Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kiemelte: a szülők írásbeli nyilatkozatát be kell szerezni a költségek viseléséről, amennyiben az iskola által szervezett esemény nem része a tantervnek. Az ezzel ellentétes gyakorlat sérti a jogbiztonság, a tisztességes eljárás követelményét, a művelődéshez, az oktatáshoz és az emberi méltósághoz való alapvető jogot.
Az ombudsman azután foglalkozott a kérdéssel, hogy egy több gyermeket nevelő, szociális támogatásban részesülő panaszos sérelmezte az osztálypénzszedés gyakorlatát. Szabó Máté megkereste a beadványban megnevezett középiskola igazgatóját, aki arról tájékoztatta, hogy minden tanév első szülői értekezletén - szülői kezdeményezésre - az osztálykirándulás lebonyolítására, osztályprogramok szervezésére és végzős osztály esetén ballagási öltönyre, tabló készítésére pénzt gyűjt az osztályfőnök.
Az intézmény házirendje az osztálypénzről nem tartalmaz előírást, a befizetés önkéntes, illetve annak megtagadása nem járhat sem a mulasztó nevének nyilvános kihirdetésével, sem a bizonyítvány visszatartásával. Az igazgató magyarázatának részeként kifejtette, hogy sok nevelési programot kell megvalósítani, azonban az iskola nem tudja mindegyiket finanszírozni. A ballagási ruha készítése pedig iskolai hagyomány, mivel úgy ítélik meg, hogy az ünnepélyes öltözék a vizsga iránti tisztelet kifejezése, tehát fontos nevelési alapelv.
Szabó Máté ombudsman ez utóbbival, a tanulók öltözködésével kapcsolatban kifejtette, hogy a közoktatási törvény értelmében az iskola csak a testi épséget védő, illetve a tanórán való részvételt biztosító ruházat viselését határozhatja meg, az ebbe a körbe nem tartozó felszerelésekről az iskolának kell gondoskodnia. Jogszabályba ütközik minden olyan iskolai rendelkezés, amely fentieken túlmenő korlátozást tartalmaz, illetve meghatározott viselet (például erdészeti, ballagási öltöny) kötelező használatát írja elő - írta.
Hangsúlyozta állásfoglalásában azt is: az előírt ruházat hiánya esetén sem dönthet úgy az iskola, hogy a tanulót eseti jelleggel kizárja a tanításból, illetve a nevelési programban szereplő rendezvényről.
Szabó Máté kitért arra, hogy a közoktatási törvény meghatározza, az iskolai szolgáltatások közül mi ingyenes, melyért kérhető térítési díj, illetve tandíj. A nevelési-oktatási intézmény költségvetésének terhére kell megszervezni az előírt tananyag megismerését, feldolgozását, a mindennapi testedzést, az intézményen kívüli kulturális, művészeti, sport- vagy más foglalkozást, kirándulást, erdei iskolát - közölte.
Melyek Magyarország legjobb gimnáziumai?
Hosszabb lehet a tanév az influenza miatt
Vendéglátós lesz minden negyedik szakmunkás
A tanuláshoz jogunk van, de pénzünk lesz-e?
Túlélik a zeneiskolák?
MTI