5p

Idén is jól teljesítettek a nyugdíjpénztárak. A hozamok bőven az infláció fölött alakultak az első kilenc hónapban, a nagyobb kockázatot vállaló portfóliók két számjegyű pluszban állnak.

Aki szeretné, jövőre a kormány tervei szerint kiveheti az önkéntes nyugdíjpénztárakból a megtakarítását, ha lakáscélra használja fel – hívja fel a figyelmet a Bank360 szerkesztőségünkbe is eljutatott elemzésében. Az már most látszik, hogy az eddig nyugdíjkiegészítésre gyűjtött pénzük ingatlanba fektetéséről egy olyan év után dönthetnek majd a tagok, amelyben a legtöbb pénztári portfólió kiválóan teljesít. A legutolsó, szeptemberi inflációs adat már csak évi 3 százalék volt, és ennél a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján elérhető portfólióadatok szerint a nyugdíjpénztárak kivétel nélkül magasabb hozamot értek el.

Kilenc hónap után a legalacsonyabb hozam az idén 4,28 százalékos, de van olyan önkéntes nyugdíjpénztári portfólió is, amelynek az árfolyama az év eleje óta 17,67 százalékot emelkedett, és sok nyugdíjpénztári alap történelmi csúcson áll. A magánnyugdíjpénztáraknál is jó a helyzet. Az összeolvadások után megmaradt két intézmény, a Budapest és a Horizont mindhárom portfóliójának bőven infláció feletti a hozama.

Nem árt, ha jól utánaszámolunk mi éri meg jobban
Nem árt, ha jól utánaszámolunk mi éri meg jobban
Fotó: Depositphotos

Nagyobb kockázat, magasabb hozam

Az önkéntes nyugdíjpénztárak befektetési portfóliói közül az idén a legjobban a magas részvényhányadot tartók teljesítettek. A listát az Allianz kockázatvállaló portfóliója vezeti 17,67 százalékos 9 havi teljesítménnyel, az OTP dinamikus alapja pedig 15,9 százalékot szedett magára - ez a két portfólió jóformán csak részvényekbe fekteti be a tagok pénzét. A szintén magas kockázatot vállaló Pannónia Gyémánt árfolyama 14,63 százalékot emelkedett január óta, és alig valamivel marad el ettől az Aranykor ESG alapja, amely 14,56 százalékos hozamot ért el. Ez utóbbi nyugdíjalap fenntartható cégek részvényeiből válogat, az ESG (environmental, social, government) rövidítés ugyanis a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási szempontból fenntarthatóságra törekvő cégekre utal.

A magasabb, 40 százalék fölötti részvénykitettségű növekedési alapok hozama jellemzően 10 százalék fölött van az idén, a pénztártagok többségének megtakarítása viszont a közepesen kockázatos kiegyensúlyozott portfóliókba került, amelyek 25-40 százalék közötti arányban tartanak kockázatos eszközöket, például részvényeket. Két számjegyű hozamok ezeknél nincsenek ugyan, de nem lehet panasz a teljesítményükre, hiszen 9 hónap után általában 8-10 százalékos pluszban állnak. Az Aranykor Egyensúly alapja 9,84 százalékot emelkedett, és nem sokkal marad el ettől az ország legnagyobb nyugdíjportfóliója, az OTP kiegyensúlyozott alapja sem, amely 9,34 százalékot emelkedett.

A klasszikus alapok is infláció fölött hoznak

A legalacsonyabb hozam az idén a jellemzően döntő részben állampapírokat tartó klasszikus portfóliókban van. Az Aranykor ezúttal is megverte a mezőnyt, 8,82 százalékos hozamot ért el az alapja, a többi klasszikus portfólió 4,28-6,08 százalék között emelkedett.

Az árfolyam-emelkedés mérték attól is függ, mennyi hosszú és mennyi rövidebb lejáratú állampapírt vásároltak a pénztárak. Vannak olyan pénztárak, amelyeknél több alacsony kockázatú portfólió is van, az egyik a “klasszikus”, amely valamivel hosszabb állampapírokat tart, a másik pedig egy kimondottan kockázatmentes, pénzpiaci alap. Utóbbiak árfolyama kevésbé emelkedett az idén, de a reálhozam eddig mindenhol megvan - hívja fel a Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

A magánnyugdíjpénztárak is jó formában vannak

A harmadik negyedév végére két magánnyugdíjpénztár maradt a hazai piacon. A Szövetség a Horizontba olvadt be, a Budapest és az MKB Nyugdíjpénzár magán ága szintén összeolvadt az MBH-s fúziók után. A jegybanki adatok alapján a megmaradt két pénztár mindegyik portfóliója szépen teljesített. A magánnyugdíjpénztáraknál a növekedési alapok a legnagyobbak, a Budapestnél ennek az árfolyama 11,46, a Horizontnál 11,13 százalékot emelkedett.

A Horizont kiegyensúlyozott alapja 8,23 százalékos pluszban állt szeptember végén, a Budapesté csaknem 7 százalékosban, a Horizont klasszikus alapja 6,24, a Budapesté 4,65 százalékot emelkedett. A magánnyugdíjpénztáraknál a tagok számára különösen fontos, hogy a hozamok az infláció fölött alakuljanak, mivel ha vissza akarnak lépni az állami nyugdíjrendszerbe, hogy 100 százalékos állami nyugdíjat kapjanak, ezt a reálhozamot visszaigényelhetik.

A Bank360.hu elemzése emlékeztet rá, hogy a csúcs reálhozamok (jellemzően több millió forintosak) 2021 vége felé voltak, amikor az árfolyamok magasan jártak, az infláció viszont még nem szabadult el. Ezek a reálhozamok a magyarországi magas inflációban a következő években elégtek, lenullázódtak, de mostanában már ismét egyre nagyobb kifizetésekre számíthatnak a tagok.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Hiába jött meg a pénzeső, hatalmas adósságba verték magukat a családok februárban is
Herman Bernadett | 2026. április 1. 11:31
A lakáshitelt és a személyi hitelt is vitték, mint a cukrot februárban is. Az azért látszik a statisztikákon, hogy a hó végén mínuszban lévő családok egy része talán kicsit fellélegezhetett. 
Személyes pénzügyek Rossz hír a nyugdíjasoknak: kiesik egy csomó pluszpénz
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 11:39
Nem lesz lehetőség a novemberi nyugdíjprémium kifizetésére. Az év második felében ismét meglóduló inflációs mutató miatt viszont nyugdíjkorrekciót fognak kapni idős honfitársaink.
Személyes pénzügyek Még a héten a számlákra érkezhet a családosok pénze
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:03
Április eleje és a Húsvét kombinációja közbeszólhatna, de most kedvezően alakul az utalások rendje. 
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2026 tavasz – 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Békés és Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Baranya, Hajdú-Bihar és Veszprém, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Hidegzuhany: meredeken kilőtt a repjegyek ára
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 12:53
Többszörösét is elkérhetik egy útra a korábbinál. Ráadásul néhány hét alatt következett be a draszttikus változás.
Személyes pénzügyek Dobták a készpénzt a magyarok, bezuhant a gépek használata is
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 11:56
Egyre kevesebb alkalommal használják a készpénzt kiadó autómatákat, melyek száma mégis nőtt az utóbbi időben.
Személyes pénzügyek Siessen! Nyugdíjasok is lecsaphatnak ezekre a pénzzel járó támogatásokra
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 11:22
Van, ahol létezik húsvéti támogatás is, ez most különösen aktuális.
Személyes pénzügyek Lekötött betétbe vagy állampapírba fektessem a pénzem?
Homa Péter | 2026. március 22. 10:24
A kockázatmentes befektetések piacán régóta verseng egymással az állampapír és a lekötött betét. Az állam még 2019-ben egyoldalúan lejtette a pályát az állampapír felé a kamatot terhelő adók megszüntetésével, a magas infláció pedig átmenetileg ki is végezte a banki lekötött betéteket. Az infláció megszelídülésével azonban újra versenyképesek lettek a lekötött betétek. Lássuk, hogy áll most a kamatcsata a kétféle befektetési lehetőség között, a BiztosDöntés.hu szakértői szerint.
Személyes pénzügyek Nem akármilyen változás készül az Otthon Startnál – ennek sokan örülni fognak?
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:05
Kiterjesztenék a programot.
Személyes pénzügyek Ugrásszerűen megnőtt a mobiltelefonnal fizetők száma
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 17:35
A Mastercard ma közzétette a bankkártya használattal és attitűdökkel foglalkozó kutatásának eredményeit, amely immár 17 éve térképezi fel a magyar városi lakosság fizetési szokásait. A kutatás tapasztalatai szerint 2025-ben az elektronikus fizetési megoldások használata Magyarországon minden vizsgált szegmensben növekedett. A legjelentősebb előrelépés a mobilfizetés területén történt, de a felmérés szerint a digitalizáció új területeken is gyorsan terjed – például a közösségi közlekedésben vagy a SZÉP-kártya használatában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG