3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A befektetési célú lakásvásárlásoknál az üzleti terv sokszor illúziókra, valótlanságokra, híresztelésekre alapoz – írja az Alapblog. A vásárlók nincsenek tisztában a kockázatokkal, várható költségekkel, például azzal, hogy csak hosszú idő után derülnek ki a rejtett hibák, és nem jól hasonlítják össze a bérleti díjat a kamatokkal sem.
MTVA: Róka László

Miért szeretnének sokan befektetési céllal lakást vásárolni? – osztja meg gyakorlati tapasztalatait az Alapblog szerzője. Stabilan magas hozamot szeretnének bérleti díjból és áremelkedésből, mert alacsonyak a banki kamatlábak. De kizárólag a kamatokat és hozamokat hasonlítják össze, a kockázatokat nem említik.

„Nehezen tudja elképzelni, hogy a kamatlábak viszonylag gyorsan érdemi szintre visszaemelkedjenek, vagy a még most is magas kamatlábú Bónusz és Prémium állampapírokról nem vesz tudomást” – írja a cikk. Egy alapvetően rövid futamidejű befektetés fix kamatlábát hasonlítják össze egy közép/hosszú távú befektetés lehetséges hozamával. Mert azt hallották, hogy az ingatlanpiac most nagyon megy.

A lakás bérbeadásáról (és főleg az Airbnb-ről) úgy gondolkodnak, mint egyszerű és biztos árbevételt generáló, elhanyagolható kockázatú tevékenységről. De elképzeléseik, sejtéseik vannak fontos kérdésekről.

Sokszor azt sem tudják, hol, mikor, milyen lakást fognak venni, mennyiért, mennyit tudnak alkudni, mennyiért fogják tudni kiadni. Mennyi idő- és energiaráfordítás szükséges az üzletszerű kiadáshoz, ténylegesen mekkorák lesznek az üzemeltetési és egyéb költségek, amortizáció.

Mikor, mennyiért fogják tudni eladni, ki tud-e szállni a csúcson, mennyi idő- és energiaráfordítás szükséges az eladás végrehajtásához? Meddig maradnak alacsonyan az alacsony kockázatú kamatlábak.

Sokan a „majd csak lesz valahogy, mások is megoldják” érzület szerint válaszolnak a kérdésekre.  Nem tudják például azt sem, hogy körülbelül egy év tulajdonlás után tudja meg ténylegesen, hogy mit is vett, mert ekkor jönnek ki a rejtett hibák, meglepetések az épülettel kapcsolatban. (Milyenek a közvetlen szomszédok, milyen a lakóközösség, besüt-e a nap, gyakoriak-e a bulik, állandó-e a cigifüst a lépcsőházban stb.)

A szerző szerint összefoglalva nagyobb a kockázata egy lakásbefektetésnek, mint azt a befektetni szándékozó beszélgetőpartnerei gondolják. „Nem mondom, hogy nem lehet felférni még erre a vonatra, de már sokan utaznak rajta, és a vonatjegy már nem olyan olcsó, mint egy évvel ezelőtt” – írják.

(A teljes cikk itt olvasható.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Több mint 650 ezer hitel szerepel a bankok fekelistáján
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 11:15
Szeptemberben 654 ezer lakossági mulasztást tartottak nyilván a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR), ami csaknem tizedével kevesebb a múlt év véginél.
Személyes pénzügyek Sokkal több, mint pénzkérdés: eljött több ezer diák nagy napja
Privátbankár.hu | 2025. október 23. 11:31
Jelentős érdeklődés mellett indult el a Privátbankár pénzügyi tudatossági versenye. A Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! vetélkedőn a technikumok és szakképző iskolák diákjai szállnak harcba az elengedhetetlen tudásért és persze a milliós összértékű nyereményekért.
Személyes pénzügyek Forradalmi újdonsággal állt elő az OTP, vége a meg nem adott baráti tartozásoknak
Herman Bernadett | 2025. október 21. 12:22
Ciki figyelmeztetni az ismerősöket, hogy adják már meg a tartozásukat – vallják a magyarok. Mostantól egyszerűbb és kényelmesebb lesz a pénz visszakérése, csak össze kell érinteni a mobilokat, és pár másodperc alatt végbe is megy a tranzakció. Ami ráadásul ingyenes.
Személyes pénzügyek Van egy jó hírünk azoknak, akik kiszorultak az Otthon Start Programból
Privátbankár.hu | 2025. október 20. 07:32
Az óriási érdeklődést kiváltó Otthon Start hitel megjelenése mellett intenzív maradt a verseny a piaci feltételű lakáshitelek piacán is – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ez érthető, hiszen bár a támogatott kölcsön feltételrendszerét minél rugalmasabbra igyekezett szabni a kormány, a lakáshitelben gondolkodók jelentős része továbbra is a piaci feltételű konstrukciókból kell, hogy válasszon.
Személyes pénzügyek A 3 százalékos lakáshitel a SZÉP kártyáknak is gellert adhat
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 09:42
A szeptember 1-től igényelhető első lakás megszerzését támogató Otthon Start hitelprogram várhatóan jelentősen megemeli majd a SZÉP kártyák forgalmát is. Az év elejétől lakásfelújításra is fordítható juttatási forma eddig is népszerű volt, egyrészt dinamikusan bővült az év során az újonnan regisztrált elfogadóhelyek száma, zömmel felújításhoz lehetőséget adó barkács- és bútoráruházakkal, másrészt akár a 30-50 ezer forintos átlagos kosárméretet is elérte a vásárlások összege. Az új lakáshitel újabb lendületet adhat a lakásfelújítási rohamnak, hiszen a frissen vásárolt lakásokat be is kell rendezni ahhoz, hogy otthonná változzanak.
Személyes pénzügyek Ebben az országban a legjobb nyugdíjasnak lenni
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 08:28
Portugália a világ legjobb helye most a boldog nyugdíjas évek eltöltéséhez. Igaz, a 44 országot felölelő kutatásból kimaradtak a skandináv államok, amelyek hagyományosan az élen szerepelnek kimagasló szolgáltatásaik miatt.
Személyes pénzügyek Mekkora személyi kölcsönre elég az új átlagkereset?
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 14:12
Idén augusztusban bruttó 683 300 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete, míg a nettó átlagkereset 472 600 volt  közölte a KSH péntek reggel. Ekkora jövedelemmel akár 15 millió forint személyi kölcsönt is felvehetnek az igénylők.
Személyes pénzügyek Magyarországon landolnak a nyugat-európai bankszámlás csalásokból származó piszkos pénzek
Herman Bernadett | 2025. október 15. 12:58
Az elmúlt egy évben 7,4 milliárd forint ellopását akadályozta meg az Erste azzal, hogy az ügyfelei ellen irányuló pénzügyi támadások, csalárd tranzakciók 90 százalékát ki tudta szűrni. A bűnözők azonban rendre új módszerekkel próbálkoznak, legújabban befektetési tanácsadónak, rendőrnek, sőt, a KiberPajzs munkatársának adják ki magukat – hangzott el az Erste Bank sajtótájékoztatóján.
Személyes pénzügyek Erős érv az adómentesség, félmillió közelében jár a TBSZ-ek száma
Barát Mihály Tamás | 2025. október 15. 10:22
Látványosan megugrott a június végéig tartó egy év alatt a tartós befektetési számlák (TBSZ) száma. Az év derekán már közel félmillió ilyen számlát vezettek a pénzügyi – illetve befektetési – szolgáltatók, közel kétötödével többet, mint 2024. derekán. A TBSZ-számlákon lévő vagyon is szép ütemben nő, június végén meghaladta a 7100 milliárd forintot. A TBSZ-ek nyitását maguk a szolgáltatók is erősen ösztönzik, több helyen futnak akciók. A BiztosDöntés.hu összegyűjtötte ezeket.
Személyes pénzügyek Konfliktusok helyett kontinuitás: mit adhat a bizalmi vagyonkezelés?
PR | 2025. október 14. 16:21
Kár lenne pusztán adóoptimalizációs eszközként tekinteni a bizalmi vagyonkezelésre (bvk), hiszen sokkal több ennél: tulajdonosi jogegységet, üzleti kontinuitást és konfliktuskezelési eszközt is jelenthet. A hosszú évek munkájával összegyűjtött vagyon több generáción átívelő stabilitást, értékmegőrzést és – érintett vállalkozás esetén akár – kiszámítható működést nyerhet vele, még az annyira bizonytalan gazdasági környezetben is, amilyen a jelenlegi.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG