Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a telefonhívásokra és szöveges üzenetekre kivetett adó miatt - értesült csütörtökön az MTI. Az erről szóló levelet a Bizottság már elküldte a magyar kormánynak.
Egy bizottsági forrás a távirati irodának megerősítette: úgy vélik, hogy a telefonadó uniós jogot sért, a távközlési szektorra kivetett adóteherből származó bevételt az állam ugyanis - az uniós előírásokkal ellentétben - nem a telekommunikációs szektorra, a távközlési infrastruktúra fejlesztésére fordítja.
A dolog azért meglepő, mert az Európai Bizottság magyarországi képviselete ma arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy a januári "csomagban" csak egy eljárás indul hazánk ellen, az is a vízszolgáltatásokkal kapcsolatos uniós előírások be nem tartása miatt (Hollandia is emiatt kapott figyelmeztetést).
Ezért nem meglepő az eljárás megindítása
Az ugyanakkor nem meglepő, hogy telefonadó miatt eljárást kaptunk a nyakunkba, hasonló indokkal korábban a telekom szektorra kirótt különadó miatt indult eljárás Magyarország ellen. A telefonadóból idén 40 milliárd forint bevételt vár az állam, tavaly 12,2 milliárd folyt be ezen a címen az államkasszába.
"Az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről szóló irányelv szerint a távközlési szektorban működő vállalkozások számára igazgatási díj fizetése írható elő a nemzeti telekommunikációs szabályozó hatóságnak a szabályozási és engedélyezési rendszer fenntartásával és a távközlési tevékenység nyújtásához kapcsolódó használati jogok megadásával összefüggő tevékenységei finanszírozása céljából" - így indokolta meg korábban az Európai Bizottság, hogy miért indít eljárást a válság miatt bevezetett "ideiglenes" telekomadó miatt.
Ez az indoklás egy az egyben áll a telefonadóra - már csak azért sem meglepő, hogy Brüsszelnek nem tetszik a hívások és az sms-ek megadóztatása. Ez az ügy már az eljárás harmadik szakaszában, az Európai Bíróság előtt van. Ha az állam Luxemburgban elbukja a pert, 200 milliárdos visszafizetési kötelezettsége lehet (kamatokkal együtt).
A 2002-ben született, és 2009-ben módosított elektronikus távközlési irányelv, amely a távközlés állami engedélyezésének szabályait határozza meg az egész Európai Unióban, azt mondja, ki, hogy a távközlési szolgáltatókra kivetett "igazgatási díjak" nem lehetnek nagyobbak, mint azok a költségek, amelyeket az engedélyezési és ellenőrzési rendszer fenntartása jelent az állam számára.
A januári kötelezettségszegési "eljárási csomagban" nem szerep, de a távirati iroda úgy értesült, a telefonadó miatt Brüsszel eljárást indít - sejthető volt, hogy így lesz.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Továbbra sem jut dűlőre Kuba és az Egyesült Államok
9 órája
-
Amerikai állampolgárság: marad a születési jog – így döntött az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága
10 órája
-
Trumpék primitív bosszúja, avagy így golyózták ki Iránt a foci-vb-ről
10 órája
-
Dánia több mint négymilliárd koronányi katonai segítséget nyújt Kijevnek
11 órája
-
Gyengült a forint, bár még mindig jól tartja magát
11 órája
-
Lendületben az európai részvénypiac, jelentős indexemelkedéssel zártak a kontinens tőzsdéi
11 órája
-
Felfűtötte a meleg a részvénypiacot: új történelmi csúcs a budapesti tőzsdén
11 órája
Mfor.hu Top24
- Megjelent: Áder Jánost is érinti Magyar Péterék friss döntése
- Független bírói kontrollt kér a vagyonvisszaszerzési hivatal fölé a Magyar Helsinki Bizottság
- Magyar Péternek Felcsútról is beszélnie kellett – extrém a helyzet
- Jogerős felszámolás indult a Doktor24 ellen, Kóka János cáfolt, szerinte szabálytalan a bírói eljárás
- Kifogásolhatja a Velencei Bizottság Sulyok Tamás eltávolítását? Erről kérdeztük a Tisza-frakciót
- Nézze csak, mit csinál a forint az extrém hőségben
- Euronews: Magyarországra látogat a kiemelt delegáció
Adó
Vannak esetek, amikor a munkaadónak kell biztosítania a védőfelszerelést
Privátbankár.hu | 2020. március 29. 12:30
A szemétszállítók, illetve a szennyvízkezeléssel foglalkozók biztonságáról a foglalkoztatónak kell gondoskodnia.
Adó
Trükközött a jelentésekkel egy betegszállító cég
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 11:58
Hatvanmillió forint értékű egészségpénztári támogatást vett fel jogosulatlanul egy Szabolcs megyei betegszállító vállalat.
Adó
Vizsgálódott a NAV – sok szabálysértés a külföldiek éttermeiben
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 11:08
A Dél-Alföldön ellenőrzött, külföldiek által üzemeltetett szegedi éttermek több mint kétharmadánál találtak szabálytalanságokat az adóellenőrök.
Adó
Késésben vagy az adóbevallással? Van egy jó hírünk!
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 08:42
A NAV négy legnagyobb fővárosi ügyfélszolgálata a május 20-áig hátralévő valamennyi munkanapon hosszabb nyitva tartással várja a bevallókat.
Adó
Óriási adócsökkentési pakkot kapunk
Privátbankár.hu | 2015. május 13. 07:57
Összességében 220 milliárdos köztehercsökkentést indítványoz a kormány a jövő évi adócsomagban – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.
Adó
Túlzottan is félünk az áfacsalástól
Privátbankár.hu | 2015. május 12. 15:08
Évente közel 200 milliárd euró áfától, az összes lehetséges áfabevétel közel hatodától esnek el az uniós tagállamok az áfacsalások miatt.
Adó
Ha a disznóknál bejön, másutt is csökkenhet az áfa?
Privátbankár.hu | 2015. május 11. 18:23
Nemcsak a sertéságazatnak, de az agráriumnak és az egész gazdaságnak kedvezőbb lenne az alacsonyabb áfakulcs - ezt akarja bizonyítani az 5 százalékos áfa bevezetését követően a Terméktanács.
Adó
Így enyhítené a reklámadót a szakmai szervezet
Privátbankár.hu | 2015. május 11. 11:55
Megszüntetné a saját célú reklám adóztatását az Országos Kereskedelmi Szövetség. Az ötszázalékos kulccsal képtelenek tervezni a kkv-k.
Adó
Tényleg olcsóbb lett a hús? Komoly ellenőrzés vár a kereskedőkre
Privátbankár.hu | 2015. május 11. 08:41
Jövőre 27-ről 5 százalékra csökken a sertéshús áfája, az NGM is ellenőrizni fogja, hogy a kereskedők nem nyelik-e le.
Adó
Matekozzon velünk: hányan tudnak felöltözni ennyi hamisítványból? - képek
Privátbankár.hu | 2015. május 9. 10:02
Szép nagy fogása volt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, mintegy 230 millió forintnyi gagyi utánzatot találtak egy ganz-telepi raktárban.
Heti top
- Hirtelen betoppant több ezer magyar dolgozó Ausztriába 2026. június 24. 05:44
- Így élvezzük a nyaralást Olaszország legrémesebb helyén 2026. június 27. 06:01
- „Ha jönnek az uniós pénzek, több munkánk lehet, mint az elmúlt három évben összesen” – Interjú 2026. június 27. 11:47
- Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul 2026. június 28. 16:59
Havi top
- Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést 2026. június 4. 19:36
- Magyar Péter kifakadt, miután már belsős levél is bizonyíthatja a kézi vezérlést az MTVA-nál 2026. június 1. 07:03
- Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését 2026. június 19. 17:32
- Sulyok Tamás váratlan videója: döntés a lemondásról 2026. június 1. 06:11
Friss
Nemzetközi
Dánia több mint négymilliárd koronányi katonai segítséget nyújt Kijevnek
A segítség alapja a „dán modell”.
11 órája
Pénzügyi szektor
Gyengült a forint, bár még mindig jól tartja magát
A dollár pozíciója is kicsit javult a forinttal szemben.
11 órája
A 100 Leggazdagabb
-
A növekedés új minősége2026. június 30. 11:13 -
Kanye West közel 400 ezer dollárt költött egy születésnapi bulira2026. június 29. 06:07 -
Eltűnt 15 milliárd dollárnyi Hermès-részvény – luxuskrimi a csúcson2026. június 29. 04:50 -
Vége lehet a Temu-luxus aranykorának2026. június 28. 10:34 -
Britney Spears fiai már a divatvilágban lépnek színre2026. június 28. 09:25
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
Tunézia szálláshelyei: mire számíthat ma az európai utazó?
17:08
-
Várják a jelöléseket a Gundel Károly-díjra
14:37
-
Százéves a tihanyi levendulás – kiállítással ünnepel
14:14
-
Schloss Hof: a Schönbrunn csapat vidéki ékköve
14:10
-
Van, amikor érdemes elutazni Olaszország tömegturizmusának kellős közepébe
13:50
A vidék hírei
-
Hepe-hupa 400 ezerért - közösségi gyűjtés a Cifrakapu utca felújítására?
13:50
-
Végleges: befagyasztják a polgármesterek fizetését és a megyei vezetők fizetét megfelezik
13:04
-
Dobban a Dobó tér: július 3-án érkezik az Egy ütős nap
09:59
-
Egy nappal csúsznak az aszfaltozási munkák, szerdán és csütörtökön teljes lezárás lesz a Ráckapu téri felüljárónál
08:32
-
Direkt36: Tíz évig titkolta a kormány a lesújtó kórházi jelentést ami szerint egyetlen kórház sem felelt meg minden előírásnak
07:15
legolvasottabb
-
Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést
2026. június 4. 19:36
-
Magyar Péter kifakadt, miután már belsős levél is bizonyíthatja a kézi vezérlést az MTVA-nál
2026. június 1. 07:03
-
Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
2026. június 19. 17:32
-
Sulyok Tamás váratlan videója: döntés a lemondásról
2026. június 1. 06:11
-
Olcsóbb áram mindenkinek? Átírja az energiapiacot, ami Ausztráliában történik
2026. június 7. 16:15
top 24
-
Valami elindult: újra ugyanaz várja a benzinkúton
2026. június 30. 12:06
-
Bitang nagy éjjeli légicsata: Ukrajna-Oroszország 154-419
2026. június 30. 13:13
-
Kutyának sem kell a kőolaj – Európa nyitott
2026. június 30. 10:39
-
Tényleg érkezik egy fontos delegáció – Magyar Péter is meghívta őket
2026. június 30. 08:44
-
„Pont 36 évet késtünk vele” – több évtizedes mulasztást kezd el törleszteni a parlament
2026. június 30. 10:01
Újabb patthelyzet alakult ki. 


