3p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meglepő állítással rukkolt elő egy amerikai pénzügyminisztériumi tisztviselő arra vonatkozólag, hogy kikkel kereskedik az Iszlám Állam. Azt már eddig is tudtuk, hogy olajat adnak el, Putyin már az elmúlt hetekben meg is vádolta a törököket, hogy ők veszik azt meg. Na de van ott még más is.
Bassár el-Aszad (kép forrása: EPA)

Mint Napóleon

Egy olyan történet bontakozik ki a szemünk előtt, ami már egyszer, jó 200 évvel ezelőtt lejátszódott Európában. Akkor Anglia vont blokádot a Napóleon által uralt Európa köré, és Napóleon is ki akarta éheztetni Angliát. A két fél háborúban állt egymással, megfojtottak volna egymást egy kanál vízben, de hogy, hogy nem, az érdekek úgy kívánták, hogy suttyomban mégiscsak kereskedjenek egymással.

Nos, most is valami ilyesmi történik. A Reuters Adam Szubin amerikai pénzügyminisztériumi tisztviselőre hivatkozik, aki szerint az olaj nem kis hányadát az Aszad-rezsimnek adja el az Iszlám Állam. Kemény harcban állnak egymással, egymás megsemmisítésére törekednek, de amíg ez nem sikerül, addig is vidáman kereskednek egymással, végül is valamiből finanszírozni kell a háborút.

Daesh jövedelmek

Az Iszlám Állam a becslések szerint havi 40 millió dollárért ad el olajat, ennek egy része megy Aszadékhoz. A többi részben a törökökhöz áramlik, ahogy ezt az oroszok is említették, de Szubin szerint még a kurdokhoz is jut belőle. A kereskedelem megnehezítését a török határ lezárásával akarják részben elérni, ami annyiból is előnyös lenne, hogy ott a terroristák mozgása is megnehezülne.

Az Iszlám Állam olajszállításaira már rávetették magukat a légierőt bevető hatalmak: előszeretettel lövik ki az olajszállító járműveket. Amerika szerint nagy kárt az infrastruktúra lerombolásával lehet nekik okozni, hogy így lényegesen visszaessen a jövedelmük.

Elvágni a pénz útját

Az Iszlám Állam által megszállt iraki részeken Irak amerikai támogatással bezárja az ottani bankfiókokat, hogy így se jussanak pénzhez a terroristák. Az Irakban és Szíriában kifosztott banki trezorokból egyébként összesen nagyjából egy milliárd dollárt szedtek össze.

A cél tehát most az, hogy minden finanszírozási lehetőséget megnehezítsenek számukra: ne jussanak a bankoktól pénzhez, ne tudják az olajat eladni és kiszállítani, és egyáltalán semmilyen gazdasági-kereskedelmi infrastruktúrájuk ne maradjon, így ne tudjanak életképes gazdaságot fenntartani, a fegyverutánpótlástól kezdve az élelemig minden gondot okozzon nekik.

Nem lesz elég

Kétségkívül ez a még el nem menekült, ott élő lakosságot is sújtja, ezért ha sokáig húzódik a dolog, számukra kibírhatatlan szenvedést hozhat, esetleg ők is útra kelnek, és akkor menekültek újabb milliói jelennek meg. Éppen ezért mindez kevés, hisz még ha el is apasztják a pénzforrás nagy részét és lerombolják az infrastruktúrát, Aszad serege és az iraki kormányerők akkor sem feltétlenül fogják hamar visszafoglalni a területet. Egy erős hadsereg viszont könnyen legyűrné a meggyengített terrorcsoportot.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ismét irigykedhetünk az olaszokra
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 14:21
Olaszországban az elemzők által várttal összhangban 1,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak májusban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Tankolni menne? Jól nézze meg ezeket a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 12:48
Nagyon olcsó azért nem lesz...
Makro / Külgazdaság Mit tenne Nagy Márton helyében? Ezt is megkérdezzük Békesi Lászlótól a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 11:46
A volt pénzügyminiszter június 11-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Lesújtó számok érkeztek: pislákol a gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 09:15
Májusban 50,1 pontra esett vissza a BMI, ami a növekedés határát jelenti. A részindexek többsége csökkent, a foglalkoztatás zsugorodik.
Makro / Külgazdaság Kedvező változás a magyar diszkontokban – A Privátbankár Diszkont Árkosárból kiderül, merre mentek az árak
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. június 2. 05:44
Egy hónap alatt közel 2 százalékkal csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérésben szereplő alapvető termékek átlagára. 
Makro / Külgazdaság Trump autóvámja miatt még távolabbra került a magyar kilábalás
Sasvári Péter | 2025. június 1. 06:01
Szinte kibírhatatlannak nevezte a Donald Trump által kivetett autóvámokat a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára. Magyar Levente szerint ugyanis az Egyesült Államok által az európai autóimportra kivetett vámok Magyarországot is határozottan rosszul érintenék. De miért nem tud különalkut kötni a „dealeket” kedvelő Trumppal a számára legszimpatikusabb magyar kormány? És merre van előre az érintett magyar iparágaknak, egyáltalán, a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok számára?     
Makro / Külgazdaság Szörnyű örökséget hagyott hátra Matolcsy György
Privátbankár.hu | 2025. május 31. 12:41
Közel 800 milliárd forintos veszteséggel zárta a 2024-es évet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből. Ennek ellenére a tőkehelyzet javult valamelyest a forint év végi gyengülése miatt, így „csak” közel 1700 milliárd forint mínuszban van a saját tőke.
Makro / Külgazdaság Meghalt az abortusztabletta feltalálója
Privátbankár.hu | 2025. május 31. 10:46
98 éves korában elhunyt a francia tudós, aki feltalálta az abortusztablettát.
Makro / Külgazdaság Friss jelentés: 1 milliárd eurónál is több uniós forrás ment el diszkriminatív projektekre
Privátbankár.hu | 2025. május 31. 09:59
Hat ország példái közé tartozik a romák szegregált lakhatása és a menedékkérők számára fenntartott befogadóközpontok létesítése is.
Makro / Külgazdaság 250 millió méh szabadult ki egy felborult kamionból
Privátbankár.hu | 2025. május 31. 09:29
Az amerikai Washington államban a hatóságok arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy vigyázzanak a méhrajokkal. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG