3p
Mit kell tudnia egy aktív befektetőnek a decemberben bevezetendő Xetra kereskedési rendszerről, hogyan érinti ez majd? Hogyan érinti ez a certifikátok kereskedését? – kérdeztük Ráner Gézát, az Erste Befektetési Zrt. ügyvezető igazgatóját.

„Az Erste Befektetési Zrt. számára fontos pozitív változás, hogy a certifikátok és warrantok kereskedése az új folyamatos aukciós kereskedési modellben valósul meg, amelyben garantált, hogy az ügyfelek csak az árjegyző jelenlétében tudnak kereskedni a termékekkel és akkor is csak az árjegyző által kvótolt eladási és vételi ajánlati árak között” – válaszolta a szakember. Így biztosítható, hogy az ügyfelek ne kössenek olyan áron certifikát- vagy warrant- ügyletet, amely nem következne a mögöttes termék adott pillanatnak megfelelő árazásából.

 

Az Erstének az a legfontosabb, hogy a Xetra-rendszerben sokkal több termékre tud majd árat jegyezni és beadott kvótok (adott pillanatban az árjegyzői vételi és eladási ajánlatok a kereskedett instrumentum ajánlati könyvében) napi limit és 1 másodpercre eső limit mennyisége is sokszorosa lehet a BÉT jelenlegi MMTS rendszeréhez képest.

 

Arra a kérdésre, hogy hol tudhat meg erről bővebbet a kisbefektető, a szakember azt mondta, azon túl, hogy a legnépszerűbb pénzügyi tartalomszolgáltatásokat olvassák mindenképpen érdemes ellátogatni a befektetési szolgáltatójuk honlapjára, mert ott tájékozódhatnak arról, hogy az adott cég a Xetra- átállás után pontosan milyen szolgáltatást fog nyújtani.

(Certifikátokról írt korábbi cikkeink itt, itt és itt.)

Jönnek az aukciók és az új ajánlattípusok

Újdonságként megjelenik a magyar piacon is az úgynevezett iceberg (azaz jéghegy) ajánlat, amelyet a nemzetközi parketteken gyakran alkalmaznak. Ez az ajánlattípus azért különleges, mert az ajánlati mennyiségnek csak egy kis része − "a jéghegy csúcsa" − látható az adott papír ajánlati könyvében; a nagyobb része az éppen látható mennyiség lekötéséig rejtve marad a többi kereskedő előtt. Az iceberg ajánlat lehetővé teszi, hogy egy jellemzően intézményi befektető úgy vegyen vagy adjon el − kisebb részletekben − egy nagyobb értékpapírcsomagot, hogy ezen szándéka rejtve maradjon a piac többi szereplője előtt, és így ez az információ ne okozhasson hirtelen mozgásokat az adott értékpapír árfolyamában – írja a tőzsde információs anyaga.

A kereskedés zavartalanságát segíti elő a szélsőséges ármozgások kezelésére újonnan bevezetendő módszer, a statikus és dinamikus volatilitási limitek rendszere. A jelenlegi kereskedésben a jelentősebb ármozgásokat egyrészt egy 15, illetve 20 százalékos ajánlatbeviteli korlát alkalmazásával akadályozzuk meg, másrészt ha egy értékpapír árfolyama a nyitóárhoz képest legalább 10 százalékkal elmozdul, a kereskedés rövid időre szünetel. Az ajánlatbeviteli korlátok a Xetra alatt is változatlanul érvényesek lesznek, azonban a szüneteltetési limit helyett egy sokkal differenciáltabb módszert alkalmazunk majd, amely még a szélsőséges ármozgást kiváltó kötés előtt megállítja a kereskedést az adott papírban. Ez a módszer átláthatóbbá és kevéssé volatilissá teszi a piacot – írják.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 45380 45380 46640 -1,39% 0 0 14 415 795 770 HUF 2026-07-24 17:05:25
MOL 4474 4416 4480 +0,58% 0 0 3 715 915 506 HUF 2026-07-24 17:13:52
MTELEKOM 2648 2610 2674 +1,30% 0 0 669 549 372 HUF 2026-07-24 17:05:14
RICHTER 11630 11630 11820 -0,17% 0 0 1 245 554 330 HUF 2026-07-24 17:10:59
OPUS 367 358 369 +2,23% 0 0 19 038 884 HUF 2026-07-24 17:05:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Százmilliárd forint forgott a héten a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 08:13
Növekvő forgalomban emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 143 471,05 ponton zárt, 1,77 százalékkal magasabban, mint az előző héten.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen zárt a New York-i tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 08:07
Vegyesen zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Lényegesen olcsóbb lett az euró péntek estére
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 18:15
Jelentős napon belüli erősödést produkált a forint péntek délutánra. A kora reggeli szintekhez képest mindhárom vezető devizával szemben sikerült emelkednie, így az euró jegyzése ismét közelebb került a 362-es szinthez.
Részvény / Deviza / Áru A balti szél hűtötte az OTP-t, de a Mol történelmi csúcsra tankolt
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 18:01
Negatív, csendes nyári hangulatban zárt a Budapesti Értéktőzsde pénteken, követve a nemzetközi piacok irányát. A BUX index esése mögött főként az OTP korrekciója állt, miközben a Mol árfolyama új rekordot döntött.
Részvény / Deviza / Áru A Wall Street csak toporog, miközben az olaj ára szabadesésbe kezdett
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 16:00
Szerény elmozdulással, felemás irányban indult a kereskedés a New York-i tőzsdén pénteken. Míg az európai piacok határozott emelkedést mutattak, a nyersolaj ára számottevően csökkent, az európai gázár pedig drágult.
Részvény / Deviza / Áru Kiadták a végső számokat – ezért pattanhat fel a földbe döngölt IBM
Czwick Dávid | 2026. július 24. 15:10
Kevesen számítottak erre az újabb fordulatra az amerikai tech óriásnál. A cég rászolgált ugyan némi dorgálásra, de továbbra is úgy látszik: hiába a némileg visszaeső bevételek és a vártnál valamivel rosszabb egy részvényre eső profit, a sűrű, sötét fellegeket hamar kisöpörheti a nagy múltú IT-vállalat. 
Részvény / Deviza / Áru Péntek délutáni fordulat a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 14:49
Kicsit alacsonyabb forgalom mellett széttartanak a blue chipek.
Részvény / Deviza / Áru Korrigált a Telekom a tőzsdén, emelkedett az OTP is
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 11:59
A csütörtöki visszaesés után 2,22 százalékkal emelkedett a Magyar Telekom részvényeinek árfolyama péntek délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyithat a budapesti tőzsde, Ázsiában zuhanással zárult a hét
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 09:06
Csütörtökön egyedül a Mol tudott erősödni a vezető magyar részvények közül az olajárak emelkedésének köszönhetően. Az ázsiai tőzsdéken érezhető volt a mesterséges intelligenciához és a chipgyártáshoz köthető részvények zuhanása, a szöuli tőzsde 5,7 százalékkal esett pénteken. 
Részvény / Deviza / Áru Lerajtolta a forint a legnagyobb devizákat pénteken
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 07:34
Mindhárom fő devizával szemben erősödött a forint, a dollár árfolyama 320 felé közelít.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG