2p
Szeptemberben 757 fővel kevesebb magyar állampolgárt foglalkoztattak Ausztriában, mint egy hónappal előbb. Ez a szezonalitás számlájára is írható, ugyanakkor más országok polgárainak több munkahely jutott. A júliusi csúcstól így sem vagyunk túl távol.
Ausztria (Fotó: Wikimedia Commons, Johann Jaritz)

Szeptemberben 74 843 magyar állampolgár dolgozott Ausztriában az osztrák társadalombiztosítottak szervezetének (Hauptverband) adatai szerint, 757 fővel kevesebb, mint augusztusban, de 6085 fővel több, mint egy évvel korábban. A júliusi, 75 690 fős eddigi történelmi csúcsnál is csak 847 fővel vagyunk lejjebb.

Ami a többi országot illeti, hozzánk hasonlóan néhány száz fővel csökkent a német munkavállalók száma, akik egyébként így 91 300-an vannak. Utánuk mi vagyunk a másodikak, aztán pedig 67 ezerrel a „volt Jugoszlávia” című kategória következik.

Jugók, románok, lengyelek

Közöttük sokan lehetnek a kilencvenes évek háborúi elől menekültek, vagy régebben érkezett vendégmunkások . Ám ha minden volt jugoszláv utódállamot összeadunk, akkor viszont 166 ezer fő jön ki, az utóbbi egy évben 5100 fős növekedéssel.

 

Bár jönnek fel rendesen, a román állampolgárságú munkavállalók még csak 43 600-an vannak. Viszont szeptemberben messze az ő létszámuk nőtt legjobban, 2370 fővel. A lengyelek közül 1300, a szlovénektől közel 1200 fő talált munkát a sógoroknál.

 

Hosszú távon egyre több a külföldi dolgozó

A hosszú távú tendenciákat grafikonjainkról lehet jól leolvasni: gyakorlatilag minden nyáron és télen, a két ausztriai idegenforgalmi szezonban rekordot dönt a magyar munkavállalók száma.

Az összes, Ausztriában dolgozó munkavállaló száma egyébként 9500 fővel csökkent szeptemberben, de egy év alatt 38 600 fő a növekedés. A külföldiek, nagyrészt a volt szocialista országokból érkezettek száma még szeptemberben is tudott nőni, így a külföldiek aránya az összes dolgozón belül rekordszintre nőtt, 17,7 százalékról 17,9 százalékra. Három évvel ezelőtt, 2012. szeptemberében ez még csak 15,6 százalék volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Ugorhat az 1 millió forint: erre figyeljen az otthontámogatásnál
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 14:21
A közszolgálati támogatást kamatostul kell visszafizetni, ha nem teljesülnek a feltételek.
Személyes pénzügyek November gyászos hónap volt a munkáshitelnek, de másnak nem
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 14:22
A friss adatok szerint a személyi hitel az átlag fölé kúszott.
Személyes pénzügyek Minden rekord megdőlt a lakáshiteleknél
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 09:57
Újabb csúcsra, 274 milliárd forintra emelkedett novemberre az új lakáshitel-szerződések összege, ami egyértelműen az Otthon Start hitel berobbanásának köszönhető – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönök iránt szintén nagyon erős az érdeklődés, a január óra elérhető munkáshitel iránti kereslet viszont eddigi mélypontjára zuhant a tizenegyedik hónapban.  
Személyes pénzügyek A magyarok rákaptak az új megoldásra, dübörög a piac
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 13:48
Nem csak az indulás óta, de negyedéves alapon is nagyságrendi ugrást mutat a qvik-forgalom.
Személyes pénzügyek Nyugdíjbiztosítása van? Fontos határidő közeleg
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 09:31
December 31-e a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) egy részénél és a nyugdíjbiztosításoknál is fontos határnap – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
Személyes pénzügyek Komoly akciók miatt rohamozzák a magyarok a boltokat – ezt találták ki nekik a bankok
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 11:36
A karácsonyt követő napokban az üzletek szinte az ünnepek előtti forgalmat bonyolítják, ilyenkor ugyanis tömegével cserélik ki az emberek az ajándékba kapott ruhákat, termékeket. Vevőkből is sok van ezekben a napokban, hiszen az üzletek is újabb akciókba kezdenek, hogy kisöpörjék meglévő árukészletüket. Nem véletlen, hogy a 0 százalékos THM-mel hirdetett áruhitel-ajánlatok is sokszor csak az év végig szólnak – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Személyes pénzügyek Egyéni vállalkozó? Erre figyeljen január 1-től!
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 13:17
Fontos dolgok változnak meg: könnyebbséget, de odafigyelést igénylő feladatot is jelent ez a vállalkozók számára.
Személyes pénzügyek Mennyi hitelt lehet felvenni az új átlagfizetéssel?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 15:50
Tovább emelkedtek a keresetek. Ez azok számára is jó hír, akik hitelt szeretnének felvenni, hiszen nagyobb törlesztőt tudnak bevállalni a keresetükből.
Személyes pénzügyek MBH Bank és Visa: Európában is újszerű megoldás a SZÉP Kártyák digitalizálására
PR | 2025. december 18. 11:25
A SZÉP Kártya használata mostantól egyszerűbb és kényelmesebb, mint valaha. Az MBH Bank és a Visa, a világ egyik vezető digitális fizetési szolgáltatójának közös, Európában is újszerű fejlesztésének köszönhetően az MBH SZÉP Kártya digitalizálása Android és iOS rendszeren is elérhető új kártya igénylése nélkül. Az ügyfelek néhány lépésben hozzáadhatják meglévő MBH SZÉP Kártyájukat és társkártyáikat a mobiltárcájukhoz. Nincs több keresgélés a pénztárcában – elég egy érintés, és már fizethetsz is.
Személyes pénzügyek Örömhírt kaptak a készpénzt használó magyarok
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 07:58
Emelkedik az ingyenes készpénzfelvétel határa. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG