4p
Ez több mint 14-szerese (!!!) annak, amiben az átlagos összegű nyugellátásban részesülő személy reménykedhet. Persze, a sor másik végén több tízezren vannak olyanok is, akiknek még 5000 forint, vagyis havi 500 forint sem jár.

Közvetve fontos adat érkezett múlt héten a nyugdíjasok számára, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal közölte az augusztusi fogyasztói árindex mértékét, amivel együtt a nyugdíjasok kosara alapján számolt infláció nagyságát is nyilvánosságra hozták. Utóbbi adat volt fontos az időskorúak számára, a törvény értelmében ennek első nyolchavi mértéke dönti el ugyanis, hogy szükség van-e a nyugdíjemelés pótlására vagy se. A KSH szerint augusztusban 3,4 százalékos volt a nyugdíjasinfláció mértéke, miközben év elején az érintettek 2,7 százalékos emelésben részesültek. A két érték közötti differencia pedig világossá teszi, hogy novemberben várhatják a nyugdíjasok az egyösszegű, visszamenőleges korrekciót. Ez nomálisan úgy határozható meg, hogy a 12 hónapra felszorzott különbség adja majd ki a járandóságra vetítve a nyugdíjkorrekció összegét.

Korábbi cikkünkben meghatároztuk, hogy az átlagos nyugellátás, havi 135 ezer forint esetén 11 800 forintos kiegészítésről beszélhetünk.

Igenám, azonban akárcsak a bérek esetében az átlag ebben az esetben is széles spektrumot foglalhat magába. Ezért megyei lebontás és nyugdíj-kategóriák szerint is megvizsgáltuk a várható nyugdíjkorrekció nagyságát.

32 nyugdíjas 168 ezernél is több pénzt kaphat

Nyár elején a Népszava kérte ki a legfrissebb adatokat a Magyar Államkincstártól a nyugdíjak megoszlását illetően. Eszerint

  • 17 777-en 28 500 forint alatti ellátásban részesülnek,
  • 28 981-en 28 500 és 49 999 forint között,
  • 532 803-an 50 ezer és 99 999 között,
  • 809 879-en 100 ezer és 149 999 között,
  • 373 958-an 150 ezer és 199 999 között,
  • 220 301-en 200 ezer és 299 999 forint között,
  • 31 762-en 300 ezer és 399 999 között,
  • 4998-an 400 ezer és 499 999 között,
  • 1373-an 500 ezer és 999 999 között,
  • 23-an 1 millió és 1 999 999 közötti összeget kapnak,
  • 9-en pedig 2 millió forint feletti ellátásban részesülnek.

Ha a nyugdíjkategóriák felső határát tekintjük, akkor kiderül, hogy azok, akik legfeljebb a mindenkori öregségi nyugdíjminimumot kapják ellátásként, maximum 2394 forintos korrekcióban részesülhetnek. A MÁK adatai alapján 17 777 ellátásban részesülő esetében ez a helyzet.

A nyugdíjminimum és az 50 ezer forint közötti ellátásban részesülők - szám szerint 28 981 személy - helyzete sem jobb, hiszen ők legfeljebb 4200 forintos korrekcióban részesülhetnek. Ez pedig azt jelenti, hogy

46 758 ellátott még havi 500 forintnyi kiegészítésben sem reménykedhet novemberben.

Egészen megdöbbentő a helyzet akkor, ha a legmagasabb ellátásokat vizsgáljuk meg. Összesen 32 olyan nyugdíjas van Magyarországon, akik egymillió forint feletti nyugdíjban részesülnek, közülük 9-nek az ellátása a 2 millió forintot is meghaladja. Mivel pontosan nem tudjuk, mi a legmagasabb összegű nyugdíj Magyarországon, azzal biztosan nem tévedünk,

ha a 2 millió forintra számoljuk a nyugdíjkorrekciót, ami 168 ezer forint. Vagyis még a jelenlegi átlagos nyugdíjnál is nagyobb összeget kap egyszerre kézhez az a 9 személy, akinek járandósága eléri a 2 millió forintot.

Két megyében 10 ezer forintban sem reménykedhetnek

A Központi Statisztikai Hivatal az egyik kiadványában ugyan a 2018-as átlagnyugdíjakat osztotta meg megyei lebontásban, ám ebből az idei törvényileg előírt, 2,7 százalékos emeléssel meg tudjuk becsülni a jelenlegi megyei átlagokat. Igaz, ezt befolyásolhatja még a frissen nyugdíjbavonulók átlagbére is, ennek hatásával azonban adatok hiányában nem tudunk számolni.

Mint azt a KSH adataira támaszkodva mi is bemutattuk, akárcsak az átlagos nettó bérek esetében, úgy a nyugdíjaknál is Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a sereghajtó, Budapest pedig az éllovas. A két terület átlagos juttatása között mintegy 40 ezer forint a differencia: a fővárosban az átlagos nyugdíj 158 ezer forintra rúg, az ország legkeletibb megyéjében pedig 118 ezerre.

A várható nyugdíjkorrekció ez alapján úgy néz ki, hogy a budapesti idősek 13 311 forint kiegészítésben reménykedhetnek, a Szabolcs megyeiek átlag 10 ezer forintban sem. Egészen pontosan 9973 forintra jött ki a korrekció összege. A keleti megye azonban nincs egyedül, abból a szempontból, hogy a várható kiegészítés négyszámjegyű marad. Bács-Kiskun megyében a második legalacsonyabb országon belül az átlagos nyugdíj, amire alapozva a korrekció 9998 forint lehet idén novemberben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Csökken az infláció, és ez jól jön a lakossági betétek piacának is
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 16:55
Az elmúlt időszakban jórészt változatlanok maradtak – sőt, esetenként emelkedtek is – a legkedvezőbb feltételekkel kínált lekötött forintbetétek kamatai, így ezekkel a konstrukciókkal már bőven lekörözhető az infláció – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ennek – teszi hozzá – azért is nagy a jelentősége, mert a szabad pénzeszközeik igen jelentős részét még mindig nem fektetik be a háztartások.
Személyes pénzügyek Tamara, zöld Bugattival – ma dollármilliókért kelnek el a festményei
Elek Lenke | 2026. április 11. 16:38
Nemcsak korának volt körül rajongott, a legújabb divatot és technikát követő Cosmo girl-je – renoméja ma sem kopott meg, sőt, műgyűjtői körökben felkapottabb, mint valaha. Madonna ma az egyik leghíresebb rajongója. Festményei forintmilliárdokat érnek. Mi volt a titka ennek a korában meglehetősen furcsának tartott, kalandos életű, a társasági szabályokra fittyet hányó, szabad lelkű alkotóművésznek – aki történetesen nő volt?
Személyes pénzügyek A forint is a kormányváltásra apellál?
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 13:05
Az ellenzéki párt várható győzelmére, kisebb részben pedig az iráni tűzszünet hírére a hazai fizetőeszköz nagyot erősödött a héten.
Személyes pénzügyek Megindultak a magyarok külföldre, viszik az utasbiztosítást
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 12:12
Nőtt az idén a magyarok utazási kedve az utasbiztosítási adatok szerint – közölte a Netrisk. Az év első három hónapjában több mint 80 ezer utasbiztosítást kötöttek a társaságnál, ami közel 13 százalékos emelkedést jelent éves szinten. Az utasbiztosítások díja az idén fejenként naponta 920 forintra jön ki, ez pedig elenyésző összeg egy esetleges káreseményhez köthető költségekhez képest.  
Személyes pénzügyek Alig van már igény jelzáloghitelre Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 09:12
Hároméves mélypontra süllyedt februárban a frissen megkötött jelzáloghitel-szerződések száma, és alig haladta meg a háromszázat – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A gyenge keresletben jelentős szerepe lehet annak is, hogy a személyi kölcsönöknél egyre kedvezőbbé – illetve rugalmasabbá – válnak az igénylési feltételek.
Személyes pénzügyek Lakáshitel-boom: egy szerződésre több pénz jut, mint valaha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 19:28
Mindent leuralt az Otthon Start.
Személyes pénzügyek Kik a legjobb pénzügyes gimnazisták? Ez a hat csapat biztosan köztük van
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:19
A Privátbankár.hu pénzügyi tudatossági versenye újabb szakaszába lépett: a második forduló első versenynapja után kihirdették az országos döntő első résztvevőit.
Személyes pénzügyek Kiderült, mekkora bajban vannak a háztartások a hiteltörlesztéseknél
Herman Bernadett | 2026. április 2. 05:55
Sokat javultak a hitelstatisztikák tavaly év végére. A lakáshitelesek és a személyi hitelesek szépen törlesztenek, a támogatott hiteleknél és a folyószámla-hiteleknél viszont kezdenek előjönni a problémák. 
Személyes pénzügyek Hiába jött meg a pénzeső, hatalmas adósságba verték magukat a családok februárban is
Herman Bernadett | 2026. április 1. 11:31
A lakáshitelt és a személyi hitelt is vitték, mint a cukrot februárban is. Az azért látszik a statisztikákon, hogy a hó végén mínuszban lévő családok egy része talán kicsit fellélegezhetett. 
Személyes pénzügyek Rossz hír a nyugdíjasoknak: kiesik egy csomó pluszpénz
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 11:39
Nem lesz lehetőség a novemberi nyugdíjprémium kifizetésére. Az év második felében ismét meglóduló inflációs mutató miatt viszont nyugdíjkorrekciót fognak kapni idős honfitársaink.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG