3p
Évek óta egyre rosszabbak a betöltetlen háziorvosi, valamint fogorvosi praxisok számai. A 2020. január 1-jei friss adatok szerint a háziorvosi üres helyek száma az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) listáján 404-re nőtt, míg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (NEAK) 469-re duzzadt. A fogorvosi praxisoknál hasonlóan eltérnek a két lista adatai. Az ÁEEK szerint csökkent, míg a NEAK szerint nőtt. Melyiknek lehet hinni?
MTI Fotó: Balázs Attila

Az ÁEEK adata szerint 2015 júliusában 231, 2017 augusztusában 317, 2018 júniusában 324, míg tavaly júniusban már 373 olyan háziorvosi állás várta gazdáját, amely tartósan, tehát fél éven túl áll üresen. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) friss statisztikája a helyzet további romlásáról számol be, számításaik szerint ebben a hónapban sajnos már 404 üres háziorvosi praxist jegyeznek.

Ugyanakkor az OEP jogutódja, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján található lista 469 üresen ásítozó háziorvosi praxisról számol be. Az eltérő számok miatt megkeresett ÁEEK-tól azt az információt kaptuk, hogy mindig a NEAK állítja össze ezt a listát, ők is mindig az alapján dolgoznak.

Ezért mi is ezt elemeztük ki. Ezek szerint – ahogy eddig is – a zászlóvivő még mindig Borsod-Abaúj-Zemplén megye az 59 üres praxisával, ebből 8 2019-ben, 4 pedig 2020. január 1-jével szűnt meg. A második legrosszabb helyen Pest megye áll a 40 üres státuszával, melynek több mint a fele, 21 szűnt meg a tavalyi évben. A lista másik végén Baranya megye helyezkedik el, ahol „csak” 9 településen várnak háziorvosra, s csak egy doktor döntött úgy tavaly, hogy távozik.

Országosan még mindig 18 település van, ahol 16 éve, azaz 2004 óta nem találnak háziorvost. Ebből Nógrádban Karancslapujtőn, Jász-Nagykun-Szolnokban Mezőhék és Tiszabő településeken, Hajdú-Biharban Mezősason és Újirázban, Csongrádban Nagylakon, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nyolc településen, Békésben Dombegyházon, Baranyában Nemeskén és Ibafán, Bács-Kiskunban pedig Bácsszőlősön jelent problémát több mint másfél évtizede a megfelelő orvosi ellátás.

Most akkor csökkent vagy nőtt?

Abban mind a két lista megegyezik, hogy mindkettőből hiányoznak a fogorvosi székekre vonatkozó Baranya megyei adatok. Nincs kizárva, hogy itt megvalósult a csoda, ugyanis tavaly egyetlenegy üres praxis volt a megyében, ezért elképzelhető, hogy betöltötték. Az ÁEEK-lista szerint a tavaly júniusi 243 betöltetlen fogorvosi praxis 2020. január első napján 236-ra csökkent, míg a NEAK számai sajnos növekedést mutatnak. Szerintük 256 betöltetlen fogorvosi státusz van az országban.

Az eltérés okára rákérdeztünk a NEAK-nál is, amint megkapjuk a választ, természetesen közöljük majd.

A pesszimistább verziót, a NEAK-listát alapul véve Budapest vezet 43 üres hellyel (ebből az egyik 16 éve, a másik hely 18 éve betöltetlen), második legrosszabb helyzetben Bács-Kiskun megye áll 32 fogorvosra váró hellyel. A legnagyobb siker Hajdú-Biharé, ahol mindössze egyetlen egy betöltetlen hely van a megyében. Nógrád megyében van olyan település, ahol 1999 (!) óta nincs fogorvos, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig két helyen már több, mint másfél évtizede nincs fogorvosi ellátás.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lehet, hogy korán örülnek a dízelesek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:50
A gázolaj literje ismét lényegesen olcsóbb lesz, a beziné nem változik.
Makro / Külgazdaság Európai misszió indulhat a Hormuzi-szoros felszabadítására
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 16:20
A Hormuzi-szoros lezárásának hatása már érződik a benzinkutaknál, a szupermarketekben és a háztartási számlákon. Ez megmutatja, hogy Európa nagyon magas árat fizet a fosszilis tüzelőanyagoktól való túlzott függősége miatt – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben hétfőn. Eközben Franciaország az Egyesült Királysággal közösen nemzetközi missziót indít a Hormuzi-szorosban a hajózás szabadságának biztosítására.
Makro / Külgazdaság Kiszámolták, hogy mennyit adna hozzá a magyar GDP-hez, ha Magyar Péterék hazahoznák az uniós pénzeket
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 14:09
Az ellenzéki Tisza Párt kétharmados, alkotmányozó többséget szerzett a parlamenti választásokon, ami a UBS elemzése szerint jelentős reformpotenciált szabadíthat fel. A lehetőségek az uniós források feloldásától a költségvetési konszolidáción át egészen az euróbevezetés előkészítéséig terjednek, amik jó lehetőségeket kínálnak a magyar állampapírok és a részvények piacán is.
Makro / Külgazdaság Hiába épült több épület, nem remekelt az építőipar
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 08:34
Az egy évvel korábbinál 0,4 százalékkal kisebb, az előző hónaphoz képest 4,9 százalékkal nagyobb volt az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Három választókerület még nem dőlt el, és néhány szavazaton múlhat a győzelem
Vámosi Ágoston | 2026. április 12. 23:50
Paks, Keszthely és Nyírbátor választókerületében éjjel is számolják a szavazatokat, éjfél után sincs egyértelmű győztes. Pakson és Nyírbátorban a fideszes jelölt vezet, Keszthelyen a tiszás van lépéselőnyben.
Makro / Külgazdaság Utcahosszal nyerte meg a választókerületét is Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:31
A Tisza Párt elnöke a voksok 63 százalékát szerezte meg Budapest 03. számú egyéni választókerületében a majdnem végleges adatok szerint. Steiner Attila (Fidesz-KDNP) mindössze 30 százalékot kapott.
Makro / Külgazdaság Térképen mutatjuk a Tisza Párt választási győzelmét
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:18
Az egyéni választókerületek eredménye rendkívül beszédes képet fest. 
Makro / Külgazdaság Békésben és Csongrád-Csanádban is tarolt a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:08
4-4 választókörzetben nyert a fő ellenzéki erő.
Makro / Külgazdaság Veszprém vármegyét teljesen benyelheti a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:59
Nagyon úgy tűnik, hogy mind a 4 egyéni választókerület az ellenzéki párté lesz.
Makro / Külgazdaság Hadházy Ákos távozik a politikából
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:51
Visszatér civil foglalkozásához. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG