2p

Legalább 55 millió dollárba került a mutatvány.

Törökország első űrhajósa és három európai társa megérkezett szombaton a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

A SpaceX amerikai űrvállalat Crew Dragon űrhajójának útját egy texasi székhelyű startup cég, az Axiom Space szervezte meg. Az űrhajót a floridai Cape Canaveralben lévő űrközpontból csütörtökön indították el, és mintegy 36 órával később csatlakozott a Föld felszíne felett 400 kilométerrel keringő ISS-hez.

A fedélzeten négyen vannak: a spanyol-amerikai kettős állampolgár, korábbi NASA űrhajós, Michael Lopez-Alegria, aki a misszió parancsnoka, továbbá az olasz Walter Villadei, a svéd Marcus Wandt és a török Alper Gezeravci, aki az első török állampolgár a világűrben.

A Nemzetközi Űrállomáson az újonnan érkezetteket két amerikai a NASA-tól, egy-egy űrhajós Japánból és Dániából, valamint három orosz kozmonauta köszöntötte.

A 14 napos Ax-3 missziót az Axiom Space magánvállalat a NASA-val együttműködve készítette elő. A kvartett több mint harminc kísérlet elvégzését tervezi, amelyek zöme az űrrepülésnek az emberi egészségre és a betegségekre gyakorolt hatásait kutatja, de lesz olyan kísérlet is, amely különböző fémötvözetek világűrbeli viselkedését vizsgálja.

Ez az Axiom harmadik ilyen jellegű - kereskedelmi alapon szervezett - űrmissziója. A vállalat űrhajósonként legkevesebb 55 millió dollárt (19 milliárd forint) kér a szolgáltatásait igénybe vevő államoktól, illetve cégektől.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A kegyelmi botrány már csak hab volt a tortán?
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 15:57
Egy matematikus szerint már jóval előbb megroppant a Fidesz tábora.
Tudomány-technika Több ezer milliárd okot talált a Teslának az Nvidia vezére – ez jön a csodaautók helyett
Czwick Dávid | 2026. június 14. 13:44
A napjaink egyik leghatalmasabb tech cégévé avanzsált amerikai Nvidia vezérigazgatója is úgy látja: több ezer milliárd dolláros piacot jelenthet a Teslának az Optimus általános felhasználású, humanoid robotjainak gyártása. A Tesla ugyancsak elkötelezett, kukázták is a Model S gépkocsijukat, hogy ugyanott összerakják az emberi alakkal rendelkező gépszörnyet, minden munkás rémét. Mutatjuk, mit érdemes tudni a részletekről!
Tudomány-technika Hatalmas a vita az új alkoholtanulmányok körül – megvásárolták a kutatókat?
Kollár Dóra | 2026. június 14. 10:21
Megjelent egy új tanulmány, még a Biden-kormányzat idejéről. Kis mennyiségben sem orvosság az alkohol. 
Tudomány-technika Berlinből jelentjük: az emberi robotok már a spájzban vannak
Imre Lőrinc | 2026. június 14. 06:01
Június 10-én és 11-én rendezték meg az Európa egyik legnagyobb ipari-technológiai vállalatához köthető, Bosch ConnectedWorld című kiállítást Berlinben, ahol a német cég a legújabb fejlesztéseit, valamint a mesterséges intelligenciában és a robotikában rejlő lehetőségeket mutatta be. Miközben az eseményt a technológiai optimizmus hatotta át, Németországban és Európában számos tényező hátráltatja a legújabb innovációk terjedését. Pedig ami gazdaságilag rossz, az társadalmilag nem biztos, hogy az.
Tudomány-technika Terjed: a Tesla csodaautói már Magyarország közelében is önállóan száguldhatnak
Czwick Dávid | 2026. június 7. 11:33
A világ egyik legértékesebb autógyártó vállalata megint megmutatta: az elektromos autók terjedését egyszerűen nem lehet megállítani, sőt a folyamat egyre gyorsul. Ha ennek a napokban nyilvánvalóvá vált jeleit kutatjuk a járműpiacon, nem kell messzire mennünk. Elég csak Németországra vagy Litvániára tekinteni. Mostanra ráadásul az is előnyére válhatott a Teslának, hogy viléágszerte ismert vezére, Elon Musk felhagyott a politikai szerepvállalással.
Tudomány-technika Támogatja az akkumulátoripari szabályozás szigorítását a Magyar Mérnöki Kamara
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 16:47
A kamara álláspontja szerint a kormány által előkészített intézkedések – köztük az országos ellenőrzési terv, a kiemelt létesítmények átfogó vizsgálata, az új szabályozási koncepció kidolgozása, valamint a környezetvédelmi felelősségi rendszer átalakítása – összhangban állnak a korábban megfogalmazott szakmai javaslatokkal.
Tudomány-technika Trumpék inkább megtartják maguknak az AI ipar alaptermékét
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 08:37
Az Egyesült Államok szigorítja a mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatos miniatűr termékek exportját.
Tudomány-technika AI a Tisza-kormánytól: virtuális asszisztenst kaphat minden magyar
Czwick Dávid | 2026. május 24. 12:38
Kórházi kezelések? A gyerek beiratkozása? Új személyes okmány igénylése? Mindez pofonegyszerűnek tűnhet a mesterséges intelligencia (AI) bevonásával. A május elején kormányrudat ragadó Tisza-kormány pedig nem is ígér kevesebbet, mint azt, hogy kihasználják a legfrissebb technológiát, segítve ezzel hazánkat, előmozdítva a gazdasági növekedést is. Íme a vonatkozó ígéretek.
Tudomány-technika Elhalasztották a SpaceX Starship új generációs rakétájának tesztrepülését
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 08:58
Műszaki probléma miatt az utolsó pillanatban elhalasztotta a SpaceX a Starship hordozórakéta tizenkettedik tesztrepülését az egyesült államokbeli Texasban. Az újabb indítási kísérletet mára tervezik.
Tudomány-technika Több pénz kell, de nem zárt alapítványokon keresztül – Tanács Zoltán szólalt fel
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 10:53
Megszólalt az új szakminiszter egy komoly kérdésben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG