Az RSM DTM elemzése szerint a vissza nem térítendő támogatás egyrészt csökkenti a társaság eredményét, másrészt pedig a társaságiadó-fizetési kötelezettséget is. Ha egy egy 300 millió forintos eredményt elérő társaság 10 millió forinttal támogat egy klubot, 10 százalékos, azaz egymillió forintos megtakarítás érhető el, az adóalapból ugyanis levonható a támogatás mértéke.
A helyzetet némiképp bonyolítja, hogy a támogatni kívánt szervezetnek megfelelő sportfejlesztési programot is ki kell írnia, amelyet az illetékes szakágak bírálnak el. Az egyesületek a szeptember közepi határidőig 10-15 milliárd forint között nyújtottak be igényeket összességében, a szakági szövetségeknek ezeket elviekben 60 napon belül bírálják el. Az eddigi tapasztalatok szerint az utánpótlás-nevelésre, és a létesítményfejlesztésekre igényelték a legtöbb támogatást az egyesületek.
Hegedűs Sándor, az RSM DTM adóüzletágának vezetője szerint fontos azonban megjegyezni, hogy az egyesületek dolga sem lesz egyszerű, ha szeretnék megvalósítani az általuk elképzelt projekteket. Hiszen vélhetően nem minden esetben rendelkeznek megfelelő adminisztratív támogatással, háttérrel. Márpedig ha nem rendeltetésszerűen használják fel a pályázati pénzt, úgy 3 évre kizárják magukat ebből a támogatási rendszerből, ráadásul az így szerzett pénzt 150 százalékos büntetőkamat mellett kell visszafizetniük! Nem beszélve arról, hogy a projekteknek nem csak bekerülési értékük van, de a jövőbeni fenntartásokra is megfelelő pénzösszegeket kell elkülöníteni.
Éppen ezért nem csupán a támogatónak álló társaságoknak, de az egyesületeknek is érdemes igénybe venni szakértők tanácsát, nehogy a végelszámolásnál maradjanak ki ebből a rendszerből, és kockáztassák meg azt, hogy a következő években csak a már meglévő támogatások maradjanak meg számukra.
Privátbankár