3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Regionálisan és nemzetközileg is meghatározó piaci szereplővé nőtte ki magát az OTP. A bankcsoport a várakozásokat meghaladó eredményről számolt be, ebben egyre nagyobb súllyal szerepelnek azok a pénzintézetek, amelyeket az elmúlt években felvásároltak több országban.

"Mostanra nemcsak Magyarországon, hanem a régióban, ahol aktívak vagyunk, vezető pozíciót értünk el, 5 országban vagyunk a legnagyobbnak" - mondta újságíróknak Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese a bankcsoport legújabb gyorsjelentésének publikálását követően.

Az OTP Bank módosított harmadik negyedévi adózott eredménye 307,5 milliárd forinttal ismét rekordot döntött, 29 százalékkal felülmúlva az elemzői konszenzust. Bencsik elmondása szerint likviditásban és eszközállományban is stabil a bank. Történelmi szintű akvizíciókat hajtottunk végre, ez se rontotta a tőkemegfelelést - mondta.

Szavaiból az szűrhető le, hogy a recessziós hazai gazdasági közeg immár kisebb súllyal szerepel a cég működésében, amely az elmúlt években több bankot megvett, és vannak még további akvizíciós ambíciói is.

Sajnos a 77 százalékos növekedés javarésze nem Magyarországról jött

- mondta Bencsik.

A bankvásárlások az OTP kiadásaiban azért jelentenek pozitívumot, mert érték alatt vettek bankokat.

Hazai fájdalmak

Bencsik kérdésünkre elmondta, hogy továbbra is nagyon alacsony a lakossági hitelpenetráció Magyarországon. Lakáshitelek szempontjából nézve ez 8 százalék a GDP arányában, ami meglehetősen szerény.

A háború Ukrajnában, és az adóterhek csak a magyar piacon 100 milliárd forintos kiesést jelentenek.

A változó jegybanki politika alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) most már nem az irányadó kamatot fizeti, ezt megérzi a bankszektor, amelyik a betéti állományra támaszkodik. Mérete alapján Bencsik elmondása szerint az intézkedés leginkább az OTP-t sújtotta.

Jelenleg az irányadó jegybanki alapkamat 12,25 százalék, a gazdasági kormányzat önkéntes alapon egy 8,5 százalékos ráta bevezetésére "invitálta" a bankszektort, ami meg is történt.

Mostanra Magyarország csak egyharmada a csoportnak, de így is a legmeghatározóbb, és a legnagyobb – mindent elkövetünk az organikus növekedésért.

Magyar bank vagyunk

-    mondta Bencsik.

Fókuszban a külpiacok

Külpiacokon Bulgária nagyon gyümölcsöző irányt vett, kamatszintjük az eurózóna kamatszintje - mondta Bencsik.

Az orosz piacról kérdésünkre elmondta, az OTP-nek nincs nyitott rubelpozíciója, csak a helyi lakosságnak hiteleznek, rubelben.

Zöldre vált a hitelezés (Fotó: Depositphotos)
Zöldre vált a hitelezés (Fotó: Depositphotos)

Rákérdeztünk a nemzetközi gyakorlatban egyre elterjedtebbé váló ESG-re is, amivel környezetvédelmi és szociális kérdésekre is reagálniuk kell a vállalatoknak.

Mi proaktívan csináljuk a zöld hitelezést. Lehet olyan, hogy emiatt ki kellene zárni ügyfeleket, mi ezt nem akarjuk.

Alapvetően nem a bankoknak kell a klímaváltozás ellen harcolniuk, noha a nemzetközi gondolkodásban ez egy meglévő irányzat, ami Bencsik szerint téves.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Szembeszáll Trumppal az Apple? Még több iPhone-t gyártanának Kínában
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 17:01
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója a kínai ipari és informatikai miniszterrel tartott pekingi megbeszélésén jelezte, hogy bővítenék gyártási beruházásaikat az országban – közölte szerdán a kínai minisztérium.
Vállalat Nagyon ment az AutoWallis szekere
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 09:51
Erős első három negyedévről számolt be a csoport.
Vállalat Magasra repült a fekete kő Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 19:05
A BlackRock kedden magas harmadik negyedéves nyereségről számolt be, mivel a globális piacok fellendülése megnövelte a díjbevételeket, és a kezelt vagyon rekord 13,46 ezer millió dollárra emelkedett.
Vállalat Meglepő dolgot produkált a svéd Ericsson
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 15:35
Az Ericsson svéd távközlésiberendezés-gyártó kamat- és adózás előtti eredménye az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben nőtt a harmadik negyedévben, miután az árbevétel csökkenését ellensúlyozta a haszonkulcs növekedése
Vállalat Repülőrajt Indiában: az LG Electronics lekörözte dél-koreai anyavállalatát
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 14:21
A most tőzsdére kerülő leányvállalat 13 milliárd dolláros kapitalizációt ért el, felülmúlva dél-koreai anyavállalatát.
Vállalat Fenntartható tőke – ESG a pénzpiac logikájában
PR | 2025. október 14. 14:01
Az ESG ma már nem mellékszál a befektetői döntésekben, hanem kulcstényező a kockázati modellezéstől a vállalati értékelésig. A CIB Bank ESG-vezetője, Máté Károly arról beszél, hogyan alakítja át a fenntarthatóság a pénzügyi szektor gondolkodását, és miért lesz a zöld szemlélet a tőkeallokáció és a hozamelvárások egyik meghatározó mozgatója a következő években.
Vállalat Megjött a látlelet: így áll most Európa egyik vezető cége
Privátbankár.hu | 2025. október 13. 09:12
A Volkswagen 1 százalékkal növelte járműkiszállításait a harmadik negyedévben.
Vállalat Pirruszi győzelem lehet Trumptól, hogyha elvágja Kínát a legmodernebb technológiától
Imre Lőrinc | 2025. október 12. 06:30
Kína kezében a ritkaföldfémek, az Egyesült Államokéban a know-how. Röviden így lehetne összefoglalni, hogy milyen ütőkártyái vannak a két szuperhatalomnak a lassan tíz éve tartó, és egyre fokozódó technológiai háborúban. A lapunknak nyilatkozó szakújságíró szerint még Amerika van nyeregben, de lehet, hogy nem sokáig.
Vállalat Befuccsolt a Tesla romániai üzeme
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 14:36
Nem épül meg a cseh Tesla romániai üzeme – írja az economedia.ro a bukaresti pénzügyminisztérium közleménye alapján.
Vállalat Berobbant a Széchenyi hitel iránti érdeklődés
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 12:58
A Bankmonitornál egyetlen hétvége alatt annyian regisztráltak a szombaton bejelentett új, fix, évi 3 százalékos kamatozású vállalkozói hitelre, mint az azt megelőző teljes hónapban összesen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG