3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A jelenleg legolcsóbb lakáshiteleknél is kisebb lesz a jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészlete a kamatplafon ma bejelentett jelentős januári csökkentésének hatására. 20 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitelnél januártól már 25 ezer forinttal is alacsonyabb lehet a havi törlesztés, mint a kamatplafon bevezetése előtt, a teljes visszafizetendő össze pedig ötmillió forinttal csökkenhet - számolta ki a Bank360.hu.

Januártól a jelenlegi 8,5 százalékról 7,3 százalékra csökken az újonnan folyósított lakossági lakáshitelek kamatplafonja, ami azt jelenti, hogy ezeket a kölcsönöket a bankok maximum ekkora teljes hiteldíj mutatóval (THM) kínálják. Erről további részleteket itt talál >>>>

Az önkéntes kamatplafont a pénzintézetek október 9-étől vezették be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kérésére, és a most bejelentett csökkentésről is a GFM egyezett meg a bankok képviselőivel, a Bankszövetséggel folytatott hétfői megbeszélésen. Október 9. előtt voltak a piacon 10 százalék körüli vagy azt meghaladó THM-mel is kínáltak még lakáshiteleket.

Több tízezret is lehet spórolni havonta. Fotó: Depositphotos
Több tízezret is lehet spórolni havonta. Fotó: Depositphotos

A Bank360.hu kiszámolta, hogy a kamatplafon 1,2 százalékos csökkentése mit fog jelenteni a hitelfelvevőknek a törlesztőrészletekben. A kamatplafon október 9-i bevezetése előtt a lakáshitel kalkulátorban 20 millió forintos, 20 éves futamidejű kölcsönre a legalacsonyabb havi törlesztőrészletű ajánlat 167 914 forint volt, 600 ezer forint havi nettó jövedelemmel. Ebben az esetben az indulókamattal számolva a futamidő végére összesen 40 318 210 forintot kellett visszafizetni az adósnak a 8,37 százalékos THM-mel felvett hitelére.

A 8,5 százalékos kamatplafon bevezetése után a legolcsóbb ajánlat ugyanerre az összegre és futamidőre már 157 944 forintos havi törlesztő és 37 919 160 forint teljes visszafizetendő összeg volt 7,49-es THM-mel. A hiteligénylők tehát 2,4 millió forintot spóroltak a teljes futamidő alatt, és 10 ezer forinttal csökkent a havi törlesztőjük.

Ha ez a THM 2024 januárjától 7,3 százalékra mérséklődik, akkor az további 2000 forintos törlesztőrészlet-csökkenést hoz, a teljes visszafizetendő összeg pedig további 600 ezer forinttal lesz kevesebb. Ha azonban a legolcsóbb ajánlat a jelenlegihez hasonlóan 1 százalékkal lesz a kamatplafon alatt, akkor a 6,3 százalékos THM-nél már csaknem 15 ezer forinttal lenne alacsonyabb a törlesztőrészlet a mostaninál, a teljes visszafizetendő összegben pedig 3,5 millió közelében lenne a spórolás.

Ha egy jelenleg átlagos összegűnek számító új lakáshitelnél vizsgáljuk meg a változást, akkor azt látjuk, hogy 450 ezer forintos nettó bérrel 10 millió forintos, 15 éves futamidejú lakáshitelt jelenleg legjobb esetben 91 225 ezer forintos törlesztőrészlettel lehet felvenni. Ennek a kölcsönnek 7,51 százalék a THM-je. A mostani kamatplafonhoz közeli árazás esetén a havi törlesztés 95-96 ezer forint.

7,3 százalékos THM-nél a legalacsonyabb törlesztő még bő ezer forinttal mehetne lejjebb, ha viszont lesz bank, amelyik 6,3 százalékig is leengedi a THM-jét, akkor 4000-4500 forint is lehet a különbség. A teljes visszafizetendő összeg pedig ebben az esetben több mint egymillió forinttal csökkenne a jelenlegi legjobb ajánlathoz képest. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést
Csabai Károly | 2026. június 4. 19:36
A pénzügyminiszter június 5-ére, vagyis holnapra ígért részleteket az 1 milliárd forint feletti vagyonokra kivetendő 1 százalékos kulcsú adóról. Kérdés, hányan eshetnek az új sarc hatálya alá azok közül, akik a vagyonukat a hazai privátbanki szolgáltatóknál fialtatják. Összesen 13 ezer milliárd forintról van szó, amely több mint 64 ezer számlán fial.
Személyes pénzügyek Elment az Orbán-kormány, az MBH ügyfelei sem ússzák meg az inflációt
Privátbankár.hu | 2026. június 2. 08:58
Lejárt az előző kormány által kialkudott moratórium, végigment a bankokon a díjemelési hullám.
Személyes pénzügyek 2027-től jöhet vissza a katás adózási forma
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 19:39
2027-től ismét széles körben visszaállíthatják a katás adózást.
Személyes pénzügyek Lehull a lepel a vagyonadó részleteiről
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 18:28
A pénzügyminiszter ígérete szerint e hét pénteken derülhet ki, hogyan kívánja a kormány megsarcolni a legalább 1 milliárd forintos vagyonnal rendelkezőket, egyúttal eltörölni a bizalmi vagyonkezelők adómentességét. Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Személyes pénzügyek Nem meglepő, így érkezik a nyugdíj ezúttal
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 09:09
Elkezdődött június, az új hónapban megint előkerült a nyugdíjak kérdése.
Személyes pénzügyek Hitelből a tengerpartra: felelőtlen luxus vagy átgondolt pénzügyi döntés?
Hargitai-Szabó Kata | 2026. május 31. 14:01
Itt a májusi kánikula, így már most a pálmafák, a vízpart vagy épp a hűvös hegyvidéki tájak után vágyakozunk. A nyaralási szezon küszöbén azonban sokunk szembesül a rideg valósággal, hogy a vágyak nagyok, az erre felhasználható összeg viszont igen karcsú. Tavaly az átlagos nyaralási költés már megközelítette a 600 ezer forintot családonként és ez az összeg 2026-ban még magasabb lehet. Az alacsonyabb kamatok és a gyors ügyintézés miatt kézenfekvő megoldásnak tűnik, hogy hitelből utazzunk. De szabad-e, és ha igen, hogyan érdemes személyi kölcsönből finanszírozni a pihenést?
Személyes pénzügyek Magas kamatot fizetnek a bankbetétek, mégsem kapkodnak értük
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 07:06
Nem csak a Magyar Nemzeti Bank tartja az alapkamatát még mindig 6 százalék felett, több pénzintézet is ezt meghaladó vagy ettől ettől alig elmaradó betéti ajánlatokkal igyekszik magához csábítani az ügyfelek megtakarításait a BiztosDöntés.hu összesítése szerint. Hiába azonban az akár 6-8 százalékos kamat, a lekötött betétekért nem kapkodnak, a bankszámlákon lévő pénz 15 százalékát fektette be csak így a lakosság.
Személyes pénzügyek Késés, lopás, baleset: mire fizet az utasbiztosítás?
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 15:57
Világszerte megannyi bizonytalanság veszélyeztetheti a tervezett nyári utazásokat, ezért a Magyar Biztosítók Szövetsége idén is fontos tudnivalókkal szeretné segíteni a külföldre indulókat annak érdekében, hogy mindnyájan biztonságban tölthessék a nyári szabadságukat. Ma már széleskörű utasbiztosítási ajánlatokkal szolgálnak a biztosítótársaságok, ezért érdemes körültekintően megválasztani az úticélnak, valamint az időtöltési szándékainknak megfelelő, adott kockázatokhoz szükséges fedezeteket. A Magyar Biztosítók Szövetsége azt javasolja, hogy mielőtt megkötnének egy utasbiztosítást, kérdezzék meg a biztosítókat, vagy vegyék igénybe a biztosítási tanácsadók segítségét.
Személyes pénzügyek Nem javul a bérhelyzet, szégyenpadon a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 08:58
Jól érzi, ha a fizetését látva csodálkozik: a magyar bérek szinte minden összevetésben a rangsorok aléján tanyáznak. A folytatás sem túl rózsás. 
Személyes pénzügyek Már megint a Revolut: áthelyezésről érkezik újabb levél a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 06:33
Az újabb fejlemény kapcsán a társaság elkezdte kiküldeni a magyarországi ügyfeleinek a számlák áthelyezéséről szóló részleteket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG