3p
Az egyiptomi zavargások a gazdaságot is megviselik, és hatásuk tovagyűrűzik a régióban. Gazdasági szempontból ugyanúgy kettészakadni látszik a közel-keleti térség, mint Európa, csak itt nem az északi államok segítenek a délieknek, hanem fordítva.
Ahogy a Privátbankár beszámolt, az egyik magyarországi biztosító már nem vállal kockázatot az egyiptomi utasokért. AZ afrikai országban kialakult helyzet miatt a Wizz Air sem indítja el novemberben a hurghadai járatát.

Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza szerint a Közel-Kelet és Észak-Afrika (MENA) régió lendülete az olajtermelő országok erőteljes növekedése ellenére is lassul. Egy északi és egy déli félre szakadt a térség. A MENA-régióban a dél igyekszik az északi részt megóvni a politikai bajoktól, attól tartva, hogy átterjednek a követelések, amelyek nemcsak demokráciáért kiáltanak, hanem a politikusokra akarják hárítani a felelősséget a szorult gazdasági és társadalmi helyzet miatt.

Elmaradtak a reformok

Egészen a közelmúltig csak néhány MENA-országban volt szokás három-ötéves költségvetést készíteni. A növekedési politikát az esetek többségében az olaj ára, a gyors munkahelyteremtés igénye és a lakosság alapvető anyagi szükségleteinek kielégítése határozta meg.

Az elemzés szerint azonban megnyílt a politikai dimenzió, és a MENA-régió kormányait felkészületlenül érte a sok próbatétel, mert a gazdaság 2007-ig tartó felfutása előtt elmaradtak a gazdasági és politikai reformok, és megmaradtak a túlnyomóan transzferjövedelmekre épülő gazdasági és politikai rendszerek.

A Szuezi-csatorna a kulcs

Egyiptomban sorozatos tüntetések vannak, de az ország lassan már nem számíthat tovább az Egyesült Államoktól kapott pénzügyi és katonai segítségre. Eközben a stabil megoldásban erősen érdekelt környező országok főként a búza felvásárlásának fenntartása érdekében 12 milliárd dollárnyi segélyt adományoztak az országnak, hiszen Egyiptom továbbra is a világ egyik legnagyobb búzaimportőre.

Az elemzés szerint valószínűtlen, hogy az egyiptomi helyzet miatt a geopolitikai kockázat folytán az olaj ára durván 2 dollárnál többel emelkedne. A valódi kockázat az, hogy sikerül-e a Szuezi-csatornát nyitva tartani. Az esetleges kudarc az aktuális geopolitikai kockázathoz képest 20-25 dolláros további felárat eredményezne.

Nemcsak a turistákat menekítik az országból

A közgazdász szerint az olaj dacára kevés olyan ország van, amely képes vagy hajlandó lenne vállalni a kockázatot, és embereket küldeni Egyiptomba vagy a régióba. A turisták elmaradtak, s közben a tőke egyre csak menekül a MENA-régióból a dubai kereskedelmi központba, azaz az Egyesült Arab Emirátusokba, ahol a buborék képződésére már egyébként is hajlamos gazdaságokban most még jobban felszaporodhat az idegen tőke.

A negatív folyamatok ellenére Jakobsen optimista. Bízik benne, hogy Egyiptomban és a MENA-régió többi részén javul a helyzet, pozitívnak értékeli a hosszú távú kilátásokat, mert rendíthetetlenül hisz a mikrogazdaságban. A közgazdász szerint "a jobbra, nagyobb sebességre, több átláthatóságra vágyó egyén és kisvállalkozás az intézmények ellenszele dacára is" képes sikereket elérni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Melyik fogszabályozó illik hozzád? – Rögzített, láthatatlan vagy kivehető megoldás?
PR | 2025. december 18. 10:37
A modern fogszabályozás ma már minden korosztály számára elérhető – és teljesen személyre szabható. Az Artdent Fogászat és Szájsebészet rendelőjében a 30–60 éves páciensek is egyre nagyobb számban választják az esztétikusabb, rendezettebb mosoly felé vezető utat, méghozzá a lehető legészrevétlenebb módon. De melyik fogszabályozó a legjobb választás? A rögzített, a láthatatlan sín vagy a kivehető készülék? Segítünk eligazodni a lehetőségek között, hogy megtaláld a számodra legideálisabb megoldást.
Vásárló Olcsóbb lett a tankolás szerda reggelre, de van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 10:44
A következő napokban viszont nem várható további árcsökkenés.
Vásárló Mit üzen egy jó ajándék?
Márkázott tartalom | 2025. december 13. 10:34
Az ajándékozás elsőre egyszerű gesztusnak tűnik, valójában azonban jóval többről szól, mint egy tárgy átadásáról. Egy ajándék mindig üzenetet hordoz: figyelmet, elismerést, kapcsolatot vagy éppen státuszt. Éppen ezért nem mindegy, mit, mikor és kinek adunk. Különösen akkor, ha üzleti vagy hivatalos közegben történik az ajándékozás.
Vásárló Döntött az EU: ezt megemlegeti, aki rendszeresen rendel külföldről
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 16:25
Jön a kötelező vám a kis értékű csomagokra.
Vásárló Érdemes lesz elővenni a töltőpisztolyt a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 11:05
Szombaton mindkét üzemanyag típus nagykereskedelmi ára csökken. A benziné jobban.
Vásárló Tegyél a kosaradba egy kis gondoskodást! – Indul az Adni Öröm! adománygyűjtő akció
PR | 2025. december 11. 13:27
Idén karácsonykor is több ezer rászoruló ember ünnepe válhat szebbé, ha csatlakozol a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország közös Adni Öröm! tartósélelmiszer-adomány gyűjtéséhez. 2025. december 11. és 16. között több ezer önkéntes személyesen várja a vásárlók felajánlásait a kijelölt SPAR és INTERSPAR áruházakban.
Vásárló Táncra perdülhetnek az autósok – itt vannak az új üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 11:42
Csütörtökön mindkét üzemanyag típus nagykereskedelmi ára csökken.
Vásárló Csak összehozta a kormány: másfél éve nem láttunk ilyet a boltokban
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. december 8. 05:46
Hogy milyen áron, azt még nem tudhatjuk biztosan, de összejött az éves szintű élelmiszerár-csökkenés: annyi termék került be az árrésstop hatálya alá, hogy idén decemberben olcsóbban vásárolhatunk be a hipermarketekben, mint tavaly. Bezuhant a sertésmájas ára, a kávé és az alkohol viszont nagyot drágult. 
Vásárló Outdoor életmód – merész vállalkozás és divat találkozása
Márkázott tartalom | 2025. december 7. 17:21
Gondoltál már arra, hogy mitől válik egy márka ikonikussá a szabadtéri világban? A szabadidős életmód iránti növekvő lelkesedés nemcsak a természet szerelmeseinek körében terjed, hanem divatirányzatként is egyre hangsúlyosabban van jelen.
Vásárló Miért választják egyre többen a prémium magánegészségügyet?
Márkázott tartalom | 2025. december 7. 14:12
Az elmúlt években látványosan megváltozott, hogyan gondolkodnak az emberek az egészségügyi szolgáltatásokról. Egyre többen szeretnének gyors, kiszámítható, átlátható és magas színvonalú ellátást kapni, lehetőleg olyan környezetben, ahol a páciens valódi partnerként jelenik meg. A prémium magánegészségügy népszerűsége éppen ezért nő: nem csupán szolgáltatást nyújt, hanem komplex élményt, amelyben a figyelem, a kényelem és a szakértelem egyaránt kiemelt szerepet kap.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG