5p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

A ma aláírt kötelező erejű, végleges üzletrész adásvételi szerződés alapján a Budapesti Értéktőzsdén forgó társaság 28,6 milliárd forintért megvásárolja Magyarország egyik vezető informatikai cégcsoportja, a Delta Csoport érdekeltségét,  a Delta Systems Kft.-t.

A tranzakció keretében a Delta Systems Kft. 100 százalékban az Est Media Nyrt. tulajdonába kerül, a Delta Csoport holdingcége, a Deltagroup Holding Zrt. pedig az Est Media főrészvényesévé válik – derül ki a Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent tájékoztatásból. A Delta Systems Kft. vételára 28,6 milliárd forint, amelyből 2,35 milliárd forint pénzben teljesít az Est Media, legkésőbb 2019. december 20-áig. A fennmaradó 26,25 milliárd forintot pedig akként, hogy az arra vonatkozó követelését a Deltagroup Holding Zrt. nem pénzbeli hozzájárulásként az Est Media rendelkezésére bocsátja.

Az apport ellenértékeként az Est Media alaptőke-emelés keretében 125 millió darab, 210 forint kibocsátási értékű, „A” sorozatú törzsrészvényt bocsát ki, amelyet a Deltagroup Holding Zrt. jegyez le. A tranzakció zárásával az Est Media jelenlegi, háromfős igazgatósága kiegészül majd a Deltagroup Holding Zrt. által jelölt három új taggal. Az új igazgatóság feladatát fogja képezni a már kidolgozás alatt álló cégcsoport-stratégia megvalósítása.

A Delta Systems Kft. a több mint 30 éves múltra visszatekintő, hazai tulajdonú Delta Csoport tagja, amely Magyarország egyik vezető informatikai cégcsoportja. Árbevétele a 2018. július 1. és 2019. június 30. közötti üzleti évben várhatóan 31,3 milliárd forintot tesz ki, ebből a Delta Systems Kft. árbevétele mintegy 16 milliárd forint. A Delta Systems Kft. komplett infrastruktúra megoldásokra (például architektúra-tervezésre, hálózati megoldásokra, hardver elemekre, alkalmazás integrációra, infrastruktúra menedzsmentre) fókuszál.

A tranzakcióval egyidejűleg új növekedési stratégia kidolgozását is megkezdte a vállalat, amellyel a régióban 3-5 éven belül az ipari digitalizációs folyamat meghatározó szereplőjévé kíván válni. A befektetők részére a közeljövőben bemutatandó vállalati stratégia saját termékfejlesztésre és akvizíciókra is épít.

A tranzakció zárásához több feltétel megvalósulása szükséges 2019. december 20-áig. Amennyiben e zárási feltételek nem teljesülnek maradéktalanul, úgy a felek az ügylettől jogosultak elállni. Mindenesetre az Est Media közgyűlése a tranzakciót és az igazgatóság tagjait érintő személyi változásokat, illetőleg az ezekhez kapcsolódó alapszabály-módosítást a fenti feltételek mellett már jóváhagyta, továbbá az igazgatóság elhatározta a zártkörű alaptőke-emelést. A tranzakcióhoz a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyása rendelkezésre áll. Az Est Media 2019. május 22-én elhatározott tőkeemelését a cégbíróság bejegyezte, továbbá az annak során kibocsátandó új törzsrészvényeket megkeletkeztették.

A pénzben teljesítendő 2,35 milliárd forintos vételárról az Est Media a mai napon kölcsönszerződést kötött részvényesével, a GlobTerm Kft.-vel, amelyben utóbbi kötelezettséget vállalt arra, hogy ezt az összeget határidőben az Est Media rendelkezésére bocsátja. E részvényesi kölcsön hosszú lejáratú, visszafizetésének határideje 2024. december 31., kamata évi 3 százalék. A GlobTerm Kft. a szerződésben vállalta továbbá azt is, hogy amennyiben a kölcsönnyújtási kötelezettségét nem teljesítené határidőben, úgy 500 millió forint meghiúsulási kötbért fizet az Est Mediának.

A Delta Systems Kft. jelenleg fennálló – nem közölt mértékű – kölcsön- és hitelszerződéseit nyújtott pénzintézet (a cégadatok szerint ez a Citibank Europe Magyarországi Fióktelepe és/vagy a K&H lehet) hozzájárul a Delta Systems Kft. átruházáshoz. Ezen túl a Delta Systems Kft. és a Delta Csoport további tagjai között létrejött, csoportfinanszírozásnak minősülő kölcsön- és hitelszerződéseket megszüntették.

Milliárdos árbevételű céget szereztek

A Delta System Kft. egy 2007-ben alapított társaság, fő tevékenysége számítógép, periféria, szoftver nagykereskedelme. Közvetlen tulajdonosa a Deltagroup Holding Zrt., mely az MNM Invest Zrt. Utóbbi tulajdonosai zárt körű részvénytársaság lévén nem ismertek, négy fős igazgatóságát

  • Pércsi Levente Gábor,
  • Csontos Zoltán,
  • Hartmann István
  • és Bártfai Zsolt alkotja.

A Delta System egy 50 millió forintos jegyzett tőkéjű társaság, a saját tőkéje ennek alig több mint háromszorosa, 189,5 millió forint. A legutóbbi beszámoló szerint 2017. júliusa és 2018. június vége között 14,7 milliárd forint árbevétel folyt be a cég kasszájába, a korábbi időszak 6,1 milliárdja után. Ebből a végére 99,1 millió forint nyereség maradt szemben az előző 16,7 millióval. Mint arra a kiegészítő mellékletben is kitértek "2018. üzleti évben kimagaslóan nagy forgalmat értünk el. A vevőink megnövekedett beszerzési igényeinek hatására társaságunk több milliárd forint értékben értékesített informatikai eszközöket és szolgáltatásokat. Ez okozza cégünk árbevételének drasztikus emelkedését."

A cég közbeszerzéseken egész jól szerepelt az elmúlt időszakban. Legutóbb júniusban nyerték el a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. és a Nemzeti Színház Zrt. tenderét, egyébként nem lehet panaszuk az idei évkezdetre sem, hiszen januárban többed magukkal elnyerték a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság 25 milliárd forintos tenderét.

A bevételek mellett a cég kötelezettség-állománya is hatalmasat ugrott tavaly június végére, hiszen a korábbi 4,4 milliárd után 8,9 milliárd forintot tartottak nyilván ezen a soron. Ezen belül legnagyobb részt a szállítók felé fennálló tartozások tették ki. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara hitelbiztosítéki nyilvántartása alapján összesen 32 zálogjog van a cég különböző eszközeire bejegyezve. Legutóbb tavaly decemberben a Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bank Zrt. informatikai eszközökre jegyzett be zálogjogot 4,8 millió forint értékben pénzügyi lízingszerződésen alapuló lízingdíjtartozás címén.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40950 40410 41590 +0,99% 0 0 14 727 034 220 HUF 2026-02-12 17:10:55
MOL 3818 3756 3842 +0,47% 0 0 2 588 843 912 HUF 2026-02-12 17:05:18
MTELEKOM 1972 1964 2015 +0,41% 0 0 1 071 608 391 HUF 2026-02-12 17:05:22
RICHTER 11760 11570 11760 +0,51% 0 0 2 414 856 710 HUF 2026-02-12 17:05:13
OPUS 546 542 547 +0,37% 0 0 100 235 526 HUF 2026-02-12 17:05:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, merre indult a forint! Ennyiért adják az eurót
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 18:55
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem tette tönkre teljesen a hangulatot Budapesten a fagyos nemzetközi légkör
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 17:51
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 754,32 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel 130 202,21 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jó hangulatban nyitottak az amerikai piacok
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 16:26
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Menetel az OTP és a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 1,38 pontos nyitás után emelkedett csütörtökön kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ennek sokan örülhetnek: szépen erősödik az OTP a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 11:51
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 1,38 pontos nyitás után tovább emelkedett csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Jó nap lehet ma a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 09:22
A szerdai záró értékéhez képest alig változott.
Részvény / Deviza / Áru Hirtelen nagyot gyengült a forint
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 06:56
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt jó napjuk a világ legnagyobb kapitalistáinak
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 06:27
Gyengüléssel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Leeresztett a forint estére
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 18:41
Mindhárom fő deviza erősödött a forinthoz képest szerdán. A legnagyobb mértékben a dollár ára emelkedett, az árfolyam 319 közelében zárta a napot.
Részvény / Deviza / Áru A Telekom is visszaesett nap végére, 130 ezer alatt a BUX
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 18:26
A Mol nem mozgott a délutáni, mínusz 1,81 százalékos szinthez képest, a Magyar Telekom árfolyamvesztesége viszont 1 százalék fölé nőtt a nap végére. A BUX is csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG