Kormányváltás
Portugáliában két hónapja választások voltak, és szerencsére távolról sem következett be olyan radikális eltolódás, mint Görögországban az év elején, amikor a szélsőbaloldalinak mondható Sziriza teljes hatalmat kapott. A változás jóval szerényebb, az eddig kormányzó, stabil, inkább kissé jobboldali politikát folytató szociáldemokraták kapták a legtöbb szavazatot, de nem tudtak önállóan kormányt alakítani, pontosabba az hamar megbukott.
Végül a baloldal alakíthatott kormányt, melynek vezető pártja a mérsékeltnek mondható szocialista párt. A kormányt ugyan gyakorlatilag ők alkotják, de a helyzetet bonyolítja, hogy még a választások előtt szövetséget kötöttek a kommunistákkal és egy, a Szirizához hasonló marxista párttal, a Baloldali Blokkal. Ez alapján most némiképpen függenek tőlük, így nincsenek könnyű helyzetben, ha folytatni akarják az eddigi gazdaságpolitikát.
Vannak szélsőségesek, de kevesebben
A kommunisták és a baloldali Blokk kifejezetten azt hirdetik, amit fél évig Ciprasz görög miniszterelnök is, amíg a fejére nem koppintottak: államosítani akarnának, adósság-átütemezést emlegetnek, euroszkeptikusok, sőt még a NATO-ból is kilépnének. A szocialisták ezzel szemben sokkal visszafogottabbak, és már jelezték, hogy nem akarnak a görögökhöz hasonló konfliktusba keveredni a hitelezőkkel az adósság átstrukturálása miatt. Mindazonáltal lazítani akarnak az eddigi szigorú, de hatékony gazdaságpolitikán.
Szép volt az eddigi
Az eddigi eredmények pedig igen impresszívek. Portugália tavaly májusban kikerült a 78 milliárd eurós segélyprogramból. A költségvetési deficit 3,4 százalékra csökkent a 2 évvel ezelőtti 4,8-ról, a portugál kötvények hozamai 3 százalék alá zuhantak a 2012-es 10 százalék fölöttiről, sőt a legnagyobb európai kötvénymánia idején az év közepén 2 százalék alatt is jártak.
A gazdaság 2103 óta növekszik, és jövőre is 2 százalék körüli növekedést várnak. A munkaerő költsége jelentősen csökkent, az export megugrott. Míg a válság előtt 30 százalék volt az export aránya a gazdaságon belül, most már 40 százalék fölött van. A belső fogyasztás is élénkül, a harmadik negyedévben 3,2 százalék volt a növekedés az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. A munkanélküliség a 2013 eleji 17,5 százalékos tetőről 12,2 százalékra csökkent.
Van mit veszteniük
A baloldali kormány kissé könnyíthet az eddigi szigoron, például megemelheti az állami alkalmazottak bérét, vagy csökkentheti a válságkezelés során megemelt adókat, de ezeket az intézkedéseket a javulás valamelyest lehetővé is teszi. A Credit Suisse elemzői úgy gondolják, hogy a portugál szocialisták európai elkötelezettsége elég erős ahhoz, hogy elkerüljenek minden olyan lépést, ami fölösleges konfrontációhoz vezetne a hitelezőkkel, ill. az eurózónával. Nagy utat tettek meg a válság óta, van már mit veszteniük.