3p
Demokrata vélemények szerint a döntés végzetes az amerikai népre nézve és mutatja, hogy ezzel Trump háborúra készül. Akárcsak Trump, Bolton is megvetéssel viseltetik a szerződések és a nemzetközi jog irányába. Az alapjaiban megroggyant Fehér Házban Boltonnak és neokonzervatív társainak már csak egy embert kell eltakarítani az útból.
John Bolton (Fotó forrása: MTI/AP/Alex Brandon)

Egy hónapja beszámoltunk róla, hogy a neokonzervatív agytrösztökben megszólaltak a háborús dobok Irán és szövetséges milíciái ellen. Egyikük egyenesen frontális beavatkozást javasol Szíriában Irán befolyása ellen, mert „ennél kevesebb nem fogja elérni Irán feltartóztatásának célját”. De még a sokat látott Washingtont is megrázta múlt pénteken Trump bejelentése, miszerint a nemzetbiztonsági tanácsadói pozícióban a három-csillagos tábornok H.R. McMaster-t a kifejezetten "háborús héjának" tekinthető neokonzervatív jogász, John Bolton váltja majd.

A háborús héja

Bolton a globális amerikai katonai beavatkozás és hegemónia elkötelezett híve, miközben Iránnal, Észak-Koreával és Oroszországgal szemben is keményebben lépne fel. Demokrata vélemények szerint a döntés végzetes az amerikai népre nézve és mutatja, hogy ezzel Trump háborúra készül. A Kínával megkezdődött kereskedelmi konfliktus mellé egyes megfigyelők így már a fizikai háború lehetőségét sem zárják ki. Bolton az ENSZ-et az amerikai politikára húzott "kényszerzubbonynak" tartja.

Két hónappal ezelőtti írásában Bolton élesen elítélte a nemzetközi közösség 2015-ös nukleáris megállapodását Iránnal, azt egy „masszív stratégiai hibának” bélyegezve. Hozzátette, hogy „Amerikának be kellene fejeznie Irán 1979-es Iszlám Forradalmát, még az esemény jövő februári 40-ik évfordulója előtt”. Shaul Mofaz volt izraeli védelmi miniszter tegnap hozta nyilvánosságra, hogy másfél évtizede Bolton – aki akkor ENSZ nagykövetként szolgált – arról győzködte, hogy Izrael támadja meg Iránt.

Bolton és Trump között a legmélyebb ellentét Moszkva vonatkozásában várható. Múlt nyáron Bolton amellett tört lándzsát, hogy Putyin beavatkozása az amerikai választásokba aláássa az amerikai alkotmányt „és ez jóval több, mint egy banális fedett művelet. Ez valójában egy casus belli, egy igazi háborús cselekmény és az ilyet Washington soha nem fogja tolerálni.” Fanyarul jegyezzük meg, hogy akkor Bolton rögtön lebombázhatja a Facebook- és a Cambridge Analytica központját, ahol a manipulatív választási beavatkozás ráadásul már bizonyítottnak is tekinthető.

Káncz Csaba

A megrendült Fehér Ház

Míg az elmúlt hetekben kinevezett neokonzervatív CIA vezető Michael Pompeot a Koch-testvérek finanszírozzák, addig Bolton mentora az a Sheldon Adelson kaszinó-mágnás, aki 2013-ban nukleáris csapást követelt Irán ellen Washington részéről. A 2016-as elnökválasztás után Adelson erősen támogatta Bolton kinevezését külügyi államtitkárrá, de akkor még sikertelenül járt. Akárcsak Trump, Bolton is megvetéssel viseltetik a szerződések és a nemzetközi jog irányába. Gyakran idézi De Gaulle ostoba megjegyzését, miszerint „a szerződések olyanok, mint a lányok és a rózsák: addig tartanak, amíg tartanak”.

Az alapjaiban megroggyant Fehér Házban Boltonnak és neokonzervatív társainak már csak egy embert kell eltakarítani az útból. John Kelly tábornokot, a kabinetfőnököt, aki még az amerikai külpolitikát a diplomácia alapjain képzeli el. Ha tehát az elkövetkező időszakban Kelly is lapátra kerülne, akkor tényleg szabad a gazda az eddigi világrend felforgatásában, akár katonai eszközökkel is.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így járt a magyar külkereskedelem 2025-ben: ugrott az import, csökkent az export
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
Decemberben és 2025 egészében is romlott a külkereskedelmi mérleg egyenlege.
Makro / Külgazdaság Mintha csak Varga Mihály kottájából játszana a hivatal: jó hírek érkeztek az árakról
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
2025. decemberben az ipari termelői árak átlagosan 3,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól és az előző hónaphoz viszonyítva 0,4 százalékkal alacsonyabb szinten realizálódtak
Makro / Külgazdaság Nem engedett az amerikai jegybank Trump nyomásának
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 06:01
A Fed változatlanul hagyta az irányadó dollárkamatot januári ülésén.
Makro / Külgazdaság Továbbra is bajban van Európa igáslova
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 19:27
Lefelé módosították a német gazdasági várakozást.
Makro / Külgazdaság Mit jelent valójában az ESG a befektetésekben?
Izsó Márton - Veresegyházi Gábor | 2026. január 28. 18:07
Az ESG ma már nem csupán szabályozói elvárás, hanem egyre inkább meghatározó tényező a vállalatértékelésben és a befektetési döntésekben is.
Makro / Külgazdaság Pénzmosás gyanúja miatt razziáznak a Deutsche Bank háza táján
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 14:17
Kiszállt a szövetségi rendőrség Németországban.
Makro / Külgazdaság Több mérnökkel képzeli el az új gazdasági honfoglalást Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 10:22
A nemzetgazdasági miniszter arról írt, a magyar cégeknek be kell törnie a magasabb hozzáadott értékű tevékenységekbe, Európa ipari szerkezete pedig túl lassan alkalmazkodik a megváltozott piachoz.
Makro / Külgazdaság Tömeges az érdeklődés a huszonéves használt autók iránt
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:44
Több modell iránt mért 80 ezer feletti érdeklődést a Használtautó.hu tavaly, most kiderült, melyik típusú autóra kattintottak a legtöbben az egymillió forint alatti ársávban.
Makro / Külgazdaság Hatalmas tempóban termelte a milliárdokat a turizmus decemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:30
14 százalékkal több lett a bevétel a szálláshelyeken, mint tavaly decemberben.
Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG