4p
Kedden előbb arról számoltak be a lapok, hogy az Egyesült Államok és Kína között aligha jön létre megállapodás december 15-éig, ám nem lett komolyabb pánik, mert az is kiszivárgott, hogy az újabb vámokat mégsem fogják bevezetni.

Komoly hullámvasutazás jellemezte kedden a piacokat, a délelőtti órákban ugyanis a South China Morning Post cikke miatt kezdtek el aggódni a befektetők. Ott ugyanis arról írtak, hogy kicsi a valószínűsége annak, hogy december 15-e előtt aláírná Washington és Peking a régóta húzódó kereskedelmi tárgyalásokat lezáró megállapodást.

Változó hangulat

Az időpont azért kulcsfontosságú, mert akkor lépnek életbe újabb, kínai termékeket sújtó vámok. A felek között pedig a kiszivárgott pletykák szerint a megállapodást akadályozó egyik tényező éppen az, hogy a kínai fél a vámok felfüggesztését kérte, igaz nem csak a kivetendő, hanem a már most is élő tarifákét is. Az amerikaiak viszont ragaszkodtak eddig ahhoz, hogy legfeljebb azokat a vámokat hajlandók felfüggeszteni, amik még nem léptek életbe, minden más esetben csak a kereskedelmi megállapodás aláírását követően hajlandók lépni.

Éppen a fentiek miatt vélhették úgy a befektetők, hogy ha késik a megállapodás, és újabb vámok lépnek életbe, az még inkább meg fogja majd nehezíteni a megegyezést. A The Wall Street Journal viszont azt közölte a kora délutáni órákban, hogy értesüléseik szerint a december 15-től esedékes tarifák életbe léptetését elhalasztja az Egyesült Államok.

Ennek hatására az addig nyomott tőzsdei hangulat varázsütésre megváltozott, és a korábban komoly mínuszt mutató európai tőzsdeindexek jelentősen emelkedtek napon belül, míg az amerikai határidős indexek kilőttek, és egy pillanat alatt váltottak negatívból pozitívra.

A szomszédok most fontosabbak

A kiszivárgó információk szerint egyébként nem véletlenül lebegtette be Donald Trump a múlt héten, hogy a Kínával kötendő kereskedelmi megállapodásra csak a jövő évi elnökválasztás után kerülhet sor.

Egyrészt a felek továbbra sem tudnak kardinális kérdésekben egyezségre jutni, másrészt az amerikaiak most egy másik megállapodásra fókuszálnak. Jelenleg ugyanis magasabb prioritása van a Mexikóval és Kanadával kötendő kereskedelmi megállapodás véglegesítésének, amely felváltja az észak-amerikai szabadkereskedelmi megállapodást, így az Egyesült Államok erre összpontosít.

Érdekesség, hogy már a South China Morning Post írása is azt feltételezte, hogy a kínai árukra vonatkozó további tarifák várhatóan nem lépnek hatályba, ám a befektetők ezt az információt akkor figyelmen kívül hagyták, és csak a Wall Street Journal cikkének hatására vették ezt készpénznek.

Felfüggesztik a kivetendő vámokat

A pletykák szerint egyébként a felek számára rövid távon akár az is elegendő eredmény lehet, hogy a kivetendő vámokat felfüggesztik, amelyért cserébe Peking elkötelezi magát jelentős mennyiségű amerikai mezőgazdasági termék beszerzése mellett. Utóbbi egyébként nem illuzórikus terv, hiszen az elmúlt hónapokban már növekedést mértek a Kínába irányuló amerikai szójabab szállítmányok volumenében, miután tavaly komoly visszaesés volt tapasztalható, a Kína által bevezetett vámok miatt.

Ráadásul egy másik árucikk, a sertéshús esetében is komoly kínai érdeklődésről szólnak a hírek, aminek hátterében az áll, hogy Peking a sertéspestis miatt kényszerpályára került.

Csúcson az infláció

A kedden publikált adatok szerint 8 éves csúcsra ugrott a kínai infláció, amely jórészt az állomány felét elpusztító járvány számlájára írható. A sertéshús ára ugyanis nem csak megduplázódott, de állítólag számos helyen annak ellenére hiánycikk, hogy több régióban is a legfontosabb húsfajtának számít.

Persze érdekes lesz, hogy milyen további információk érkeznek hivatalos és informális csatornákon keresztül. A vámok felfüggesztése ugyan rövid távon nem élezi a feszültséget, ám a helyzetet sem rendezi. A kereskedelmi megállapodás és a vámháború viszont komoly károkat okozott a felek számára, a hétvégén publikált adatok szerint például immár negyedik hónapja csökkent a kínai export mennyisége és kis mértékben az ország devizatartaléka is apadt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40360 40310 41750 -3,10% 0 0 18 792 332 350 HUF 2026-02-05 17:05:13
MOL 3980 3976 4128 -3,16% 0 0 7 016 371 074 HUF 2026-02-05 17:06:03
MTELEKOM 1976 1976 2040 -2,42% 0 0 1 342 444 978 HUF 2026-02-05 17:14:38
RICHTER 11330 11320 11550 -1,39% 0 0 2 634 569 080 HUF 2026-02-05 17:07:26
OPUS 549 546 551 -0,18% 0 0 116 826 429 HUF 2026-02-05 17:05:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Hihetetlen: a forint új csúcsra ugrott
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:39
2024-es rekordot döntött az euróval szemben.
Részvény / Deviza / Áru Zuhanórepülésben a pesti börze
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 17:36
Pirosba borult a BÉT.
Részvény / Deviza / Áru Esnek a világ tőzsdéi, az olaj és arany is gyengül
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:36
Mínuszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok.
Részvény / Deviza / Áru Mészárszék után brutális fordulat: nézze, mi vár az aranyra a profik szerint
Czwick Dávid | 2026. február 5. 14:39
Szinte felfoghatatlan mennyiségű pénzösszeg füstölt el a nemesfémek piacán a múlt hónap végén kibontakozó masszív eladási hullám idején. A jelentős visszaesés időszerű volt, hiszen még a legelvakultabbak szerint is túlvettek voltak már a fémek. A vihar mostanra elülni látszik. Ezek után mi vár a legismertebb menekülőeszközként is ismert aranyra? 
Részvény / Deviza / Áru Megütötték a magyar tőzsdét, a Mol kapta a legnagyobbat
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 11:51
De a többi vezető papír sem lehet büszke a csütörtöki indulásra.
Részvény / Deviza / Áru A tőzsdék botladoznak, a gáz drágul
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 10:19
Így nyitottak a piacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Ennyit ér a forint csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 07:24
Friss árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Nem zárult vidáman a szerda a Wall Streeten
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 07:08
Fel is volt út, de inkább lefele mozogtak az árak.
Részvény / Deviza / Áru Kriptovaluta, arany, OTP-részvény: így forgatják a pénzt a magyar politikusok
Herman Bernadett | 2026. február 5. 05:44
Seszták Miklósnak és Rogán Antalnak van a legnagyobb értékpapír-megtakarítása, Szijjártó Péter kedveli a warrantokat, Gelencsér Ferenc pedig kriptózik a magyar képviselők közül. Három ellenzéki politikus is van, aki a mai napig megtartotta a magán-nyugdíjpénztári számláját – derül ki a vagyonnyilatkozatokból. 
Részvény / Deviza / Áru Szerencsére a forint nem indult olvadásnak
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 18:25
Erősödött kissé a főbb devizákkal szemben a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéshez képest szerdán a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG