1p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Nem haladnak a szerkezeti átalakítások, a Széll Kálmán-tervben beígértek több évet késnek. Csak jövő nyárra lesz e-útdíj, két év múlva végeznek a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatával, nem látni, hol van az idénre tervezett "strukturális nyugdíjspórolás", a Nemzeti Közlekedési Holding pedig meg sem született még.

A Széll Kálmán-terv végrehajtásával folyamatosan csúszásban van a kormány. „A nyugdíjak és a korábbi nyugdíjszerű ellátások idén januári abszolút összege nem tér el érdemben a 2011. januári abszolút összegtől” - idézi Banai Pétert, az NGM államtitkárát a Világgazdaság, miközben a Széll Kálmán-terv alapján idén a 42 milliárdos megtakarítást tervezett a kormányzat, méghozzá "strukturális nyugdíjspórolás" címén.

Késnek a reformok

A lap szerint bár a nyugdíjreformmal kapcsolatban több szabály is megszületett, azok hatása egyelőre nem látszik. Bár korábban a 2012-es büdzsé kapcsán Matolcsy György gazdasági miniszter arról beszélt, hogy a nyugdíjkassza két lábra állt (onnan most már csak a korhatár feletti nyugdíjkifizetéseket teljesítik ugyanis), valójában nem látni azt sem, mi szavatolja azt a jövőben, hogy a kasszát az államnak nem kell majd kipótolnia. A kormányzat többek között a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatával is spórolt volna, ezt január elsejéig kellett volna lefolytatnia, de a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a lapnak úgy reagált, a folyamat majd csak 2013 végére zárul le. Ez önmagában máris 2 éves csúszást jelent.

Csúszik a tömegközlekedés rendszerszintű megújítása is, eleddig csak a tavaly megszavazott fogyasztói árkiegészítés csökkentését sikerült meglépni, ami 16 milliárdos könnyebbséget jelent az államkasszának. Nem alakult meg a korábban beígért Nemzeti Közlekedési Holding, és a MÁV tavaly december végére ígért átalakítási terve sem készült még el.

Nem történt komolyabb átalakítás a felsőoktatásban sem, a megtakarítást a keretszámok megvágásával sikerült elérni. A 12 milliárdos spórolást azonban könnyen felemésztheti a Diákhitel 2.

Mint korábban beszámoltunk róla, legalább félévet késik az elektronikus útdíj bevezetése is, amivel újabb milliárdoktól esik el az állam. A legutóbbi kormányhatározat szerint jövő nyárra halasztódik a használatarányos útdíj fizetését lehetővé tévő rendszer indítása, de a határidő már most nehezen tarthatónak tűnik.

Mindeközben nem halad fényesen a vállalkozók terheinek csökkentése, akik egyelőre kamarai regisztrációs díjjal, elvárt béremeléssel és az eva kulcsának megemelésével kell hogy beérjék.

Ma kell jelezniük az illetékes minisztériumoknak, hogyan spórolnának az idei gyógyszerkasszán és a 2013-as BKV-támogatásokon. A Világgazdaság szerint, ha a Széll-terv végrehajtása nem csúszna ennyit, akkor a kormánynak nem kellett volna elrendelnie ezeket a megszorításokat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A KSH szerint gyorsult a reálbérek növekedése, Ön is érzi a pénztárcáján?
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:47
2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettő átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Ketyeg a demográfiai bomba, egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:30
2025 decemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 624 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 211 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Tarolt a Volkswagen az európai autópiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:24
Megelőzte a Volkswagen a Teslát az európai elektromosautó-piacon: már ők adják el a legtöbb járművet ebben a kategóriában. A belső égésű motorral ellátott autókból visszaesett az eladási szám a német autógyártónál, de így is vezető szerepet tudtak betölteni.
Makro / Külgazdaság Megtorolhatják a hitelminősítők a választás előtti osztogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 06:47
A magyar államadósság jelenleg a befektetésre ajánlott kategória alsó határán található. A három nagy hitelminősítő közül az egyiknél (S&P) már csupán egy lépés választ el minket a befektetésre nem ajánlott besorolástól. A GKI számba veszi a lehetőségeket.
Makro / Külgazdaság Túl lehet a csúcson a forint, már a választások előtt kamatot csökkenthet a Magyar Nemzeti Bank
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 19:21
Nem várja meg április 12-ét a Magyar Nemzeti Bank a kamatcsökkentések elkezdésével – erre számítanak az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az idei gazdasági növekedéssel kapcsolatban már inkább pesszimistán nyilatkoztak, hiszen 2 százalékos GDP-t várnak, ami jövőre 2,5 százalékra gyorsulhat. A forint is túl lehet a zenitjén, és a lassú leértékelődés végén 392 forintba kerülhet egy euró 2026 végére.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt az adatot kitűzheti a kalapjára
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:59
Az amerikai GDP-növekedés a korábban becsültnél magasabb lett a tavalyi harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Keserű csalódás Dél-Koreában
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:40
Az elemzők növekedést vártak a dél-koreai gazdaságban az utolsó negyedévben, de a GDP negyedéves alapon csökkent.
Makro / Külgazdaság Túlköltekezett a kormány, a tervezett harmadával nagyobb lett a hiány
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:51
Az államháztartás központi alrendszere tavaly 5738,7 milliárd forintos hiánnyal zárt, 4123 milliárd volt az eredeti terv.
Makro / Külgazdaság Egyre lazább a munkaerőpiac, évente 35-40 ezer ember esik ki
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 09:54
Beszűkülő lehetőségek, növekvő álláskeresési idő, lassan javuló foglalkoztatási kedv – néhány fontos hívószó a Magyar Közgazdasági Társaság kerekasztal-beszélgetéséből, amelyen a meghívott szakértők a 2026-os munkaerőpiaci várakozásokat vették nagyító alá. Szó volt a harmadik országbeli munkavállalók behozataláról, a külföldön élő magyarok esetleges hazatéréséről és arról is, hogy mekkora terhet jelent a vállalatok számára a minimálbér és a garantált bérminimum megemelése.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: a januári rezsi mindenkinek ajándék
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 16:15
Közösségi oldalán már jópofa fotóval vezette fel bejelentenivalóját. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG