3p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Feltartóztathatják-e a vevőt az áruházban fizetés után, hogy megnézzék, mit vett?
A kellemetlen hír az, hogy az amerikai áruházaknak joguk van összevetni a fizetés után a vevő számláján szereplő és a táskájában lévő árukat. A jó hír az, hogy ez az ellenőrzés nem minden esetben legális.

Sok vásárló az elmúlt időszakban szembesült azzal, hogy az olyan amerikai áruházláncoknál, mint például a Walmart, illetve a Costco, időnként megnézhetik a számláját. Pontosabban azt, hogy minden árut kifizetett-e, ami nála van – írta a The Sun amerikai kiadása. Ennek az ellenőrzésnek azonban vannak szabályai, amit a kiskereskedőnek rigorózusan be kell tartania.

Adott a kérdés

Az ellenőrzésekkel kapcsolatos esetleges jogsértésekre a személyiségi jogok megsértésével is foglalkozó West Coast Trial Lawyers jogi iroda hívta fel a figyelmet. Az ügyvédek tájékoztatója szerint egy olyan helyzetről van szó, amelynek első kérdése az: joga van-e a kiskereskedőnek a pénztártól való távozás után felszólítani a vásárlót, hogy mutassa meg a nála lévő árukat és a számláját?

A rövid válasz: igen.  A hosszabb az, hogy igen, mert ezzel megelőzheti az esetleges veszteségeit.

A Costco boltjaiban a vállalat weboldala szerint normális dolog az ilyen ellenőrzés, mielőtt a vevő elhagyja az áruházak épületét.

Szigorúak az amerikai boltláncok a lopások miatt. Fotó: Depositphotos
Szigorúak az amerikai boltláncok a lopások miatt. Fotó: Depositphotos

A cég azzal indokolja a számlák elkérését, hogy ezzel utólag ellenőrzik, a pénztáros minden egyes árut akkurátusan elhúzott-e a vonalkód-leolvasó előtt. Ennek segítségével javíthatják a termékek raktározási mennyiségét és megelőzhetik, hogy valakit kár érjen a fizetés pontatlansága miatt. 

Igen komoly probléma

Ez az udvarias megfogalmazás nem hívja fel a figyelmet arra, hogy az áruházi lopások ellen is jó módszer a számlák elkérése. Ezek az elmúlt években az önkiszolgáló kasszák terjedésével nagyon elszaporodtak.

Doug McMillon, a Walmart vezérigazgatója azt mondta a CNBC-nek, hogy egyes áruházaikat be kell zárniuk, ha nem javul a helyet. A lopások komoly problémává váltak, több az áruházi tolvaj, mint a vállalat történetében korábban bármikor. Ugyanakkor van egy fontos körülmény, amit jó, ha minden vevő tud az említett ügyvédi iroda szakértői szerint. 

Illegális a számla ellenőrzése, ha az áruházlánc diszkriminatívan – például bőrszín alapján – válogatja ki azokat, akiket megállít a kijárat előtt. Emellett akkor is illegális a számla elkérése, ha ez erőszakosan történik. A jogi iroda szerint ilyen esetekben a vásárló panaszt tehet az áruház vezetőségénél vagy még jobb, ha ügyvéddel is beszél az ügyről.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Tarol a magyar Lidl: naponta több mint 4 milliárdnál tart a boltlánc
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 07:55
Utcahosszal vezet a Lidl. 
Vásárló Itt vannak a számok: mi készül a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 15:22
Így alakulhatnak az árak a hónap utolsó napján.
Vásárló Visszatértek az ÖKO KALAND hősei – új epizódokkal bővül a SPAR fenntarthatósági minisorozata
PR | 2025. május 28. 12:14
Azok a gyerekek, akik néhány éve megismerkedtek Szellőcskével, Vizecskével, Tüzecskével, Földecskével és Szívecskével, most újra örülhetnek: folytatódik a SPAR Magyarország edukatív animációs sorozata, az ÖKO KALAND. A fenntarthatóság témáját játékos és érthető formában feldolgozó kisfilmek most új részekkel térnek vissza, hogy a legfiatalabb korosztályt ismét elvarázsolják – és közben tanítsák is.
Vásárló Drasztikus áremelésre kényszerülhet a Temu
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 19:28
Felére zuhant a Temut üzemeltető Pinduoduo (PDD) Holding profitja az első negyedévben.
Vásárló Rangsorolták a vásárlókat, a magyar eredmény kiábrándító
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 12:51
Az európai vevők többsége szerint nem lesz jobb a helyzet. 
Vásárló Nagy Márton valami olyanra készül, aminek sok magyar örülhet
Privátbankár.hu | 2025. május 26. 14:02
Úgy tűnik, hogy haladnak a tárgyalások a következő árrésstophoz.
Vásárló Ritka dobásra készülnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. május 26. 09:57
Ugyanazon az áron adhatják kedden mind a 95-ös oktánszámú üzemanyagot, mind a gázolajat, mint hétfőn. 
Vásárló Elsöprő mutatvány várható az Alditól, a Lidltől és a többiektől is
Buksza blog | 2025. május 24. 16:03
Tovább hanyatlanak a hagyományos, mindenfélét kínáló nagyáruházak, és nem az elektronikus kereskedelem veszi át a helyüket. Az emberek még inkább figyelni fognak a pénztárcájukra a következő években.
Vásárló Akciós termékekre vadászó vevők között tört ki bunyó egy csehországi Lidlben, élen a nyugdíjas vásárlókkal
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 11:54
Nagyot téved, aki azt hiszi, hogy a csehek minden körülmények között megőrzik a hidegvérüket. Ha akciós termékekről van szó, akkor ők is hajlamosak elveszteni az önuralmukat.
Vásárló A BYD elárulta a magyar számokat
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 08:22
Látványosan erősödik a BYD autómárka pozíciója a magyarországi újautó-piacon, az idei első négy hónap kiemelkedő eredményeket hozott, és ez az év további részében tovább javulhat a márkakereskedői hálózat intenzív bővülésével, amit erőteljes modellkínálattal támogat meg a NEV (New Energy Vehicle – új energiával hajtott jármű) szegmensben élen járó kínai gyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG