Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, az NFÜ-t augusztus 1-je óta irányító kormánybiztos emlékeztetett: 2014-től megszűnik az ügynökség, helyette központi, kormányzati koordináció alá kerül az uniós források elbírálásának és felhasználásának rendszere. Lázár János szerint ezt az elképzelést Brüsszel is támogatja.
Pénteki statisztikát ismertetve elmondta: átlépte az 1500 milliárd forintot a pályázatokra kifizetett összeg, az év végéig közel 1600 milliárd forint mehet ki a vállalkozásokhoz, ami 2007 óta a legmagasabb éves összeg.
Amióta szeptemberben megállapodott Johannes Hahn uniós biztossal, minden operatív programban folyik a kifizetés, 900 milliárd forint érkezett be a költségvetésbe - mondta Lázár. Jelen állás szerint egyetlen eurócentet sem veszít el Magyarország; a hét év alatt 8900 milliárd forintra vállalt kötelezettséget az ország, így ha lesznek is olyan projektek, amik nem valósulnak meg, a 7 évre meglévő 8200 milliárdos keret akkor is lehívható lesz.
Korábban 570 milliárd forint értékű forrás volt veszélyben, ezt az összeget állami projektek keretében tudják kiadni - környezetvédelmi beruházásokra, közúti infrastruktúrára, kórházak felújítására. Hogy ne ragadjon be pénz, egyrészt felgyorsultak a kifizetések, másrészt 22 nagyprojektet elfogadtattak Brüsszellel, amelyek esetében az elszámolás határidejét ki tudták tolni.
1846 milliárd forint: mit adnak nekünk a brüsszeliek? Jövőre annyi pénzt kapunk Brüsszelből, amennyi a magyar társasági adóból 5 év alatt folyna be. Ennek megfelelően a gazdaságfejlesztés és a felzárkóztatás területén minden második forint az uniónak köszönhető, és e források hiánya érzékelhető lenne az oktatás területén is. Összeállításunk a jövő évi tervekről >> |