3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A népszerű világsztárok közösségi oldalait több tízmillió felhasználó követi világszerte. Egy-egy bejegyzést akár százezren is lájkolnak, ez pedig alkalmat ad a kártevők és a kéretlen reklámok terjesztőinek arra, hogy megtévesszék a rajongókat.

Shakira és Cristiano Ronaldo Facebook oldalait több mint százmillió felhasználó követi. Eminem, Rihanna és Vin Diesel posztjaira 80-90 millió rajongó kíváncsi. Ők a legnépszerűbb sztárok a Facebookon, egy-egy bejegyzésüket, fotójukat akár százezer Facebook felhasználó lájkolja, és olyan mennyiségű hozzászólás érkezik oldalaikra, melyet nehéz moderálni - áll a G Data közleményében.

Tetris, randioldal vagy vírus

Ezt a helyzetet használják ki a kéretlen reklámok és kártevők terjesztői arra, hogy megtévesszék a rajongókat, és a saját oldalaikra irányítsák át őket. Shakira bejegyzéseinek hozzászólásai között Tetris játékot népszerűsítenek, Rondaldo oldalán Facebook vírusokat találhatunk, Eminemén pedig randioldalak linkjeit.

Korántsem csak ártalmatlan csínytevésről van szó, mindez kőkemény üzlet az elkövetők számára. A több mint 6 millió Facebook követővel rendelkező Dan Bilzerian, pókeres oldalán a G Data vírusirtó szakemberei olyan kommenteket is felfedeztek, melyek agresszívan terjesztett és potenciálisan kártékony androidos alkalmazásokra mutatnak.

Na, de mi ebben az üzlet?

A módszer rendkívül egyszerű, hiszen kiszámítható, hogy Dan Bilzerian követői milyen tartalmakra kíváncsiak. A beígért tartalmak helyett azonban egy fenyegetéssel találkoznak, mely szerint mobiltelefonjuk veszélyben van (megfertőződött), és a veszély elhárításához azonnal telepíteniük kell egy adott alkalmazást.

A stratégia a jelek szerint működik, a hivatkozott két alkalmazást, a DU Battery Saver és az APUS Launcher programokat 50, illetve 5 millió alkalommal töltötték már le nemzetközi és magyar felhasználók a Google áruházából. A G Data szerint a terjesztésük azért is jelenthet üzletet, mert segítségükkel a bűnözők megszerezhetik a felhasználók személyes adatait és e-mail címeit, majd kéretlen reklámokat küldhetnek a letöltők számára. Az is hozhat néhány százezer dollárt a terjesztőknek, ha a felhasználók elhiszik a marketingígéreteket, és előfizetnek az alapértelmezésben ingyenes alkalmazások prémium verzióira.

Mi ebből a tanulság?


A tanulság az, hogy egy mobilalkalmazás többmilliós letöltési száma még nem jelenti azt, hogy jó minőségű, megbízható szoftverről van szó. Az Apple és a Google piactereinek leegyszerűsített, a letöltések számán alapuló értékelési módszere a jelek szerint kijátszható. 

A DU Battery Saver programhoz tartozó duapps.com domaint egyébként Kínában regisztrálták egy gmailes e-mail címről. Telepítésekor nem csupán az alkalmazáson belüli vásárlásokat engedélyezzük, hanem többek között azt is, hogy a program hozzáférjen a fiókadatainkhoz, fotóinkhoz, hívási és a Wi-Fi csatlakozási információinkhoz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló A Spar zöld jövőt épít mindannyiunkért
PR | 2025. július 8. 15:13
Tudtad, hogy bevásárlás közben is tehetsz a bolygóért? A Spar fenntarthatósági programjaival minden apró lépés számít – és ebben te is részt vehetsz.
Vásárló Várt a tankolással? Ennek nem fog örülni
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 16:38
Enyhén emelkedhetnek az árak.
Vásárló Ettől féltünk: visszatért a két számjegyű áremelkedés a boltokba
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2025. július 7. 05:42
Második hónapja újra drágul a családi nagybevásárlás a hazai hipermarketekben, három hónap szünet után visszatért a két számjegyű drágulás is az élelmiszer-fronton. A Privátbankár Árkosár-felmérés megnézte, hol tart most az árrésstop, mennyibe kerül a dinnye és az alkoholmentes bor.
Vásárló Kiderült, melyik márka tarol a hazai újautó-piacon
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 11:10
Megőrizte első helyét a BMW a prémium márkák mezőnyében az első fél évben.
Vásárló Egészséges hajkorona: hogyan nyerjük vissza a ragyogást?
Márkázott tartalom | 2025. július 4. 12:20
Bármilyen divatos is a hajszín vagy a frizura, ha maga a haj nem egészséges, a megjelenésünk sem lesz teljes. Egy fényes, dús hajkorona nemcsak az önbizalmunkat növeli, hanem az egészségi állapotunk tükre is. Az idő múlásával és a stresszes hétköznapok hatására egyre nehezebb lehet megőrizni a haj életerejét.
Vásárló Ha benzines autója van, kárörvendhet a hétvégén!
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 12:03
A nagykereskedelmi árváltozás csak a dízelt érinti negatívan.
Vásárló Hogyan egyensúlyozz teljesítmény és pihenés között az üzleti életben?
Márkázott tartalom | 2025. július 3. 13:46
A mai üzleti világban gyakran előfordul, hogy a teljesítményt minden elé helyezzük, még akkor is, ha ez hosszú távon a jóllétünk rovására megy. Valójában az igazi siker kulcsa abban rejlik, mennyire tudatosan képes valaki pihenni és regenerálódni. A határidők betartása nem elég, figyelmet kell fordítani arra is, hogyan lehet feltöltődni a mindennapi terhek okozta stressz után.
Vásárló Autóbérlés – megfontolt választás
Márkázott tartalom | 2025. július 2. 13:13
Egyre többen döntenek az autóbérlés mellett pénzügyi szempontokat mérlegelve. Saját járművet fenntartani manapság igencsak költséges vállalkozás, épp ezért sokak számára jobban megéri kocsit bérelni.
Vásárló Mit üzen a cégéről, ahogyan a véleményekre reagál?
Márkázott tartalom | 2025. július 2. 12:00
Amikor valaki új szolgáltatót keres, az első útja gyakran a Google vagy a Facebook értékelésekhez vezet. Ez az első benyomás pillanatok alatt eldöntheti, hogy az érdeklődőből lesz-e vásárló. Az online térben a visszajelzések nemcsak szavak, hanem bizonyítékok. A minőségre, a hozzáállásra, és arra, hogy egy vállalkozás valóban figyel-e ügyfeleire.
Vásárló A szemüveg helyes ápolása a lehető legegyszerűbben
Márkázott tartalom | 2025. július 2. 11:23
A szemüvegesek számára nem csupán egy stílusos kiegészítő a szemüveg, hanem mindennapjaik fontos kelléke. Ha nem vigyáznak rá megfelelően, az akár az életminőségük romlásához is vezethet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG