2p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A tavalyi GDP-adat nemcsak az elemzők várakozásaitól maradt el, de az európai mezőnyben is igencsak hátul kullogunk. Érdekes módon azonban az Eurózóna vagy az EU átlagához képest nem teljesítettünk túl rosszul, aminek az az oka, hogy a nagy súlyú országok növekedése csekély volt. Az idén viszont mindenki szerint jobb lesz.

A tegnap közzétett GDP-adat jócskán elmaradt az elemzők várakozásaitól, de például az MNB tavaly decemberben még 2,5 százalékos növekedést jósolt erre az évre. Ám tavaly a negyedik negyedévben a 2015-ös hasonló időszakhoz képest 1,5 százalékkal volt magasabb a GDP, ami nem túl izmos. Azon 20 EU-s ország közül, amelyek már közzétették a számot, a 15. helyen vagyunk.

Még fájóbb, hogy olyan országok húztak el mellettünk ezerrel, amelyekkel pedig érdemes magunkat összehasonlítanunk, Románia, Bulgária, Lengyelország három százalék feletti, Szlovákia és Litvánia kicsivel az alatti teljesítménnyel. Az Eurózóna 1,7, vagy az egész EU 1,8 százalékos teljesítményétől azért a magyar gazdaság nincsen túl nagy távolságra. Az európai átlagot a nagyok húzzák le, mint Németország (1,8 százalékos növekedés), vagy Franciaország, Olaszország (1,1 százalék).

Ha tavaly ugyan nem is lett semmi a felzárkózásból, erre az évre a hazai banki elemzők sokkal többet várnak, legalább három, egyesek 3,5 százalékot is, az NGM 4,1 százalékot. A tavalyi csekély növekedést egyébként a minisztériumban az uniós források ciklikusságával magyarázzák.

Egy jó hír, hogy eddig folyamatosan azt hallottuk, az USA növekedése jobb, mint Európáé, mert ott előbb meglépték a gazdaságélénkítést, kevesebb volt a megszorítás. Most az USA 1,9 százalékos növekedése már alig van az EU 1,8 százaléka felett. Lehet, hogy végre sikerül beérni a tengerentúli nagyhatalmat. Nagy-Britanniának pedig egyelőre a Brexit körüli nagy elbizonytalanodás ellenére is sikerült az európai átlag felett maradnia.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG