Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Továbbra is vesztésre állnak a bankok a magyar állammal szemben a devizahiteles perekben. Az elmúlt héten összesen 22 pert tárgyaltak a bíróságok, ebből 15 esetben jogerősen is elkaszálták a bankokat, a többi ügyben elhalasztották a döntést. Három per pedig már az Alkotmánybíróság előtt van.

A héten elsőfokon egy, másodfokon 22 devizahiteles pert tárgyaltak a bíróságok: a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla 15 esetben helybenhagyta a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletét, az Erste Bank perében pedig részben helybenhagyta azt, míg a többi esetben október végére-november elejére halasztotta a döntéshozatalt.

Maradt az elsőfokú ítélet

A nagyobb bankok közül jogerős, az elsőfokú döntést helybenhagyó ítélet született a Raiffeisen Bank, az MKB Bank Zrt., és az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. ügyében, és bár az Erste Bank Hungary magyar állam ellen indított devizahiteles perében is helybenhagyták az elsőfokú ítéletet, két termékéhez kapcsolódóan hatályon kívül helyezte azt a Fővárosi Ítélőtábla. Az Erste perében a bíró közölte: a másodfokú határozat a felperes pénzintézet piaci kölcsön szabad felhasználású jelzáloghitelre euró elnevezésű, valamint piaci kölcsön szabad felhasználású jelzáloghitelre svájci frank elnevezésű termékei vonatkozásában a pert megszünteti, az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezi. Az elsőfokú határozatot egyebekben helybenhagyta a Fővárosi Ítélőtábla, vagyis a bank többi termékéhez kapcsolódó általános szerződési feltételek (ászf) nem feleltek meg a tisztességesség kritériumainak.

Szintén helybenhagyta az elsőfokú ítéletet az ítélőtábla a CIB Ingatlanlízing Zrt., az MKB-Euroleasing Autóhitel Zrt., az MKB-Euroleasing Autólízing Zrt., és a Raiffeisen Lízing Zrt., a Budapest Autófinanszírozási Zrt., a Magyar Cetelem Bank Zrt., az UniCredit Ingatlanlízing Szolgáltató Zrt., az UniCredit Immo Truck Pénzügyi Szolgáltató Zrt., az UniCredit Leasing Hungary Szolgáltató Zrt., az IMPULS-Leasing Hungária Pénzügyi Lízing Zrt., az FHB Jelzálogbank Nyrt., és a Budapest Fejlesztési és Hitelbank Zrt. ügyében is, vagyis egyik pénzügyi intézmény ászf-jei sem feleltek meg a tisztességesség törvényben foglalt kritériumainak.

Nincs döntés

Több ügyben is halasztotta az ítélethirdetést az ítélőtábla: a Credit House Magyarország Ingatlanfinanszírozási Zrt., az UniCredit Bank Hungary Zrt. devizahitelekkel kapcsolatos perében november 4-én, az FHB Ingatlanlízing Zrt. esetében pedig október 30-án várható határozat. A Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bank Zrt. és a Merkantil Car Gépjármű Lízing Zrt. pereiben egyaránt november 5-ére halasztotta a határozat kihirdetését a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla, míg az AXA ügyében november 6-ára. Az AXA Bank állam ellen beadott keresetét előzőleg elsőfokon kétszer is elutasította a Fővárosi Törvényszék. A bank keresetét elsőfokon először augusztus 27-én utasította el a bíróság, az AXA azonban fellebbezésében az elsőfokú ítélet kiegészítését kérte. A szeptember 25-én meghozott, kiegészítő ítéletében is elutasította az AXA Bank állam elleni keresetét a Fővárosi Törvényszék.

Elutasították a keresetet

A Fővárosi Törvényszék a héten első fokon tárgyalta a Fókusz Takarékszövetkezet magyar állam ellen benyújtott devizahiteles keresetét, amelyet elutasított. Az ítélet szerint az általános szerződési feltételek nem feleltek meg a törvényben foglalt elveknek. A bíróság azon általános szerződési feltételek tekintetében pedig megszüntette a pert, amelyek nem a devizaalapú hitelszerződésekhez kapcsolódtak.

A Fővárosi Törvényszék eddig első fokon összesen 68 ítéletet hozott, ebből 65 felperesi keresetet utasítottak el teljesen, három esetben - az UCB Ingatlanhitel Zrt., a Magyar Cetelem Bank Zrt. és a K&H ügyében - részben helyt adtak annak.

A szeptember 29-én indult másodfokú eljárásokban eddig 19 ítélet született a Fővárosi Ítélőtábla tárgyalásain, mindegyikben helyben hagyták az elsőfokú ítéletet, míg az Erste Bank esetében részlegesen hagyták azt helyben.

Egy pénzintézet még az elsőfokú eljárásban visszalépett, három pert - az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank közös keresetét, az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet, továbbá az OTP Ingatlanlízing magyar állam ellen indított perét - felfüggesztettek azért, mert a bíró már elsőfokon az Ab-hez fordult. A másodfokon eljáró ítélőtábla három bank esetében fordult Alkotmánybírósághoz. Az Alkotmánybíróság megkezdte az indítványok tárgyalását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Legalább rossz hírt nem kaptak a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 12:11
De jót sem.
Vásárló Miért fontos a hőkamerás vizsgálat házfelújítás előtt?
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 8. 14:38
Egy lakás vagy ház felújítása előtt az alapos tervezés nélkülözhetetlen. A hőkamerás vizsgálat az egyik legjobb módszer, amely révén pontosan láthatóvá válnak az épület hőveszteségi pontjai. 
Vásárló A székhelyhasználat jogcímét igazoló okirat jelentősége
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 8. 14:27
Gondolt már arra, miért elengedhetetlen, hogy egy vállalkozás a bérbe vett ingatlanra vonatkozó jogviszonyt írásban is igazolni tudja? 
Vásárló Hogyan tüntesd el a nikotin- és beázásfoltokat a falról?
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 8. 11:27
Képzeld el, hogy frissen festett falra tekintesz. Minden nagyszerűen néz ki, de néhány nap múlva észreveszed, hogy a régi, makacs foltok újra megjelennek. Az ilyen problémák igazán bosszantóak, hiszen a beázás nyomai, a dohányfüst okozta sárgás elszíneződések vagy egy konyhai baleset után ottmaradt korom foltjai rendre visszatérnek. 
Vásárló Van, ami 50-60 százalékkal drágább, mint tavaly – ennyibe kerül most a családi nagybevásárlás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. szeptember 8. 05:49
Hajszál híján ismét két számjegyű áremelkedést tapasztalt éves szinten a hazai hipermarketekben a Privátbankár Árkosár-felmérése – 38 ezer forintba kerül egy átlagos családi élelmiszer-nagybevásárlás, ez valamivel kevesebb, mint augusztusban. Szélsőséges árváltozásokat találtunk: a frissen meghosszabbított árrésstopos termékek között komolyabb csökkenést is mértünk, más termékeknél viszont 50-60 százalékos éves drágulás is előfordul.
Vásárló A bagel titka és varázsa
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 5. 10:33
Gondoltál már arra, honnan származik a bagel, ez a népszerű reggeli finomság? A pékáruk rajongói bizonyára örömmel hallják, hogy a bagel Budapesten is hódít.
Vásárló Költözés lomtalanítással – amikor a múlt hátramarad
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 4. 12:26
A költözés mindenki életében nagy feladat. Vegyünk példaként egy olyan esetet, ahol az új életkezdés mellett a régi nyomait is teljesen el kell tüntetni. 
Vásárló Az online vásárlás új aranykora
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 3. 14:33
Az online vásárlás mára épp olyan megszokottá vált, mint régen a sarki bolt felkeresése. Az internetes térben böngészve szinte bármit megtalálsz: könyvet egy kellemes délutánra, élelmiszert a hétvégi vacsorához, vagy éppen alapanyagokat a legújabb kézműves hobbidhoz. 
Vásárló Miért fontos a megfelelő nyirokkeringés?
Márkázott tartalom | 2025. szeptember 3. 12:13
A szervezetünk méregtelenítésében, egészségünk fenntartásában kiemelt szerepe van a nyirokkeringésnek. Felel egyrészt a folyadékegyensúlyért, másrészt pedig az immunfolyamatok szabályozásáért is.
Vásárló Mystery Hotel Budapest – Ahol a céges rendezvények élménnyé válnak
PR | 2025. szeptember 2. 16:29
Egy sikeres céges rendezvény több mint jól megválasztott előadók és programok sora: a helyszín, a hangulat és a vendéglátás mind hozzájárul ahhoz, hogy az esemény valóban maradandó élményt nyújtson a résztvevőknek. A budapesti Mystery Hotel különleges atmoszférájával, kifinomult tereivel és professzionális szolgáltatásaival ideális választás konferenciák, tréningek, gálaestek vagy akár kötetlen nyári összejövetelek számára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG