1p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A nemzetgazdasági tárca szerint Magyarország megszorítások nélkül tudta csökkenteni az államadósságát, az uniós szint alatt vagyunk. Bezzeg a görögök...

Magyarország a legsikeresebb az Európai Unióban az államadósság csökkentésében. Hazánknál nagyobb adósságcsökkentés ugyanis csak a  megszorításokat alkalmazó Görögországban valósult meg egy év alatt - lelkendezik ma küldött sajtóközleményében a gazdasági tárca.

Az uniós átlag alatt vagyunk

Az Eurostat ugyanis ma publikálta az EU 27 tagországok 2012 harmadik negyedévére vonatkozó GDP arányos államadósság statisztikákat. A közlemény szerint az EU 27 átlagos GDP arányos államadósság rátája 85,1%, míg az eurózóna összességében ennél is magasabb adósságállománnyal bír (90%). Hazánk jelenlegi 2012 harmadik negyedéves adósságszintje 78,6%-on állt a statisztikák szerint.

A legmagasabb rátával Görögország (152,6%), Olaszország (127,3%) illetve Portugália (120,3%) rendelkezik, míg a legkedvezőbb ilyen mutatót Luxemburg (20,9%), Bulgária (18,7%) és Észtország (9,6%) tudhatja magáénak.

NGM: megszorítások nélkül tudtunk spórolni

Az adósság szintjét tekintve hazánk Európa középmezőnyébe tartozik, ugyanakkor 2010 második negyedéve óta szinte egyedülálló módon csökkenteni tudja adósságát. 2012 második negyedévéhez képest pedig másik 10 tagország mellett Magyarország is csökkentette adósságrátáját (0,3 százalékponttal), miközben az EU 27 átlagában illetve az eurózónában is 0,1 százalékponttal emelkedett a ráta. Leginkább Málta, Lettország és Ausztria tudta csökkenteni negyedéves alapon államadósságát.

Ennél is szembetűnőbb változást látni a magyar adatokban, ha az előző év (2011) harmadik negyedévéhez viszonyítjuk a friss statisztikákat, ugyanis a rendkívüli megszorító intézkedéseket alkalmazó Görögország után hazánk érte el a legnagyobb adósságcsökkentést, "ráadásul megszorítások nélkül" - teszi hozzá rögtön a NGM. Magyarország éves összehasonlításban 4,8 százalékponttal csökkenteni tudta GDP arányos államadósságát, úgy hogy közben a dekonjunkturális időszakban enyhe mínusz növekedést produkált, ami a ráta emelkedését indokolta volna.




Ennél is szembetűnőbb változást látni a magyar adatokban, ha az előző év (2011) harmadik negyedévéhez viszonyítjuk a friss statisztikákat, ugyanis a rendkívüli megszorító intézkedéseket alkalmazó Görögország után hazánk érte el a legnagyobb adósságcsökkentést, ráadásul megszorítások nélkül. Magyarország éves összehasonlításban 4,8 százalékponttal csökkenteni tudta GDP arányos államadósságát, úgy hogy közben a dekonjunkturális időszakban enyhe mínusz növekedést produkált, ami a ráta emelkedését indokolta volna.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vámokkal válaszol a vámellenes reklámra Trump
Imre Lőrinc | 2025. október 27. 08:00
10 százalékkal emeli a vámokat az Egyesült Államok elnöke.
Makro / Külgazdaság Elmérgesedett a montenegrói-török viszony, súlyos lépés lehet az ára
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 07:15
A vasárnapi erőszakos incidenseknek a vízummentesség megszüntetése lehet az ára.
Makro / Külgazdaság Ennyit ér ma a kétkezi munka Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 06:30
Több mint 8 százalékkal nőtt a fizikai dolgozók órabére idehaza.
Makro / Külgazdaság Így szolgáljuk ki a német érdekeket kínai pénzből
Imre Lőrinc | 2025. október 27. 05:46
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a kormány keletinyitás-politikája ellenére miért nő folyamatosan Magyarország Németországgal szembeni gazdasági függősége? A válasz leginkább abban keresendő, hogy bár valóban nagy számban érkeznek hazánkba a távol-keleti beruházások, ezek jelentős részben a németországi értékláncokba tagozódnak be. Az elmúlt években a hazánkat elözönlő kínai akkumulátorgyárak ékes példái ennek a folyamatnak.
Makro / Külgazdaság Fontos üzletet üthet nyélbe Trump és a kínai elnök?
Privátbankár.hu | 2025. október 26. 12:20
Találkoznak.
Makro / Külgazdaság Trumpot kiborították: kemény lépést tett
Privátbankár.hu | 2025. október 26. 10:41
Szigorított a vámokon egy reklám miatt. 
Makro / Külgazdaság Ebbe a hét új városba lehet Budapestről elrepülni
Privátbankár.hu | 2025. október 25. 15:11
Indul a téli menetrend Ferihegyen.
Makro / Külgazdaság Így alakulna a nyugdíj kormányváltás esetén
Privátbankár.hu | 2025. október 25. 14:12
A DK bemutatta nyugdíjprogramját és nyugdíjkalkulátort indított.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szerint látványos vereséget szenvedett a Fidesz
Privátbankár.hu | 2025. október 25. 13:12
A Tisza Párt elnöke videóval bizonyítja, hogy ők voltak többen október 23-án.
Makro / Külgazdaság Arab milliárdos vitte el a Belügyminisztériumot
Privátbankár.hu | 2025. október 25. 12:18
Rákosrendező helyett ez is jó lesz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG