5p
Olyan bankszanálási törvényünk lesz, ha ma szentesíti a Parlament a beterjesztett javaslatot, ahol a bankszanálási jogkörrel rendelkező MNB beszél meg lényegében mindent a szanálási jogkörrel rendelkező MNB-vel, miközben a vizsgálat alá vont intézmény igen szerény jogorvoslati lehetőséggel élhet a folyamat alatt.

Rendkívül erős jogosítványokat kap a magyarországi bankszanálási hatóságként fellépő Magyar Nemzeti Bank, amennyiben a Parlament ma elfogadja az erre vonatkozó törvényt. A felügyeleti jogköröket is ellátó jegybank nem csak egyedi hazai banki ügyekben, hanem külföldi bankok magyarországi leánybankjai esetében is határozhat meg szanálási feltételeket: abban az esetben, ha az anyabank hatósága nem ért egyet az MNB álláspontjával – és nem az Európai Bankhatóság (EBH) által meghatározott csoportszintű szanálási tervről beszélünk – , a jegybank a törvény szerint jogot kap arra, hogy a magyarországi leánybankra vonatkozó, általa megalkotott szanálási tervet érvényre juttathassa.

A két macska esete

Érdekes helyzetet teremt az, hogy az MNB Karinthy-val szólva ("álmomban két macska voltam”) önmagával kell, hogy egyetértsen nagyon fontos kérdésekben meghozott döntésben. A szanálhatóság lehetőségének megteremtése érdekében a szanálási feladatokat ellátó jegybank ugyanis a felügyeleti tevékenységet ellátó MNB-vel történt előzetes egyeztetést követően, sőt egyes esetekben kifejezett engedélyének beszerzésével írhatja elő az adott pénzügyi intézménynek a kritikus funkciók ellátására vonatkozó – csoporton belüli, vagy harmadik féllel kötött – szolgáltatási szerződések kidolgozását, módosítását, új szerződések megkötését. Ugyancsak előírható egyes eszközök elidegenítése, vagy komplett üzletágak bezárása, értékesítése.

Az OBA-ra bízzákA problémás intézmények megsegítésére szolgáló Szanálási Alap (SZA) az Országos Betétbiztosítási Alaptól (OBA) elkülönülten működik, a vele kapcsolatos munkát ugyanakkor az OBA intézményére testálja a jogszabály. Az SZA-hoz kötelező csatlakozni, a kezdő befizetés – amely tehát az OBA-díjon felül van – az adott intézmény jegyzett tőkéjének 0,05 százalékát teszi ki. Az SZA igazgatósága ezen felül dönt majd a mindenkori éves díj mértékéről. Az OBA összesen legfeljebb a kártalanítási kötelezettsége alá tartozó betétállomány 0,4 százalékának mértékéig ugyanakkor köteles lesz hozzájárulni a szanálás finanszírozásához - abban az esetben, ha a szanálási intézkedés biztosítja a betétesek hozzáférését megtakarításaikhoz.

A szanálás megindításához nem csak a pénzügyi intézmény fizetésképtelensége szükséges, elég ehhez az is, ha a Felügyelet prognosztizálja a fizetésképtelenség várható beálltát. Arról, hogy elvben más lehetőség adódhatna az intézmény megmentésére, arról a szanálási jogkörben eljáró MNB határoz, mint ahogy a jegybank feladata annak kimondása is, hogy a szanálást közérdek indokolja.

Saját szabályok is dönthetnek bankot

A szanálási folyamat során a legfőbb elvárás, hogy közpénzbe lehetőleg ne kerüljön a bankmentés, az csak ezután következik, hogy a szanálás alatt álló bank vagyoni értéke ne sérüljön. A prognosztizálható fizetésképtelenség körében az objektív okok – nem teljesített kifizetések, stb. - mellett ott van a tőkekövetelményeknek való meg nem felelés is, ám mivel a tőkekövetelmények meghatározása a jegybank feladata, az MNB lényegében saját maga „kergetheti” szanálásba a meggyengültnek látszó hitelintézeteket pl. úgy, hogy magasabb, számukra teljesíthetetlen tőkekövetelményeket ír elő.

A szanálási intézkedés meghozataláról ugyanakkor előzetesen egy független értékelő hoz döntést, az értékelők személyére az MNB legalább félévente pályázatot hirdet. A független értékelés önmagában nem, csak a szanálást elrendelő határozattal együtt támadható meg.

Harmatgyenge jogorvoslati lehetőségek

A szanálással kapcsolatos jogok is a szanáló szervezetet védik. Az eljárásról csak akkor kell minimum 15 nappal az eljárás indítása előtt tájékoztatni a szervezetet, ha az az eljárást nem veszélyezteti. A vizsgálat lefolytatására a törvény 9 hónapot ad, annak eredményeinek véleményezésére az adott intézménynek minimum 8, maximum 20 napja van. Jogorvoslati eljárás indítására a szanálási jogkörben hozott határozatok kézhezvételét követő 8 napon belül van lehetősége az érintett intézménynek. A törvény kiköti, hogy a szanálási határozatnak bíróság általi megváltoztatására nincs mód, tehát a határozat vagy semmis lesz a bíróság döntése után, vagy maradéktalanul végrehajtható.

Az ügyben a kijelölt Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság alapesetben tárgyalás nélkül dönt, tárgyalást csak a felek kérésére rendelhet el. A felülvizsgálati kérelem benyújtásának halasztó hatálya nincs, annak végrehajtását csak a bíróság rendelheti el egyedi mérlegelés alapján.

Érdekes kitétel, mely szerint a bíróság a döntés meghozatalához a szanálási feladatkörében eljáró MNB által a megtámadott döntés előkészítése során készített gazdasági-pénzügyi elemzéseket és számításokat a bizonyítékok között értékeli. Arról, hogy ezeket a megállapításokat hol és milyen módon vitathatja az érintett pénzügyi intézmény, a vonatkozó törvénypont nem ad támpontot. Így viszont lényegében csak rendkívül korlátozott lehetősége lesz bármely pénzügyi intézménynek, hogy folyamatában vitassa a szanálási eljárás megindításának jogszerűségét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kamatstop vége: ennyivel nőhet a lakáshitelesek törlesztőrészlete októbertől
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 08:49
Csaknem öt év után megszűnhet a több százezer lakáshiteles törlesztőrészletének meredek emelkedését megakadályozó kamatstop. A BiztosDöntés.hu kiszámolta, milyen havi többletkiadás jelent ez egy átlagos adós számára szeptember 30-át követően.
Pénzügyi szektor Jóváírás, hitelért cserébe – hát szabad ezt?
Privátbankár.hu | 2026. június 15. 07:54
Bődületes mértékben nőtt a lakosság hitelállománya egy év alatt, ami a BiztosDöntés.hu elemzése szerint nagyrészt az Otthon Start megjelenése óta eltelt időszak piaci szárnyalásával magyarázható.
Pénzügyi szektor Kínában nőtt az új banki hitelkibocsátás májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 15:09
Kínában nettó 520 milliárd jüannal (1 jüan=44,98 forint) nőtt a bankok által nyújtott jüanban jegyzett hitelállomány májusban, miután egy hónappal korábban 10 milliárd jüan csökkenést jegyeztek föl.
Pénzügyi szektor Volt egy ellenszavazat az MNB alapkamatával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 17:12
Egy ellenszavazat mellett döntöttek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai az április 28-i ülésen az alapkamat tartásáról – olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvben.
Pénzügyi szektor Ezek az innovációk formálják a prémium pénzügyi szolgáltatások jövőjét Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 16:02
A digitalizációtól az AI-ig, a szolgáltatásfejlesztéstől a kommunikációig több területen is erős mezőny gyűlt össze a Klasszis innovációs pályázatán.
Pénzügyi szektor Nyugdíjpénztári toplista: kihirdették a Klasszis 2026-os díjazottjait
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:44
Nemcsak a hozam, hanem a kockázat és az árfolyam-ingadozás is számított a Klasszis nyugdíjpénztári díjain, ahol öt kategóriában ismerték el a legerősebb portfóliókat.
Pénzügyi szektor Hold Alapkezelő, Apelso Trust és a legjobb privátbankárok: íme, a Klasszis-díjazottak
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:29
Szolgáltatói kiválóság, tanácsadói teljesítmény és szakmai együttműködés: ezek kerültek a középpontba a Klasszis Média első privátbanki díjátadóján.
Pénzügyi szektor Kartelleztek a bankok: rekord méretű bírság született
Privátbankár.hu | 2026. június 7. 15:45
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács (CC) a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR) – közölte vasárnap a hatóság.
Pénzügyi szektor Soha nem tartoztak még ennyivel a magyar háztartások a bankoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 16:25
Rekordmagas szintre emelkedett a magyar háztartások banki hitelállománya: elérte a 13 497 milliárd forintot – derül ki a Bankmonitor elemzéséből. Ez azt jelenti, hogy elméletben minden magyarra nagyjából 1,4 millió forintnyi banki tartozás jutna.
Pénzügyi szektor NAV: ma éjfélkor jár le a határidő
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 18:46
A NAV ma éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár tao-, és több mint 100 ezer társaságtól kivabevallást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG