3p
Az orosz GDP ugyan egy százalékkal nőtt az első félévben, ám várhatóan ennél is alacsonyabb lesz a gazdaság növekedése. Az ukrán gazdaság erősen zsugorodik, a mezőgazdaságban csúnya károkat okoztak a harcok. Állítólag a szakadárok ukrán zászlók alól lövik a lakosságot.

Az orosz gazdaság 1 százalékkal nőtt az idei első hat hónapban és 0,6 százalékkal júniusban, éves szinten, ugyanakkor havi összevetésben a GDP 0,2 százalékkal zsugorodott - közölte az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium.Májusban az éves szintű gazdaságnövekedés még jóval nagyobb, 1,3 százalék volt.

Rontottak a prognózison

Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter július elején azt mondta, hogy idén 0,5 százalékkal nő az orosz GDP. Tavaly a növekedés 1,3 százalék volt, 2008 óta a legalacsonyabb ütemű. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) minap ismertetett legújabb előrejelzésében az idei orosz gazdaságnövekedéssel kapcsolatos várakozását 0,2 százalékra rontotta az áprilisban becsült 1,3 százalékról – írta az MTI.

Az orosz-ukrán ellentétek kapcsán már többször felmerült, hogy Oroszországnak esetleg azért van szüksége a háborús helyzetre, hogy elkendőzze saját rossz és várhatóan rosszabbodó gazdasági helyzetét.

Durva visszaesés Ukrajnában

Az ukrán gazdaságfejlesztési minisztérium azzal számol, hogy idén 6 százalékkal zsugorodik a hazai össztermék (GDP) és az év végén 19 százalék körüli lesz az éves infláció. A GDP három százalékkal csökkent az első hat hónapban a tavalyi azonos időszakhoz képest.

Júniusban 12 százalékra ugrott a fogyasztói árak éves növekedési üteme a májusi 10,9 százalékról, az áprilisi 6,9 százalék és a márciusi 3,4 százalék után. Ebben egyebek között az játszott szerepet, hogy a hrivnya több mint 47 százalékkal devalválódott.

Kevesebb gabona terem

Az ukrán központi bank épp a gyorsuló infláció miatt július 16-án 9,5 százalékról 12,5 százalékra emelte az alapkamatot. A jegybank három hónappal korábban már emelt alapkamatot, akkor is 300 bázisponttal az addigi 6,5 százalékról. A jegybank 17-19 százalékos év végi inflációt becsül.

Ukrajnában 500-550 ezer tonnával lesz kisebb az idei évre eddig várt 60 millió tonna gabonatermés az ország keleti részében zajló harci cselekmények miatt – közölte az Ihor Svajka ukrán agrárpolitikai és élelmiszeripari miniszter. A tavalyi termés 63 millió tonna volt.

Emlékmű (123rf.com)

Így lövik a lakosságot?

Ihor Svajka elmondása szerint 20,5 millió tonna gabonát már betakarítottak, ebből 14,2 millió tonna volt a búza és 5,9 millió az árpa. A minisztérium adatai szerint Ukrajna 1,3 millió tonna gabonát, jórészt árpát exportált július első 23 napjában, ami az új piaci év első hónapja.

Az ukrán fegyveres erők hírszerzése szerint a szakadárok ukrán nemzeti zászlót tűztek két harckocsira, és ezekkel lövik Donyeck lakónegyedeit - közölte vasárnap a "terrorellenes művelet" sajtóközpontja Facebook-oldalán. A szakadárok a lakosság megfélemlítésével, félrevezetésével, az általuk létrehozott "donyecki népköztársaság" melletti aktív propagandával igyekeznek elkerülni, hogy a helyi lakosok ellenük forduljanak - írta a sajtóközpont.

Nemrég jött az a hír is, hogy Oroszország és Ukrajna kölcsönösen embargót rendelt el egyes élelmiszerekre – nyilván ez sem fog jót tenni a két ország gazdaságának.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszatérhetnek a jól ismert és elátkozott megszorítások
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:54
A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.
Makro / Külgazdaság Kettős szorításba került Orbán Viktor szerb kollégája
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:12
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke még nem döntötte el, hogy elmegy-e a május 9-ei moszkvai győzelmi katonai parádéra. Orosz kollégája, Vlagyimir Putyin meghívta, az EU eltanácsolta ettől.
Makro / Külgazdaság Putyin mellébeszél: a tűzszünetről papol, közben lebombázza Kijevet
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:52
Miközben Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a napokban arról beszélt, hogy nyitott lenne egy tűzszünetre a jelenlegi frontvonal mentén, az orosz hadsereg megszórta drónokkal Kijevet és Harkivot.
Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG