4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Jó két hónapja, hogy Oroszország Aszad oldalán belépett a szíriai háborúba, de a remélt pár hónapos eredmény nem mutatkozik, az ott lévő szárazföldi hadseregek alkalmatlanok a győzelem kivívására. Megússzák-e vajon az oroszok egy szárazföldi haderő odaküldését?

Aszadban bíztak

A beavatkozás kezdetén az orosz álláspont egyértelmű volt: ők a levegőből megpuhítják az ellenséget (nem csak az Iszlám Államot, hanem lényegében mindenkit, aki ellenáll a szír kormányerőknek), Aszad serege pedig visszafoglalja Szíria elvesztett területeit. Az iraki területek sorsa nem volt igazán megtervezve.

Közben Egyiptomban lelőtték az orosz utasszállító repülőt, így az orosz célpont egyre inkább az Iszlám Állam lett, annak vezetési pontjai, utánpótlása, olajszállítmányai. A levegőből nagy kárt okoznak nekik, megroppantják őket, de valakinek oda kell menni, és elfoglalni tőlük a területeket. Ebben eddig a szír hadsereg csak kisebb sikereket ért el, ráadásul a szunnita lakosság még el nem menekült része nem szívesen látja Aszad síita seregét, számukra egyik kutya, másik eb.

A többi helyi erő is kevés

A túlsó oldalon, Irakban a helyzet hasonló. A síita iraki hadsereg nehezen ér el eredményt, és talán az is kérdéses, hogy igazán akarnak-e, hisz a helyi szunnita lakosság ugyanolyan mérsékelt lelkesedéssel fogadja őket, mint a szíriaiak Aszadot, és talán már ők maguk sem vágynak annyira a szunnita tartományokra. Látják, milyen jó dolog a síita Irakra korlátozódni, eladni a rengeteg olajat, legalább kevesebb ember osztozik rajta.

A kurdok a leghatékonyabb katonai erő, de ők már felszabadították saját területeket mindkét országban, néhol már túl is haladtak rajta, de az arab területekre nincs túl sok kedvük bevonulni, nem akarnak megszállók lenni, bőven elég nekik a saját függetlenségük.

A nyugat távol marad

Így aztán véget is ért a szóba jöhető helyi erők sora, maguknak a szunnita araboknak nincs használható felszabadító seregük. Akkor hát maradnak a külföldi, nagyhatalmi erők. Amerika húzódozik, noha a legalkalmasabb a feladatra (Afganisztánban és Irakban gyorsan és hatékonyan, kis veszteséggel megdöntötte a rendszereket, más kérdés, hogy a rendezés és a békefenntartás később nem volt megfelelő), a NATO ugyancsak húzódozik.

Ki marad hát? Logikusan az oroszok, ha már belekezdtek ebbe a kalandba. Ugyan eredetileg nem tervezték szárazföldi haderő küldését, de ezt menet közben meggondolhatják. Igaz, hogy évtizedekkel ezelőtt Afganisztánban belebuktak egy ilyenbe, de ott az akkori egész nyugati világ ellenük harcolt minden lehetséges eszközzel, most viszont mellettük áll többé-kevésbé.

Most megmutathatnák

A legújabb kori orosz haderő ráadásul már bizonyított is, még ha nem is hivatalosan. Ukrajnában így vagy úgy, de segítségükkel a felkelők megtartották a donyecki és luganszki területeket az ukrán kormányerőkkel szemben. Az Iszlám Állam 40-50 ezer harcosa pedig nem nagyobb erő, mint az ukrán hadsereg, még ha egytől-egyig az SS-hez vagy a kamikazékhoz hasonló fanatikus harcosokról is van szó. Totális légi-, és nehézfegyverzetbeli fölényben lennének az oroszok, így a repülőkkel, helikopterekkel, tankokkal bőségesen megtámogatott haderő óhatatlanul felgöngyölítené az ellenséget.

Ha ez valamiért kudarcot vallana, az roppant kellemetlen lenne, az afganisztáni vereség megismétlését jelentené. De az adott viszonyok között gyakorlatilag kizárt a kudarc, ha pedig siker övezi a műveletet, több szempontból nagy dolog lenne Oroszországnak. Egyrészt ezzel kompenzálná az egykori afganisztáni szovjet kudarcot, másrészt nagyobb kiterjedésű szárazföldi harcban is bizonyítaná visszanyert szuperhatalmiságát, végül az egész világ hálás lehetne neki, hogy elvégzi a feladatot, amire egyelőre senki más nem képes vagy nem hajlandó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 16:37
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknál jelentősebben nőtt a foglalkoztatottak száma januárban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG