeres babaváró hitel igénylésén kívül a számlanyitás volt. A Budapest Bank azóta beolvadt az MKB Bankba, mely néhány hete összeolvadt a Takarékbankkal, létrehozva ezzel az MBH Bankot. Az új nagybank a sikeres babaváró hitel igénylések után 130 ezer forintos jóváírást kínál.

Az új magyar gigabank is kínál ügyfélfogó pénz a babavárósoknak. Fotó: MBH Bank
Az új magyar gigabank is kínál ügyfélfogó pénz a babavárósoknak. Fotó: MBH Bank

Az OTP Bank a program indulásakor még nem hirdetett jóváírási akciót, mostanra viszont náluk is elérhető ez a kedvezmény. 2023. április 1. és június 30. között benyújtott igénylések után 100 ezer forintot ír jóvá az ügyfelek bankszámláján.

A Raiffeisen Bank az induláskor a kezességvállalási díj egy részét engedte el az igénylőknek, a futamidő első öt évében. Ez a feltételek teljesítése esetén öt év alatt összesen 110 ezer forint körüli összeget jelent. Ehhez számlanyitást, pontos törlesztést és jövedelemérkeztetést kellett vállalni az ügyfeleknek. Ma már a Raiffeisen is egyszeri jóváírást kínál a babavárót igénylőknek: a 120 ezer forintos jóváíráshoz elég a sikeres igénylés, emellett további 60 ezer forintra lehet szert tenni, ha a pár mindkét tagja hűségidő vállalásával nyit bankszámlát. Vagyis a maximum elérhető összeg a babaváró támogatás igénylésénél 180 ezer forint.

Az UniCredit Bank 150 ezer forintos jóváírást kínál jelenleg a 2023. június 30-ig befogadott hitelkérelmeknél. A folyósításnak 2023. július 31-ig kell megtörténnie ahhoz, hogy a bank jóváírja az összeget az igénylő bankszámláján.

A bankok versenyéből látszik, hogy számukra a babaváró hitel nagy üzletet jelent, hiszen viszonylag kis kockázattal tudnak hitelezni magas kamattal, amit ráadásul az állam biztosan megfizet nekik, ezen felül pedig hosszú távra szerezhetnek jó ügyfeleket, akiknek ráadásul más hiteleket is el tudnak adni, hiszen a babavárót felvevő családok ezt az összeget gyakran lakásvásárláshoz vagy -építéshez, illetve az ehhez felveendő lakáshitel igénylésénél használják fel önerőként – emlékeztet a Bank360.hu.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
Személyes pénzügyek Engedett az OTP Bank díjaiból, a Gránit Banknak erre nem volt szüksége
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 16:10
Miután az MNB megállapodott a Bankszövetséggel a lakossági díjak csökkentéséről.
Személyes pénzügyek Nagy változásra számíthatnak a Horvátországba utazók
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:52
Horvátországban 2026-tól betiltják a játékgépeket a vendéglátóhelyeken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG