Folyamatosan változó jogszabályi környezet, új tagok
A már nem hatályos alkotmányba tavaly egy módosítással a kormánypártok beleírták, hogy az Ab nem foglalkozhat költségvetési- illetve adóügyekkel, ez pedig fejtörést okozott a testületnek, amely nagyjából egy évig tartotta napirenden a nyugdíj-ügyet. A korábbi nyugdíjjárulékot nyugdíj-hozzájárulásra keresztelte át ugyanis a kormánytöbbség - nyilvánvalóan azzal a szándékkal, hogy kihúzzák a talajt azok alól, kik szerint az államnak ezek után járadékfizetési kötelezettsége van.
A kérdés ekkor az volt, hogy pusztán a névváltozás elegendő-e ahhoz, hogy a közteher ne minősüljön járuléknak. A testület végül úgy döntött, hogy az ügyben igenis van illetékessége eljárni. Sőt, augusztus végén már egy elutasító határozat is született, mely kimondta volna a pénztártörvény azon módosításainak alkotmányellenességét, melyek a pénztártagokat kizárják az állami nyugellátásból. Végül mégsem született döntés.
Paczolay szerint a folyamatos jogi változások és az új tagok miatt sem volt könnyű döntést hozni, de hogy az év utolsó Ab-ülésén a nyugdíjügyben mégsem sikerült döntést hozni, azt "személyes kudarcként élte meg" - mondta a hvg.hu-nak. Az Ab elnöke szerint december 28. "nehéz nap volt, meg mindig a hatása alatt áll".
Még ki nem hirdetett törvényeket is figyelembe vettek - miért?
Nem könnyítette meg az Ab feladatát az sem, hogy novemberben a nyugdíj-hozzájárulásból szociális adó lett. Ekkor már a testület 15 fősre bővült - a végső vitában ez is fontos szempont volt. Ráadásul pár nappal az Ab-döntés előtt a stabilitási törvény elfogadásával végül lehetőséget kaptak a pénztártagok arra, hogy állami nyugdíjat is kapjanak.
Az új szabályozás értelmében a legtöbb ügyet törölték, ami az Ab asztalán volt (1600 beadványból nagyjából 1200-at) az érintetteknek 2012-ben 3 hónapjuk van, hogy megújítsák a tavalyi beadványokat. Ezt kizárólag magánszemélyként tehetik meg, tehát a 102 ezer pénztárban maradó tagnak egyenként kell ismét az Ab segítségét kérni - a pénztárban maradók ugyanakkor ugyanezen határidőn belül úgy is dönthetnek, hogy visszalépnek az állami rendszerbe. Paczolay arra számít, hogy a nyugdíjügy "visszatér", vagyis újra elő kell venniük.
Több tag, nehezebb munka, lassabb döntéshozatal
Az elnök szerint a 15 főre bővült testület nehezebben hoz döntéseket, sokkal több munkát igényel, hogy kompromisszumra jussanak. Éppen ezért lassabb is a munka, holott a jogalkotó korábban éppen arra hivatkozva emelte meg a testület létszámát, hogy az gyorsabban tudjon eljárni a rá bízott ügyekben. A testület elnöke szerint tehát nem az új bírák "személye" az, ami miatt nehezebb lett a döntéshozatal.
A nyáron a nyugdíj-ügyben született elutasító határozat teljes szövege nyilvánosságra került, az is feltűnő, hogy a Parlament jogalkotással sokszor megelőzte az Ab-t. Paczolay a kiszivárogtatásra azt mondta az interjúban, "súlyos eset, korábban is voltak ugyan szivárogtatások, de olyan még nem történt, hogy egy egész határozat szövege kikerült volna a sajtóhoz, minisztériumokhoz". Az Ab elnöke azt sem tagadta, volt olyan eset, amikor határozatok szövegét a kormány is megkapta, még azok nyilvánosságra kerülése előtt. Az "alkotmányos kulturálatlanság beszivárgott az Alkotmánybíróság falai közé is" - mondta minderről az elnök, aki hozzátette, a szivárogtató az esküjét szegi meg, aminek büntetőjogi következményei is lehetnek.
A megváltozott jogszabályi háttér miatt az Alkotmánybíróság az év elején először is azt vizsgálta, egyáltalán jogosult-e döntést hozni a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos beadványok ügyében - mondta el a hvg.hu-nak hosszú idő után interjút adó Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Egy hőerőművet és 2,3 milliárd eurót adott Ukrajnának az Európai Bizottság
37 perce
-
Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
körülbelül 1 órája
-
Már nem a KRÉTA az üzenőfelület, meg is sínyli az állampapírpiac
körülbelül 1 órája
-
Büntetővámokat vet ki Kína az EU-s tejtermékekre
2 órája
-
A Mol húzza felfelé a budapesti tőzsdét
2 órája
-
Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
3 órája
-
Tarolna Romániában az egyszer már elkaszált szélsőjobboldali jelölt
3 órája
Mfor.hu Top24
- Nagy változás jön az egyéni vállalkozóknak január 1-jétől
- Kiderült, ki fogta le Orbán Viktor kezét Brüsszelben
- Már összeszedtek 4100 milliárdnyi plusz adósságot Nagy Mártonék, és még nincs vége az évnek
- Robbanás ölt meg egy orosz altábornagyot Moszkvában – frissítve
- Elindultak a kamionok Budapest felé, a rendőrség figyelmeztetést adott ki
- Hiába írt alá Lázár János, megbénulhat hétfőn a főváros
- Megérkeztek a kamionosok a Hősök terére, de csak 50 jármű mehet be
Személyes pénzügyek
Egyéni vállalkozó? Erre figyeljen január 1-től!
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 13:17
Fontos dolgok változnak meg: könnyebbséget, de odafigyelést igénylő feladatot is jelent ez a vállalkozók számára.
Személyes pénzügyek
Mennyi hitelt lehet felvenni az új átlagfizetéssel?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 15:50
Tovább emelkedtek a keresetek. Ez azok számára is jó hír, akik hitelt szeretnének felvenni, hiszen nagyobb törlesztőt tudnak bevállalni a keresetükből.
Személyes pénzügyek
MBH Bank és Visa: Európában is újszerű megoldás a SZÉP Kártyák digitalizálására
PR | 2025. december 18. 11:25
A SZÉP Kártya használata mostantól egyszerűbb és kényelmesebb, mint valaha. Az MBH Bank és a Visa, a világ egyik vezető digitális fizetési szolgáltatójának közös, Európában is újszerű fejlesztésének köszönhetően az MBH SZÉP Kártya digitalizálása Android és iOS rendszeren is elérhető új kártya igénylése nélkül. Az ügyfelek néhány lépésben hozzáadhatják meglévő MBH SZÉP Kártyájukat és társkártyáikat a mobiltárcájukhoz. Nincs több keresgélés a pénztárcában – elég egy érintés, és már fizethetsz is.
Személyes pénzügyek
Örömhírt kaptak a készpénzt használó magyarok
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 07:58
Emelkedik az ingyenes készpénzfelvétel határa.
Személyes pénzügyek
Már csak napok vannak hátra néhány kedvezményből
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 14:20
Egyes otthonfelújításhoz kapcsolódó lehetőségek kizárólag 2025 végéig állnak rendelkezésre.
Személyes pénzügyek
Elmarad az áremelés – fordulat készül 2026 első napjaiban
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 16:20
A bankszámlacsomagok nem drágulnak.
Személyes pénzügyek
Így készüljön fel, ha 2026-ban venne fel Otthon Startot!
Fülöp Norbert Attila | 2025. december 14. 12:11
2025 októberében már valóban berúgta az ajtót az Otthon Start hitel: egyetlen hónap alatt 257 milliárd forint értékben kötöttek lakáshitel-szerződést a bankok. Az első hullám azonban várhatóan csillapodni fog, már csak azért is, mert hiába a piacinál lényegesen kedvezőbb kamat, nem mindenki tud vagy akar azonnal ingatlant vásárolni, hitelt felvenni. Ha azonban valaki 2026-ban tervezi ezt, akkor annak a BiztosDöntés.hu szakértői szerint érdemes már most elkezdeni az előkészületeket.
Személyes pénzügyek
Bő hatezren gondolták úgy, hogy az államnál gyűjtenek pluszpénzt nyugdíjra
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 10:46
Jelenleg 6 154 személy rendelkezik kincstári NYESZ-számlával. Az egy főre jutó átlagos számlaérték megközelítőleg 1 millió forint – tudta meg a Grantis a Magyar Államkincstártól.
Személyes pénzügyek
Mostantól nem kell, hogy legyen nálunk egy kis apró
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 09:43
A digitalizáció az adventi időszakban sem áll meg: ahogyan a mindennapi életben, úgy az adományozásban is az elektronikus fizetési megoldások veszik át a készpénz szerepét.
Személyes pénzügyek
Kijózanodás a munkáshitelből?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 07:41
Csak a konstrukció indulásának első hónapjában, 2025 januárjában szerződtek le kevesebb munkáshitelre a magyarok, mint októberben.
Heti top
- Ketyeg az óra Abramovicsnak: több mint 1100 milliárd forintos vagyon a tét 2025. december 17. 14:46
- Megszületett a döntés Brüsszelben – Ursula von der Leyen vagy Orbán Viktor lehet a boldogabb? 2025. december 19. 06:43
- Kikerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró 2025. december 16. 06:34
- Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől 2025. december 22. 11:27
Havi top
- Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva 2025. december 10. 15:45
- Menekülés Magyarországról: közel 150 ezer magyar már Ausztriában dolgozik 2025. november 24. 10:32
- Mi történt a forinttal? Mutatjuk az árfolyamot! 2025. november 26. 18:48
- Ketyeg az óra Abramovicsnak: több mint 1100 milliárd forintos vagyon a tét 2025. december 17. 14:46
Friss
Nemzetközi
Egy hőerőművet és 2,3 milliárd eurót adott Ukrajnának az Európai Bizottság
Gyorsan haladnak a reformok Ukrajnában.
37 perce
Makro / Külgazdaság
Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Kockázatos a hiány, elszálltak a kiadások.
körülbelül 1 órája
Részvény / Deviza / Áru
A Mol húzza felfelé a budapesti tőzsdét
A Telekom viszont ismét 1800 forint alá esett.
2 órája
MBH Bank elemzés
-
Befektetésnek sem utolsó az Otthon Starttal vett ingatlan2025. november 27. 13:26 -
Az arany és a mesterséges intelligencia mellett idén van még egy nyertes2025. november 13. 14:45 -
Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel2025. október 9. 12:05 -
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11 -
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01 -
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44 -
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
legolvasottabb
-
Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva
2025. december 10. 15:45
-
Menekülés Magyarországról: közel 150 ezer magyar már Ausztriában dolgozik
2025. november 24. 10:32
-
Mi történt a forinttal? Mutatjuk az árfolyamot!
2025. november 26. 18:48
-
Ketyeg az óra Abramovicsnak: több mint 1100 milliárd forintos vagyon a tét
2025. december 17. 14:46
-
Mi történt a forinttal? Ennyiért adják az eurót és a dollárt most
2025. december 10. 19:11
top 24
-
Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
2025. december 22. 11:27
-
Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
2025. december 22. 08:37
-
Olyan történt a Penny, a Lidl, és az Aldi üzleteiben, amit idén még nem tapasztaltunk
2025. december 22. 05:37
-
Ennyi forintot adnak most egy euróért
2025. december 22. 08:07
-
Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
2025. december 22. 10:29



