3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alapvetően sem fényes a kép, hogyha a mozgáskorlátozottak körülményeit vizsgáljuk az Európai Unióban – ehhez képest itthon még rosszabb a helyzet: az Eurostat felmérése alapján szinte minden megváltozott munkaképességű magyarnak vannak megélhetési problémái.

Az Európai Unió közös statisztikai hivatala körképet készített az ebből a szempontból hátrányos helyzetben élők mindennapjairól. Az rögtön kiderült, hogy sokkal nehezebb helyzetben vannak a mozgáskorlátozottak, mint mindenki más, hiszen körükben 29,6 százalék volt az anyagi nehézségekkel küzdők aránya, szemben az egyébként mért 18,7 százalékkal.

A magyar mozgáskorlátozottak helyzete a legrosszabb a régióban?

Nem igazán sikerült előrelépést elérni a 2010 és 2018 közötti időszakban. Még mindig rengeteg korlátozott munkaképességű embernek okoz gondot az, hogy hónapról-hónapra megéljen. Ebből a szempontból Magyarországon élő mozgássérültek sokkal komolyabb anyagi nehézségekkel küzdenek, mint a régió bármely más országában: összesen közel 84 százalékuknak volt ilyen jellegű problémája, ebből 17,6 százaléknak súlyos megélhetési gondjai voltak 2018-ban.


A súlyos anyagi deprivációt tekintve valamennyivel jobb a helyzet, itt Magyarország már tíz év alatt valamivel több mint 10 százalékot javított, így csak a mozgáskorlátozottak 15 százalékát érintette 2018-ban ez a probléma. Ebbe a kategóriába azok tartoznak, akik a meghatározott kilenc tétel közül legalább négyet nem engedhetnek meg maguknak (ezek: a lakbér és hitelek időben történő befizetése, egy váratlan kiadás fedezése, lakás megfelelő felfűtése, kétnaponta hús vagy hal fogyasztása, évente egy hét nyaralás, autóvásárlás, mosógép-, tévé-, és telefonvásárlás).


Akik nehezen tudják kiegyenlíteni a lakással kapcsolatos tartozásokat

Az Eurostat ezen statisztikájába azok a háztartások tartoznak, ahol a lakhatással kapcsolatos kiadások (pl. rezsi, bérleti díj)  az összbevétel legalább 40 százalékát elviszik. Itt a hazai folyamatok érdekes képet mutatnak, ugyanis 2010 és 2017 közt összességében fél százalékkal romlott a probléma által érintettek aránya, ám például 2012-ben lényegesen nagyobb gondot jelentett mindez a mozgássérülteknek. Szintén feltűnő, hogy míg a csehek minden más szempontból lényegesen jobb helyzetben vannak, mint magyar társaik, a lakhatást csak lényegesebben nehezen tudják finanszírozni.


A lakhatási körülményeket tekintve azonban van egy terület, ahol sikerült jelentős előrelépést elérni: jócskán csökkent azon mozgáskorlátozottak aránya, akik túlzsúfolt otthonokban élnek - olyannyira, hogy a régióban már csak Csehország előzi meg Magyarországot, és hazánk helyzete jelentősen javult az elmúlt években. A túlzsúfoltság a lakhatás tekintetében egyébként azt takarja, hogy többen élnek egy otthonban, mint ahányan kényelmesen elférnének, és ez a lakók mind fizikális, mind mentális egészségének megárt.


Alapvetően tehát csak részben sikerült javítani a mozgáskorlátozottak helyzetén az elmúlt években, és az Eurostat számai alapján az látszik, hogyha a biztonságos megélhetésről van szó, ez egy kiemelten kiszolgáltatott réteg - ezzel a problémával a mindenkori kormányzatnak foglalkoznia kell.

Hogy élnek az idős magyarok?

Közzétette az Eurostat a kontinens időseiről készített kiadványát. Az elöregedés világszintű jelenség, amely szinte minden fejlett országot érint, csak 2019 elején 101,1 millió 65 vagy annál idősebb állampolgára volt az uniós tagországoknak, ez a lakosság ötödét jelenti, és ez az arány csak nőni fog. De mi a helyzet Magyarországon, hogy élnek az idősek hazánkban? Részletek korábbi cikkünkben. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Menekítik az adó elől a pénzüket a magyarok
Herman Bernadett | 2025. november 19. 19:01
Megugrott a tartós befektetési számlák (tbsz) és a nyugdíj-előtakarékossági számlák száma az elmúlt két évben. Az év vége további felfutást hozhat. Vannak, akik minden évben nyitnak egy új tbsz-t. 
Személyes pénzügyek Már csak négy hely kiadó az izgalmas pénzügyi verseny döntőjében
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:46
Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék legjobb technikumi és szakképző iskolai csapatai csatlakoztak az országos döntő mezőnyéhez a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! vetélkedőben.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2025 ősz – 2. forduló 5. nap
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés vármegyei és budapesti csapatoknak!
Személyes pénzügyek Szép reálhozam lett a nyugdíjpénztáraknál
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 12:26
Nagyot nőttek az egészségkasszák lakáscélú jelzáloghitelek törlesztéséhez kapcsolódó kifizetései.
Személyes pénzügyek Könnyítés jön a CSOK Plusznál, örülhetnek a 40 fölötti kismamák
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 06:25
A CSOK Pluszt azok a gyermeket vállaló házaspárok igényelhetik, ahol a pár hölgy tagja a kölcsönkérelem beadásakor még nem töltötte be a 41. életévét. A jelenleg érvényben lévő szabályok alapján ez alól 2025. december végéig mentességet kapnak azok, kiknél a feleség már terhes és a magzat betöltötte a várandósság 12. hetét, ezt véglegesítették. 
Személyes pénzügyek Az Ön vállalkozásánál is kritikus pont a bankkártyás fizetés? Összehasonlítottuk a kártyaelfogadó szolgáltatásokat!
Gergely Péter | 2025. november 17. 05:43
A vállalkozások túlnyomó többségénél lehet már bankkártyával fizetni, ám nagyon nem mindegy, hogy ennek milyen díjai vannak, illetve mennyi idő alatt cserélik vagy javítják az elromlott POS terminált. A BiztosDöntés.hu összehasonlította a legfontosabb piaci szereplők – Fizetési Pont, myPOS, OTP Bank, SimplePay, SumUp, Teya, Viva Wallet – szolgáltatásait és árait. A különbség szembetűnő.
Személyes pénzügyek Fokozódik a banki ajándékpénz-verseny az új ügyfelekért
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 10:01
Egyszeri jóváírási akciót indított a személyi kölcsönöknél két pénzintézet is a napokban, így a lakossági számlák, a babaváró hitel és az Otthon Start hitel után újabb terméknél kínál több piaci szereplő is ajándékpénzt az új ügyfeleknek.
Személyes pénzügyek Újabb továbbjutó csapatokra derült fény a milliós összdíjazású versenyen
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 15:55
Tolna, Pest, Nógrád és Heves legjobbjai biztosították helyüket az országos döntőben a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyen.
Személyes pénzügyek Hétvégi meglepetések az Otthon Start feltételeiben
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 07:44
Többek között már az igénylő testvére is szerepelhet a hitelben adóstársként. Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben az Otthon Start feltételeinek további pontosítását tartalmazó kormányrendelet.
Személyes pénzügyek A középiskolások megint megmutatták, mit tudnak a pénzügyekről
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 20:51
November 11-én folytatódtak a második fordulós küzdelmek a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági versenyen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG