Nálunk ez még durvább mert Magyarország pedig minden negyedik áfaforinttól esik el ífy. Az adminisztráció erre válaszul adott túlzott növelése azonban gátolja a gazdasági növekedést és csökkenti az adott ország vonzerejét - hívták fel a figyelmet a LeitnerLeitner szakértői.
Hannes Gurtner, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, az Európai Bizottság mellett működő áfa szakértői csoport tagja elmondta: a konferencián részt vevő 26 ország áfaszakértői arra keresték a választ, hogyan lehet hatékonyan fellépni az áfacsalások ellen.
Az unióban Hollandiában, Finnországban és Luxemburgban a legkisebb, 5 százalék körüli a rés a beszedhető és a valóban beszedett áfa összege között, a legnagyobb hiányt Románia, Szlovákia és Litvánia szenvedi el, ahol a 40 százalékot is meghaladja a különbség. Magyarország európai összehasonlításban a középmezőny alján helyezkedik el.
Túlzott szabályozás?
Magyarországon is létezik ilyen iránymutatás, de a szakértők szerint nem nyújt kellő biztonságot a jóhiszemű adóalanyok számára, hiszen az adóhatóság még az összes dokumentum birtokában is megtagadhatja az áfalevonási jogot vagy épp a közösségi adómentességet.
A szakértők kifejtették: mostanában a legnépszerűbb eszköz a fordított áfa, amelynek kiterjesztésén a legtöbb állam gondolkodik. Ez azonban akkor működik, ha nem csak egy-egy állam vezeti be, különben a csalók egyszerűen átteszik egy másik államba a tevékenységüket. Éppen ezért sürget öt közép-európai ország - Csehország, Szlovákia, Ausztria, Magyarország és Bulgária - közös fellépést ez ügyben.
Hannes Gurtner és Jancsa-Pék Judit arra is felhívta a figyelmet, hogy a nemzetközi szabályozás hiánya és ezáltal a tagországok áfacsalás ellen tett intézkedéseinek sokszínűsége megnehezíti a nemzetközi színtérre lépő vállalkozások helyzetét, akik nehezen igazodnak ki a bonyolult szabályok között, és ez gátja lehet a nemzetközi terjeszkedésnek, határon átnyúló növekedésnek.
Az adminisztráció nem feltétlenül alkalmas a csalások kiszűrésére, ugyanakkor megnehezíti a jóhiszemű adózók életét. A szakértők szerint ezért fontos, hogy az üzleti élet szereplői ismerjék meg partnereiket, kövessenek el mindent, hogy ne üzleteljenek csalókkal.