5p
A Google keresési trendjei alapján október 15-én gyakorlatilag teljesen letarolta a magyar internetet a lakáskassza kinyírása. Az intézkedést rohamtempóban vitte végig a kormány, a hivatalos indoklás mellett megy a találgatás a valódi okokról - október 16-án például máris a top 3 keresés közé került a lakáslottó. Akik már szeptemberben a megszűnésre kerestek rá, vajon honnan tudták, mi várható?

Direkt gyorsan csinálták, hogy már ne tudjunk szerződést kötni

Hétfőn robbant a hír: a kormány egy tollvonással megszünteti a lakástakarékok állami támogatását - és ezzel jó eséllyel a lakástakarékokat is, tekintve hogy állami támogatás nélkül nem igazán értelmezhetőek azok a termékek, amelyeket a piaci szereplők kínálnak. Az intézkedést önálló képviselői indítványként adta be Bánki Erik fideszes képviselő, az Országgyűlés gazdasági bizottsága villámgyorsan tárgysorozatba vette és kivételes eljárásban foglalkozott vele - így előre lehetett tudni, hogy kedden már szavaznak is róla, szerdától pedig nem lehet majd új szerződést kötni.

A lakástakarék az egyik legnépszerűbb megtakarítási forma (volt) Magyarországon, már kis összegű havi befizetéssel is elérhető volt, az állami támogatásnak köszönhetően pedig nagy hozamot lehetett elérni legalább 4 éves futamidő esetén. Egy adószámra egy szerződést lehetett kötni, egy családban azonban többet is, ráadásul kedvezményes hitelt is lehetett igényelni hozzá - így még az elszálló ingatlan-árak mellett is értelmezhető összegű lakáscélú megtakarítást lehetett összehozni pár év alatt.

Nem csoda, hogy amint napvilágra került a hír, roham indult a last minute szerződéskötésért, a forgalmazóknál hosszú sorok alakultak ki, mindenki ki akarta használni az utolsó pillanatokat. Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón be is vallotta: épp azért verték át 24 óra alatt a módosítást, hogy a kormány által rossznak tartott programba ne lépjenek be többet, ne kössenek új szerződést.

Letarolta a magyar internetet a lakáskassza

A kivégzett lakáskassza népszerűségét nem csak a forgalmazónál kialakult hosszú sorok mutatják: az interneten is berobbant egyik pillanatról a másikra a lakáskassza, hogy aztán ugyanilyen gyorsan el is tűnjön. Október 15-én követtük a Google Trends Magyarországra vonatkozó adatait. Már a kora délutáni órákban az egyik legnépszerűbb keresőszóvá vált a "lakástakarék", de akkor még Meghan Markle (sussexi hercegné, Harry herceg felesége) állt az első helyen köszönhetően annak, hogy teherbe esett. Később őt megelőzte Baleczky Annamária - a Magyar Rádió és a Magyar Televízió egykori munkatársának halálhírét délután tették közzé a lapok.

A nap végére aztán a legismertebb lakástakarék, a Fundamenta vette át a lista első helyét keresőszóként, a Google Trends szerint több mint 50 ezer alkalommal kerestek erre a magyarok. A második helyre az "Észtország–Magyarország" jött fel, köszönhetően az elbukott Nemzetek Ligája csoportmeccsnek. A 4. helyen végzett a "lakástakarék" keresőszó több mint 20 ezer kereséssel, az 5. az OTP lakástakarék, a 6. a "lakástakarék állami támogatás", a 8. az "Ltp Megszüntetése", a 12. az "ltp", a 13. a "lakáskassza" keresőszó lett.

Az alábbi ábrán jól látszik a roham: ez az elmúlt 90 nap kereséseit mutatja a "lakástakarék" szóra, a legmagasabb keresési értéket jelöli 100-zal a Google, tehát egy nap alatt megötvenszereződött a keresések száma:


Valaki előre tudta?

Érdekesség, hogy bár szinte mindenkinek derült égből villámcsapásként jött a tervezet, a "megszűnik a lakástakarék" szókapcsolatra szeptember 17-én már értelmezhető mennyiségű keresést mért a Google:
Hogy miért épp aznap, az rejtély; az Aegon Lakástakarékpénztár ugyan ekkoriban jelentette be, hogy felfüggeszti értékesítési tevékenységét, a hír azonban csak 4 nappal később, szeptember 21-én látott napvilágot.

Egyszer csak betört a lakáslottó

A kormány azzal indokolta a lakáskasszák kivéreztetését, hogy nem elég hatékony támogatási forma az eredeti cél szemponjából - a CSOK-ban három év alatt már most több lakás épült, mint amennyi 10 év alatt a lakáskasszával. És persze a bankok luxusprofitot realizáltak rajta, miközben az államnak 60-70 milliárd forintba került évente a támogatás kifizetése. A szaksajtóban is megindult a találgatás, mi lehet a valódi cél - a CSOK kibővítése és átalakítása mellett az is felmerült, hogy a Rogán Antal köreihez köthető lakáslottó felfuttatása lehet az (egyik) igazi cél; hátha azok, akik eddig lakáskasszáztak, mostantól belépnek egy Nemzeti Otthonteremtési Közösségbe.

Az október 16-i Google Trends adatok alapján erre pedig akár lehet is esély: miközben a "Lakástakarék Megszűnik" kapcsolat már csak a 19. helyre futott be, és előrébb sem találunk hasonló keresőszót, több mint 5 ezer kereséssel a 3. helyre futott be a "Lakáslottó".

Lázgörbéből EKG-görbe - gyorsan eljött a vég

Ha az elmúlt 7 napra nézzük a "lakástakarék" kifejezés trendjeit, látszik: hétfőn kitört és egyre magasabbra szökött a láz, az október 16-i csúcs-órák után viszont meredeken esni kezdett a keresések száma - jól látszik, hogy az internetes keresésekben máris az utolsókat rúgja a szektor. Még néhány nap, és talán már emlékezni sem fogunk az egyik legnépszerűbb megtakarítási formára...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Lehangoló, amit ezek a számok mutatnak
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:36
Minden ötödik magyarnak egy hónapra, vagy még kevesebb időre elegendő tartaléka van: a falvakban élők, a nők és az alacsonyan iskolázottak állnak a legrosszabbul e tekintetben. Öt magyarból kettőnek nincsenek tartalékai – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. legújabb reprezentatív felméréséből.
Személyes pénzügyek Kilós árat kap, fizetőssé válik a sitt leadása
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 11:47
Alig több mint egy hét múlva már életbe is lép a cég által közölt változás.
Személyes pénzügyek Csak hajszálnyit, de mégiscsak gyengült a forint
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 18:39
Gyengült a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Személyes pénzügyek Itt az OTP meglepetése: több eurót lehet felvenni külföldön egy tranzakcióval
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 16:40
Sőt, még olcsóbban is fel lehet venni az ATM-ből Revoluttal.
Személyes pénzügyek Új csúcs: szép summát emelnek le a magyarok, ha ATM-hez nyúlnak
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 12:39
Ha egyszer a készpénz felvétel mellett dönt az ember, akkor már megadja a módját.
Személyes pénzügyek Tudatos tervezéssel sokkal jobb döntéseket hozhatsz — mutatjuk, hogyan
Márkázott tartalom | 2026. június 10. 11:07
A mindennapi életben rengeteg döntést hozunk, a kisebbektől egészen a komoly pénzügyi elhatározásokig; ezek minősége nagyban függ attól, mennyire vagyunk felkészültek és tudatosak. A spontán döntések néha jól sülnek el, de hosszú távon sokkal stabilabb eredményeket érhetünk el, ha előre gondolkodunk: a Cofidis éppen ezért fordít kiemelt figyelmet arra, hogy ügyfelei számára segítséget nyújtson a tudatos tervezésben.
Személyes pénzügyek Nagyot szakítottak a „Tisza-ralin” a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 08:43
Látványos a változás április 12-én rendezett parlamenti választások óta.
Személyes pénzügyek Hivatalos – megjelent a devizahiteleseket érintő jogi változás
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 07:58
Néhány órával ezelőtt tették közzé a részleteket.
Személyes pénzügyek Így lehet még olcsóbban eurót váltani
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 08:36
Hatalmas ütemben spájzolják a magyarok a devizát, itt vannak a legjobb banki ajánlatok.
Személyes pénzügyek Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést
Csabai Károly | 2026. június 4. 19:36
A pénzügyminiszter június 5-ére, vagyis holnapra ígért részleteket az 1 milliárd forint feletti vagyonokra kivetendő 1 százalékos kulcsú adóról. Kérdés, hányan eshetnek az új sarc hatálya alá azok közül, akik a vagyonukat a hazai privátbanki szolgáltatóknál fialtatják. Összesen 13 ezer milliárd forintról van szó, amely több mint 64 ezer számlán fial.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG