3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Kína fegyverkezik a világűrben és az óceánok mélységeiben egyaránt. A prioritás a vitatott Dél-Kínai tenger uralása. Most mesterséges intelligenciával segített robotkolóniát készül telepíteni a tenger aljára, a konfliktuszónába. A katonai és tudományos célok keverednek.
Hailong 11000

Kína nemcsak a világűrben terjeszkedik, mesterséges intelligenciával (MI) segített robotkolóniát készül telepíteni a Dél-Kínai tenger mélységeibe – írja a német Heise.de. MI-Atlantis lenne annak az állomásnak a neve, amelyet robotok működtetnének, és a mesterséges intelligencia fejlesztését is el kívánják érni általa.

Előzőleg a Hailong 11000 (“tengeri sárkány”) nevű legénység nélküli tengeralattjáró 5600 méteres mélységbe jutott, amint arról a kínai hivatalos közlések büszkén beszámoltak. Emlékeztetnek rá, hogy Dél-Kínai tengeri vitatott vizek miatt Kína nemrég hadrendbe állította első repülőgép-anyahajóját, és különböző szigeteken, zátonyokon bázisokat épített ki.

Kína Oroszországtól eltérően nem vehetett részt a Nemzetközi Űrállomás projektben, mert az amerikaiak attól tartottak, hogy katonai titkokhoz juthatott volna ezáltal. Kína ennek ellenére saját űrprogramot indított, embert küldött az űrbe, majd űrállomást is épített.

Hold, Mars, műholdvadászat

Most 2022-ig egy nagyobb moduláris űrállomáson dolgoznak, aminek építéséhez más országokat is meghívtak. Emellett a Holdra is el szeretnének jutni, sőt ott űrállomást építeni. Már Mars-küldetést és (nano-szénszálas anyagból készítendő) űrliftet is emlegetnek.

Az amerikaiak amiatt aggódnak, hogy Kína 2007-ben sikeresen lelőtt egy meteorológiai műholdat, így nyilvánvaló, hogy műholdak elleni fegyverekkel rendelkezik. Később az USA is demonstrálta, hogy képes erre, de ugyanezt feltételezik Oroszországról is. Az USA-ban Donald Trump elnök pedig egy “űrkommandó” létrehozására adott utasítást.

Robotkolónia az árokban

A tervezett kínai mélytengeri állomás egyszerre lenne tudományos és katonai bázis, a világ első “mesterségesintelligencia-kolóniája”. Egy mélytengeri árokban hoznák létre, 6000 és 11 ezer méteres mélység között, 160 millió dollárt készülnek rákölteni. Automata tengeralattjárók és robotok kikötésére szolgáló dokkolóberendezésekkel látnák el.

Egy tudós szerint a bázis építése hasonlóan nagy kihívás, mintha egy idegen bolygón történne. A mélytengeri árkok például rendkívül földrengés-veszélyes helyek. A világot alaposan megváltoztathatják az eredmények. A robotok többek között kőzetmintákat vennének, amelyeket önállóan elemeznének, és csak az eredményeket küldenék el a felszínre.

Olcsó hajókat építenek

Bár a küldetéseket a mesterséges intelligencia irányítaná, nem lenne teljesen önálló a rendszer. Kábellel biztosítanék a kommunikációt és az áramellátást a felszínről.

Ami a katonai célokat illeti, az állomás egyrészt alkalmas ellenséges támadások korai jelzésére. Egy olyan sziklaszirt közelében építenék, amelyet három ország is magáénak tekint. Másrészt az itt fejlesztett robottengeralattjárók alapján később automatikus katonai tengeralattjárókat építhetnek, amelyek az egész Földön cirkálhatnak, felderítést végezhetnek, aknákat telepíthetnek, hajókat támadhatnak meg, és viszonylag olcsók.

(A Dél-kínai-tenger vitatott vizeiről, a politikai feszültségről itt írtunk.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olcsóbb áram mindenkinek? Átírja az energiapiacot, amit Ausztráliában történik
Litván Dániel | 2026. június 7. 16:15
Elképesztő ütemben változik a kontinensnyi ország energiatermelése és főleg -raktározása. A szép zöld jövő akár már jelen is lehet?
Makro / Külgazdaság Megállította Brüsszelt az energiaválság, miközben az Egyesült Államoknak annyira nem kell aggódnia
Imre Lőrinc | 2026. június 7. 06:01
Újabb hónapok teltek el az iráni háború kirobbanása óta, így a 38 tagországot számláló Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) menetrendszerűen tovább rontotta, 2,8 százalékra az idei átlagos globális gazdasági növekedési prognózisát. A fő ok az energiaválság és az abból fakadó inflációs kockázatok. Az Európai Unió különösen rosszul járhat, Belgium, Írország és Románia egyenesen recesszióba süllyedhet idén. Miközben a közel-keleti helyzet fő okozója, az Egyesült Államok változatlan növekedési kilátásokkal számolhat.
Makro / Külgazdaság Igazi pénzeső zúdulhat Magyarországra az Európai Beruházási Banktól
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 17:30
Az Európai Beruházási Bank tavaly is nyújtott 759 millió eurónyi hitelt Magyarországnak, ám az idei évtől jelentős bővülésre számítanak.
Makro / Külgazdaság Kiszivárgott egy újabb brüsszeli terv az energiaválság ellen
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 16:55
Az Európai Bizottság egy új szabályozási csomaggal csökkentené a megújuló energiát terhelő adókat, rugalmasabbá tenné a villamosenergia-rendszert, és felgyorsítaná az okosmérők bevezetését.  
Makro / Külgazdaság Így néz ki a kormány célkeresztjébe került bizalmi vagyonkezelői piac
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 15:15
Amióta Kármán András pénzügyminiszter a május 12-ei parlamenti meghallgatásán arról beszélt, hogy megszüntetik a bizalmi vagyonkezeléshez indokolatlanul kapcsolódó kedvezményeket, a figyelem középpontjába kerültek idehaza a bizalmi vagyonkezelők.
Makro / Külgazdaság Vihar előtti csend, vagy megnyugodhatnak az autósok?
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 14:10
Némi megnyugvást látni az olaj piacán, miután Donald Trump amerikai elnök a nyilatkozatai alapján megegyezésre törekszik Iránnal. Ugyanakkor továbbra is kicsi az esély a békemegállapodásra, ami miatt a feszültség kitarthat – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor Üzemanyagár-figyelője.
Makro / Külgazdaság Lezárult a felülvizsgálati kör, megszólalt a pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 10:49
A Fitch Ratings is döntött Magyarország szuverén államadósság-besorolásáról a Moody's és a Standard & Poor's után.
Makro / Külgazdaság Kijev szerint Moszkva most valódi esélyt kapott a békére, Putyin viszont nem élt vele
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 19:32
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyinhoz intézett nyílt levele lehetőséget kínál Oroszország számára a háború befejezésére – erről beszélt pénteken Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a nyugat-ukrajnai Vinnicjában tartott sajtótájékoztatón. A tárcavezető szerint a levél egyértelműen jelzi Ukrajna békeszándékát, és reális diplomáciai javaslatokat tartalmaz a konfliktus lezárására. Putyin úgy reagált, nem látja okát a találkozónak.
Makro / Külgazdaság Ukrajna szerint orosz elektronikus zavarás térítette le a Romániában felrobbant tengeri drónt
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 15:55
Ukrajna haditengerészete szerint az a tengeri drón, amely péntek reggel felrobbant a romániai Konstanca kikötőváros közelében, orosz elektronikus hadviselés következtében tért le eredeti útvonaláról.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a pénteki kormányzati bejelentések – nézze csak!
Kollár Dóra | 2026. június 5. 12:17
Ezek voltak a kormányszóvivői sajtótájékoztató legfontosabb témái.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG