4p
Ma Európában jó a tőzsdék hangulata, a főbb indexek fél-egy százalékos pluszban vannak. Ennek a Kínából érkező makroadat lehetett a fő oka, valamint az, hogy a héten legalábbis stabilizálták a jüant. Az arany és az ezüst száguld, az olaj éjjel összeomlott. Jobban megadóztatják a húst?

A keddi esés után szerdán emelkedés következett az USA-ban, bár az ipari részvények (a Dow Jones index) végül kis süllyedéssel zártak. Ma a határidős indexek határozott emelkedést mutatnak.

Az európai indexek nagy része fél és egy százalék közötti pluszban van. Ezt azzal magyarázzák, hogy a jüan már stabil, a kínai export pedig magas szinten van. Itthon a BUX index szerény, negyed százalékos pluszban van. A Telekom és a Mol húzzák, az OTP és a Richter stagnálnak.

1. Kína tovább játszik a jüannal?

A hét elején a kínai jegybank engedte a dollár/kínai jüan árfolyamot hét fölé kúszni, vagyis leértékelődni a fizetőeszközét. Ez kisebbfajta tőzsdepánikot okozott, mert a kereskedelmi háborúban lényegében újabb frontot nyithat. Ez abból is látszik, hogy USA deviza-manipulátornak bélyegezte Kínát. (A deviza leértékelése ugyanis az exportot ösztönzi.)

Azután a héten a kínai jüan stabilitásának, stabilizálásának is volt köszönhető, hogy valamelyest magukhoz tértek a tőzsdék. De ha megnézzük a grafikont, az is látszik, hogy a hétfőihez hasonló magasságban van az árfolyam. (Azaz, mélységben a jüan.) A kínai központi bank ma a jüan középárfolyamát ma is a hetes szint felett határozta meg.

A mai kínai exportadat viszont eléggé kedvező lett, emelkedésről tanúskodott, ami pozitív hírnek számít.

USD/jüan (Grafikon: Tradingview.com)

2. Megvan a magyar inflációs adat

A pénzromlás üzeme Magyarországon éves szinten 3,3 százalék lett, szemben a 3,4 százalék körüli várakozásokkal. A csekély eltérés miatt érthető módon a forint is csak kicsit változott. Valamelyest erősödött, 325,10 az euró. Az árfolyam bő egy hete a 328-at is elérte, azóta lassan erősödik.

3. Itt vannak a magyar gyorsjelentések

Jelentett tegnap este a Magyar Telekom és a Waberer’s, az előző pozitív meglepetést okozott, az utóbbi állítólag inkább negatívat. A telekomcég 1,7 százalékos pluszban van. A szállítmányozási vállalat részvénye mínuszban kezdett, de nullába sikerült visszaküzdenie magát.

Péntek reggel az OTP jelent, a Mol és a Richter már megvolt.

4. 1500 felett az arany, lezuhant az olaj

Az utóbbi napok tőkepiaci turbulenciái újra felfelé lökték az arany és az ezüst árfolyamát. A sárga fém átlépte az 1500 dollárt, a szürke a 17-et.

Szaúd-Arábia viszont újabb OPEC-ülést sürget, mivel az árak nyomottak. Az olaj az utóbbi napokban nagyot esett a rossz növekedési kilátások és a kereskedelmi háború, az amerikai-kínai viták miatt. A szerdai amerikai készletadatok sem voltak túl fényesek. Éjszaka mintegy öt százalékot zuhant a fekete arany.

Amerikai sovány sertés tőzsdei határidős ára (Grafikon: Tradingview.com)

5. Vége lesz a húsevésnek?

Az ENSZ arról tárgyal, hogy a húsfogyasztás sokkal, de sokkal nagyobb szén-dioxid kibocsátást okoz, mint a növények fogyasztása. Az élelmiszer-fogyasztási és termesztési szokások radikális megváltoztatására szólítanak fel. Az egyre környezettudatosabb németeknél pedig a hús ÁFÁ-jának magas szintre emelése van napirenden.

Mindez a tőzsdei agrárcégek, gyorsétterem-láncok és szupermarketek életében is hozhat változást, ha megvalósul. Az amerikai határidős sertésárakon ez egyelőre valószínűleg nem érezteti hatását. Ezek esnek ugyan hetek óta, de ez szezonális. Amint a grafikonon is látható, szeptember-októberre, a grillezési szezon végére minden évben le szokott esni az ár. Késő tavasszal, kora nyárra pedig felmegy.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40330 40200 40920 -0,10% 0 0 8 675 146 130 HUF 2026-06-09 17:08:18
MOL 3892 3892 3964 -1,12% 0 0 1 786 076 346 HUF 2026-06-09 17:05:21
MTELEKOM 2736 2654 2736 +3,25% 0 0 2 400 810 338 HUF 2026-06-09 17:06:01
RICHTER 11840 11840 12280 -2,47% 0 0 3 218 642 660 HUF 2026-06-09 17:07:40
OPUS 398 381 398 -0,75% 0 0 114 610 651 HUF 2026-06-09 17:13:58
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit csinált kedden a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 18:43
Vegyesen alakult, alig változott kedden a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzésekhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Rossz napja volt a Richternek és a Magyar Telekomnak
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 18:14
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 337,77 pontos, 0,25 százalékos csökkenéssel 133 372,63 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Olcsóbb lett az arany és az olaj, így ébredtek az amerikai piacok
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 17:04
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Repkednek a mínuszok a budapesti parketten
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 14:48
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 2,84 pontos nyitás után csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A vezető részvények vegyesen teljesítettek eddig a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 12:18
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 2,84 pontos nyitás után emelkedett kedden délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Vége a kövér profitnak? Itt a sokkoló adat, ami földhöz vágta az aranyat, ezüstöt   
Czwick Dávid | 2026. június 9. 11:48
Gyakorlatilag napokra lebénította a legfényesebb fémek piacát az a makroadat, amely még a múlt héten érkezett az Egyesült Államokból. Egyre inkább úgy tűnik, hogy ez jó időre átírta a forgatókönyveket. De mi vár most a befektetőkre? Végleg temethetjük a kövér nyereségeket és az újabb rekordokat? A piacon látszólag ismét elszálltak a kamatvágási remények, az újabb szigorítástól tartva pedig szignifikáns zuhanás bontakozott ki a nemesfémek szinte mindegyikénél.
Részvény / Deviza / Áru Így indult a nap a budapesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 09:22
A hétfői záró értékéhez képest minimálisan gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Olyan erős a forint, hogy sokkal olcsóbb lesz a külföldi nyaralás
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 07:26
Alig változott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 06:22
Vegyesen zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodhatunk: így adják most az eurót
Privátbankár.hu | 2026. június 8. 18:35
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG