2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az a piaci várakozásoknak megfelelően maradt 0,9 százalék.

A 0,9 százalékos jegybanki alapkamat mellett a többi kondícióhoz sem nyúlt a Monetáris Tanács. Így az egy napra a kereskedelmi bankok által az MNB-nél elhelyezett betétek kamata is negatív, -0,05 százalék maradt, az egynapos és egyhetes, fedezett hiteleké pedig az irányadó rátával azonos mértékű, 0,9 százalékos.

A Monetáris Tanács 15 órakor megjelenő közleménye amiatt lehet érdekes, hogy bár az alapkamaton nem változtatott, más módon reagált-e a forint immár trendszerűnek tekinthető gyengülésére, amely során hétfőn a hazai fizetőeszköz az euróval szemben újabb, immár 338,75-ös történelmi mélypontra zuhant.

Igaz, az MNB már többször hangsúlyozta, hogy nincs árfolyamcélja, döntéseit kizárólag az infláció alakulása alapján hozza meg. Márpedig a hazai éves pénzromlás legutóbbi, 2019. decemberi mértéke 4 százalék lett, ami már pontosan a 3 százalékos jegybanki inflációs célhoz viszonyított  plusz-mínusz 1-1 százalékos tolerancisávnak a tetején van, amely elérése esetén az MNB léphet.

Csakhogy a hazai jegybank azt is már többször kihangsúlyozta, hogy a KSH által kimutatott fogyasztóiár-index helyett a közvetett adóktól (áfa, jövedéki adó, egyebek) szűrt maginflációt veszi irányadónak, ez viszont decemberben a hivatalosnál 0,5 százalékponttal alacsonyabb, 3,5 százalék lett.

z MNB az utóbbi időben úgy ítélte meg, hogy a növekvő adatok ellenére nincs különösebb inflációs nyomás Magyarországon, mivel a belső kereslet által fűtött árnövekedést tompítja az ország fő kereskedelmi partnerének számító EU-térség mérsékelt pénzromlása. S az MNB két hete, az inflációs alapmutatókról kiadott értékelésében is azt írja: "a lakosság inflációs várakozásai továbbra is visszafogottak, a 3 százalékos inflációs céllal konzisztens szinten alakulnak".

Ettől még ha kamatcsökkentés nem is, némi monetáris szigorítás elképzelhető. Ilyennek számított már az is, hogy az MNB hétfőn tovább csökkentette a forintlikviditást nyújtó devizaswap-állományt, a múlt heti 38 milliárd után ezúttal 50 milliárddal.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megnyugtató hírt közölt a Mavir
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:44
Vége a krízisnek hivatalosan is.
Makro / Külgazdaság Megint vakarhatják a fejüket az elemzők a német adatok láttán
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 10:04
Nem ilyen GDP-adatra számítottak.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter is célkeresztben? Feljelentést tett Orbán Anita hűtlen kezelés gyanúja miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 09:19
Átnézték a Covid-időszak beszerzéseit. Érdekes dolgokat találhattak.
Makro / Külgazdaság Keddtől résen kell lenni a ChatGPT-vel, nem minden az, aminek látszik
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 09:04
Bekerülnek a hirdetések a beszélgetésekbe.
Makro / Külgazdaság Ismert figurákat rak a táblára Orbán Anita
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 08:36
34 nagykövet visszahívva, 1400 diplomataútlevél visszavonva, vizsgálják Szijjártó Péter ügyeit is.
Makro / Külgazdaság Kamatostul kap vissza 126 milliárdot a magyar állam a Duna Aszfalttól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 07:16
Az állami kezességvállalás is megszűnik a GED Africa projektnél.
Makro / Külgazdaság GKI: ilyen az Európai Unió végén landolni
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 06:36
Az EU 27 tagállama közül Magyarország költötte GDP-arányosan a legkevesebbet egészségügyre – két egymást követő évben is. 2023-ban és 2024-ben is Magyarország állt az uniós rangsor végén az egészségügyi kiadások GDP-arányos szintjén: az előző kormányzat a GDP 4,7 százalékát fordította erre a célra, miközben az EU-s átlag 7,4 százalék, Csehországban pedig közel 9 százalék volt. A szociális védelmi kiadások GDP-aránya emellett 2010 és 2024 között 17,3 százalékról 12,3 százalékra esett vissza.
Makro / Külgazdaság Nincs minden rendben Ausztriában? A kint dolgozó magyarok egyelőre megúszták
Kollár Dóra | 2026. augusztus 25. 05:46
Havi szinten minimális mértékben tovább emelkedett, éves szinten minimálisan mérséklődött az Ausztriában alkalmazásban álló magyarok száma.
Makro / Külgazdaság Kiesett egy elnökjelölt a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal castingjából
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 19:29
Jancsics Dávid visszalép az elnökjelöltségtől. 
Makro / Külgazdaság Kihasználják Varga Mihályék a kedvező csillagállást?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 18:31
Vagyis mernek-e a még június végén előrejelzett 25 bázispontnál nagyobbat vágni a Monetáris Tanács keddi ülésén a most még 5,75 százalékpontos jegybanki alapkamaton? Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Melynek második részében az e héten esedékes pótköltségvetés, valamint az októberre várható 2027-es büdzsétervezet is terítékre került.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG