3p
Innovatív technológiákat is bevet a Mol, hogy lassítsa a hazai szénhidrogén-termelés csökkenését - mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Homonnay Ádám, a Mol Nyrt. kutatási és termelési igazgatója, aki szerint a hazai kutatás-termelésnek nagyon fontos szerepe van az ország energiaellátásában és a zöldenergiára való átmenetben is.

A lap hétfői számában az igazgató ismertette: jelenleg összesen napi 30-35 ezer hordó olajegyenértéknyi szénhidrogént hoznak a felszínre szerte az országban, mintegy ezer aktív kútból. Történelmileg a legnagyobb a Szeged melletti algyői, valamint a nyugat-magyarországi nagylengyeli, és újabban kiemelkedő a Gödöllő közelében lévő gombai mező. Tizenhat kutatási koncessziós területével a Mol a legnagyobb az országban, ezek a területek a Dunántúlon, Kelet-Magyarországon és Budapesttől keletre találhatók.

Homonnay Ádám jelezte: vizsgálják, hogy a régen lefúrt, több ezer szunnyadó kútból új technológiával hány állítható termelésbe, illetve hol találhatnak további lelőhelyeket, a koncesszióik többsége ugyanis 2025-re kifut.

Új technológiákat is bevetne a Mol
Új technológiákat is bevetne a Mol

Tavaly mélypontra kerültek az energiaárak, az olajipar azonban nem tud ilyen hektikusan működni - mutatott rá. Itt a projektek évtizedes kifutásúak, ezekhez azt kell jól belőni, hogy hosszabb távon hogyan alakul az olaj és a gáz ára. Ugyanakkor a Molnak az ellátásbiztonságot akkor is szem előtt kell tartania, ha olcsó a földgáz és az olaj, hiszen el kell látnia a lakosságot, és teljesítenie kell a szerződéses kötelezettségeit.

Az igazgató kifejtette: a felhozott olajat a Dunai Finomítóba juttatják, ez a létesítmény a Molé mellett fogadja az összes importot és más társaságok Magyarországon felhozott olaját is. Belföldön kel el a gázuk is, a Mol részben lakossági és ipari felhasználásra adja el. Kiemelte: bár a magyarországi gázellátás jelentős hányada importból származik, a Molnak kiemelt szerepe van az ellátásbiztonságban, a magyar lakosság gázszükségletének 50 százalékát a Mol biztosítja hazai forrásból. A hazai gáztermelés ráadásul hatékony és környezetkímélő módon történik, egyben munkahelyeket biztosít - fűzte hozzá.

Az igazgató szólt arról, hogy a Molnak ambiciózus fenntarthatósági célkitűzései vannak, ezért az ellátásbiztonság mellett a zöldberuházások és az energiaátmenet fedezetéről is gondoskodnia kell. Ma az már kevés, hogy az általuk kínált energia olcsó és biztonságos legyen, zöldnek is kell lennie - jelezte.

Az igazgató elmondása szerint a szénhidrogén-termelés a szén-dioxid begyűjtésétől és tartós tárolásától válik zölddé, amit hatalmas lehetőségnek nevezett üzleti és fenntarthatósági szempontból is. Elmondása szerint sok kiürült mező van Magyarországon, ezek közül öt földgáztárolóként működik, de számos további szén-dioxid tárolására is biztonságosan alkalmas. Várakozásai szerint a Mol az évtized közepén megkezdheti a szén-dioxid tárolását a föld alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Sikeres kötvénykibocsátás a 4iG leánycégénél
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 19:02
A 4iG leányvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) 176 600 000 euró (majdnem 70 milliárd forint) össznévértékű kötvénykibocsátást valósított meg, valamennyit sikeresen lejegyezték – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett tájékoztatóban.
Vállalat Határ a csillagos ég? A 4iG terveiről is beszélt
Bózsó Péter | 2026. február 27. 16:07
A csoport pénteken hozta nyilvánosságra tavalyi adatait, és újságírói prezentációt is tartott eredményeiről, illetve terveiről. A 4iG újabb nemzetközi befektetőkre számít ambiciózus növekedési céljai eléréséhez, és pénteken be is jelentette az emirátusi Mubadala megjelenését befektetői között.
Vállalat Arab befektető száll be a 4iG-ba
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 15:31
A világ egyik vezető szuverén befektetési társasága, a Mubadala Investment Company PJSC (Mubadala) 50 millió dollárt fektet be a 4iG Nyrt.-be átváltozó kölcsön formájában, amely a 2029-es lejáratkor kötelezően részvényekké alakul át.
Vállalat Kiváló hír jött a Richterről
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 13:46
Pozitív szakvéleményt adott ki a Tuyory európai forgalomba hozatali engedélyének megadására az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (CHMP). A készítményt a Richter és a Mochida Pharmaceutical Co. Ltd. közösen fejlesztette ki a RoActemr tocilizumab bioszimiláris változataként.
Vállalat Történelmi eredmény a 4iG-nél
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 09:32
Ez a legerősebb pénzügyi eredményük, további növekedési lehetőségek is vannak.
Vállalat Ötödével növelte árbevételét az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 09:16
A nyereség viszont csökkent – de csak átmenetileg.
Vállalat Nőtt a bevétel, de csökkent az eredmény a Richternél
Privátbankár.hu | 2026. február 27. 07:44
Idénre pedig „magas egyszámjegyű” növekedést várnak.
Vállalat Duplázott az Nvidia
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 10:11
A Nvidia negyedéves nyeresége 94 százalékkal nőtt.
Vállalat Nagybankok Európában: kiderült, melyik országban hány található
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 09:12
Átlagosan hat nagybank van egy európai országban, a hét nem olyan sok – írja elemzésében az Mfor.hu.
Vállalat Nyáron már ezekbe a horvát városokba is Wizz Airrel repülhetünk
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 19:45
Újabb, Magyarországhoz még közelebbi horvát városba indít járatokat a Wizz Air. Nyáron Dubrovnik mellett már Zadarba is szinte pillanatok alatt el lehet jutni majd repülővel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG