4p
Egészen megdöbbentő helyzetet eredményezett a sertéshúsok drasztikus áremelkedése: ma már átlagosan többe kerül a minőségileg gyakran lenézett párizsi, mint a lényegében színhús sertéskaraj kilója.
Fotó: Spar

Az afrikai sertéspestis drasztikus és egyelőre végeláthatatlan árfelhajtó hatásáról szólnak a hírek az elmúlt hónapokban. Mint arról mi is több cikkben beszámoltunk már, ősztől kezdődően már a fogyasztók is egyre nagyobb mértékben érezhetik ennek kedvezőtlen hatását, az árak emelkedése pedig novemberben sem ért véget, előző évhez képest átlagosan 15 százalékkal többet kell kiadni a sertéshúsok kilójáért a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint. Novemberben a rövidkaraj kilója 1650, a sertéscombé pedig 1430 forint volt, miközben a gyakran sertéshúsból készülő feldolgozott termék egységára 1670 forint - írja az mfor.hu.

Vagyis ma már drágább a feldolgozott, sertésből is készíthető, gyakran minősége és alacsony hústartalma miatt lenézett - korábban még a legolcsóbb felvágottnak tartott - párizsi.

Egy év alatt utóbbi ára 14 százalékkal emelkedett, miközben a rövidkaraj kilójáért idén novemberben 12 százalékkal kellett többet kiadni, a sertéscomb esetében pedig 17 százalékkal hagyunk ott többet a boltban most, mint egy évvel ezelőtt.

A folyamatokért egyértelműen a Kínában kirobbant afrikai sertéspestis áll, mely várakozások szerint akár a teljes kínai sertésállományt megfelezheti. Emiatt az ország képtelen kielégíteni a magas fogyasztói igényeket, az importigény pedig jelentősen felnyomja a világpiaci árakat, ami a magyar árszintekre is kifejti a hatását. Pedig idehaza egyelőre még csak vaddisznókban mutatták ki az amúgy rettentően virulens kórokozót, mely a húsban akár fagyasztva is nagyon sokáig képes elélni, hatékony védekezési mód védőoltás formájában nincs ellene.

Ilyen mértékű áremelkedések mellett az átlagos nettó keresetek egy év alatt "mindössze" 11 százalékkal nőttek, vagyis leegyszerűsítve, ugyanannyi pénzből kevesebb sertéshúst tudnak vásárolni a fogyasztók.

A drasztikus áremelkedési hullám azonban egy ponton túl a többi húsféle árára is kihathat. A sertéshús helyettesítőjeként funkcionál ugyanis a marha és a baromfihús is, ha az egyre drágább sertéshús helyett a vásárlók a másik két húsféle felé fordulnak, az megnöveli a termék iránti keresletet, ez pedig árnövelő hatással lehet. Ennek már mintha látszanának is az előjelei a KSH adataiban, hiszen a csirkeszárny, a csirkecomb és a bontott csirke egységára is lassú növekedést mutat előző évhez képest. Igaz, ezekben az esetekben még csak néhány százalékos emelkedésről beszélhetünk.

Velünk marad a drágulás

A sertéshús árának emelkedése pedig várhatóan még sokáig jellemezni fogja a sertéshúsok és belőle készített termékek piacát. Egyrészt a kínai állomány drasztikus csökkenése hosszú távon befolyásolhatja az ottani tenyésztők helyzetét és a kínálat nagyságát, másrészt rövidebb intervallumot nézve, az elérhető legutóbbi piaci adatok is megerősítik, hogy még hetekig számolni kell a termékkör további drágulásával. A Privátbankár szokásos Árkosár-felmérése során is a feldolgozott élelmiszerek jelentős áremelkedését tapasztalta, és ha pedig az Agrárgazdasági Kutatóintézet piaci árinformáció rendszerének múlt hétre vonatkozó adatait nézzük, szintén megdöbbent értékeket látunk.

10 fővárosi hipermarket átlagára alapján a sertéskaraj, a sertéstarja, a sertéslapocka ára is idén még nem látott szinteket ért el, a téliszalámi ára pedig a 46. hét után újabb rekordot ütött meg.

Az AKI adatai szerint a

  • a sertéskaraj kilója 1515 forint volt, 7 százalékkal (100 forinttal) drágább mint két héttel korábban (itt a 48. hétre vonatkozóan nincs adat),
  • a sertéstarja ára 1449 forint, 1,7 százalékkal (25 forinttal) több az előző hetinél,
  • a sertéslapocka kilója 1991 forintba került múlt héten, 1 százalékkal (20 forinttal) többe az előző hetinél,
  • a téliszalámi kilója pedig már 8011 forintba került, ami 1,4 százalékkal, vagyis 116 forinttal magasabb ár az előző hetinél.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bóka János lehet az új Gulyás Gergely?
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:34
Állítólag Bóka János, a volt uniós ügyekért felelős miniszter a legesélyesebb jelölt, akit a pártelnök, Orbán Viktor is támogat.
Makro / Külgazdaság Négy éve nem volt erre példa az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 16:25
Az Egyesült Államokban a termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek júniusban az előző hónaphoz képest, miközben az elemzők stagnálásra számítottak. Ez volt az első havi visszaesés 2025 augusztusa óta, és a legnagyobb csökkenés 2025 áprilisa óta – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala (U.S. Bureau of Labor Statistics).
Makro / Külgazdaság Giga nagyságú fegyverexportot engedélyezett a német kormány az első fél évben
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:39
A német kormány mintegy 13,87 milliárd euró értékű fegyverexportot engedélyezett az év első felében, a legnagyobb kedvezményezett Ukrajna volt 2,5 milliárd eurónyi szállítmánnyal – közölte a német gazdasági minisztérium szerdán.
Makro / Külgazdaság Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra növeli dróngyártási kapacitását
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:19
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Makro / Külgazdaság Otthagyja a politikát, ide tart Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:51
A volt külgazdasági és külügyminiszter lemond parlamenti mandátumáról, és a kínai multicéghez szerződik. 
Makro / Külgazdaság Átalakítják Kármán Andrásék az Orbán-kormányok alatt megszokott rendszert
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:00
Az európai uniós források lehívása érdekében az államháztartási szabályok módosítását kezdeményezte a kormány. Az Országgyűlés honlapján olvasható törvényjavaslat szerint az ország költségvetését a kormánynak ismét ősszel kell majd benyújtania a parlamentnek.
Makro / Külgazdaság Friss előrejelzés jött: ennyivel nőhet idén a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:20
A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Mennyi vagyon szerezhető vissza a NER-től? Ezt is kérdezzük Ligeti Miklóstól a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:02
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója július 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Elérte a benzin ára a korábbi védett szintet, a dízel még olcsóbb
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 11:35
Ezúttal nem módosulnak a nagykereskedelmi üzemanyagárak idehaza.
Makro / Külgazdaság Több éve nem látott szintre lassult a kínai gazdasági növekedés
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 07:59
A helyi statisztikai hivatal 2022 óta nem regisztrált olyan lassú növekedést a kínai gazdaságban, mint az idei második negyedévben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG