2p
Akár az adóellenőrzés akadályozásának is minősülhet és bírsággal is járhat, ha egy magyar leányvállalat a külföldi anyacége által használt rendszerben, és nem magyar nyelven vezeti könyvelését – hívta fel a figyelmet a MAZARS. A leánycégeknél azonban sok esetben nincs elegendő erőforrás, hogy egyszerre feleljenek meg a nemzetközi és hazai előírásoknak.

Nehéz helyzetbe kerülhetnek a nemzetközi cégek magyar leányvállalatai – hívta fel a figyelmet MAZARS új elemzése. A NAV ellenőrei ugyanis kifogásolhatják, ha a leányvállalatok nem követik pontosan a magyar számviteli szabályokat, és anyavállalatuk rendszerét használják.

Nagyon könnyű megszegni a szabályokat

A NAV és a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) már közleményben jelezte, hogy akár az adóellenőrzés akadályozásának is minősülhet, ha egy magyar leányvállalat a külföldi anyacég által használt főkönyvi rendszerben, és nem magyar nyelven vezeti a könyvviteli nyilvántartásokat. A probléma akkor is fennáll, ha a magyar Számviteli törvénynek (Sztv.) megfelelő éves beszámoló elkészül, ha ehhez nem feltétlenül társul a törvényben leírt minden adminisztratív követelmény.

„A helyzet azért is különösen nehéz, mert a magyarországi leánycégeknek sok esetben meg van kötve a keze: egyszerre kellene megfelelniük a magyar törvénynek és az anyavállalat által követett szabályoknak. A cégek legtöbbször ugyan próbálnak eleget tenni a helyi szabályoknak, ám közel sem biztos, hogy kellő erőforrásokat tudnak biztosítani egy, a magyar törvényeknek teljesen megfelelő számviteli rendszer fejlesztésére” – mondta H. Nagy Dániel adóigazgató.

A NAV-MKVK közleménye szerint a könyvelési rendszer átláthatóságának hiánya miatt a NAV felszólíthatja a gazdálkodót a törvényben foglalt előírások maradéktalan betartására. Sőt, adott esetben akár szankciót is kiszabhat. Az első mulasztási bírságokról szóló határozatok már napvilágot is láttak.

Fontos, hogy az adóhatóság még akkor is kifogásolhatja a könyvelést, ha egy könyvvizsgáló tiszta véleményt adott a beszámolóra. Mindezekért a jövőben sokkal nagyobb figyelmet kell majd fordítani a Sztv.-nek teljesen megfelelő számviteli rendszer használatára. Érdemes folyamatosan naprakészen tartani az egységes számlatükröt, számlarendet és számviteli szabályzatokat – jegyezte meg  H. Nagy Dániel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Nagy bejelentés a Teslától – magához tér az európai villanyautópiac?
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 10:39
Jó évre számítanak.
Vállalat Újabb fordulat az IKEA-sztrájk ügyében
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 12:41
Egy hetes türelmi időt kapott az IKEA a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetétől (KASZ), hogy érdemben reagáljon a dolgozók 6 százalékos alapbéremelési igényére, ez idő alatt a szakszervezet nem hirdet újabb sztrájkot. Ha a svéd bútoráruházlánc továbbra is elutasító marad, egész napos munkabeszüntetéseket szerveznek a vállalat számára legfájdalmasabb időpontokban, miután az elmúlt héten öt alkalommal tartottak rövidebb sztrájkot.
Vállalat Ötmilliárd dollárt is hozhat a koleszterincsökkentő tabletta
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 09:23
Nagyot kaszálhat a gyógyszergyár a most megkapott engedéllyel.
Vállalat Már 325 millióan tejelnek a Netflixnek, meg is látszik az eredményeken
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 08:09
Részvényenként 80 centes eredmény.
Vállalat Microsoft-partneri minősítést szerzett a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 11:13
A sikerben a 4iG-csoporthoz tartozó telekom-szolgáltató, a One is osztozik.
Vállalat Nem kaptak béremelést, csütörtökön is sztrájkolnak a magyarországi Ikeákban
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 08:07
Az Ikea vezetősége elzárkózott az egységes, 6 százalékos fizetésemeléstől. A szakszervezet eredetileg csütörtök reggel 6 óráig tervezte a munkabeszüntetést, ezt 15 óráig meghosszabbították.
Vállalat Újabb tőkeemelést készít elő a kínai DeepSeek
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:02
Újabb tőkebevonásra készül a kínai mesterségesintelligencia-fejlesztő DeepSeek mintegy 500 milliárd jüanos, hozzávetőleg 74 milliárd dolláros vállalatértékelés mellett, miközben megkezdte egy sanghaji tőzsdei bevezetés előkészítését is.
Vállalat Javuló pályán az AutoWallis, de még megérzi a hormuzi helyzetet
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 11:20
Fennmaradtak az első három hónap kedvező folyamatai, így a első félévben összességében 10 százalékot megközelítő mértékben bővült az új gépjárművek értékesítése az AutoWallis Csoport Kiskereskedelmi Üzletágában. A Nagykereskedelmi Üzletág eközben 3,5 százalékra csökkentette elmaradását, elsősorban a tavaly megszerzett új márkák értékesítésének köszönhetően – közölte a Budapesti Értéktőzsde autós vállalata.
Vállalat Ha tovább halogatja ezt, lecsap a NAV, törölhetik az adószámát is
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 10:13
Rengetegen maradtak adósak ezzel a beszámolóval – figyelmeztetett a hivatal.
Vállalat Vörös posztó volt az Európai Unió szemében, a kormány módosította a közbeszerzések rendszerét
Imre Lőrinc | 2026. július 13. 17:13
Pénteken biztossá vált, hogy Magyarország megkapja az Európai Unió helyreállítási alapjából (RRF) járó 10 milliárd eurónyi forrást (ebből 6,5 milliárd euró a támogatás, 3,5 milliárd euró a kedvezményes hitel), miután az EU pénzügyminiszterei is jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet. Ezeket a pénzeket a magyar kormánynak nagyon szűk határidővel, augusztus 31-ig kell felhasználnia. A jóváhagyást egy törvényalkotási folyamat előzte meg, ami során az Országgyűlés a közbeszerzésekről szóló 2015. évi törvényt is módosította – erről beszélt kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG