Tállai András szerint a 2016-ra szóló intézkedések igazodnak az elmúlt öt év adóügyi lépéseihez: tízmilliárdok maradhatnak a családoknál, olcsóbbá válhatnak a hétköznapok, és újabb lendületet kaphat a gazdaság – írja a Napi Gazdaság.
Ma nyújtja be a parlamentnek a jövő évi költségvetés tervezetét Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A büdzséhez kapcsolódik a 2016-os adócsomag is. Az adóváltozásokról még a nyári szünet előtt szavazhat az Országgyűlés.
Könnyebb lesz a családoknak
A személyi jövedelemadó (szja) szabályai több ponton is megváltoznak. Ezek közül a legfontosabb, hogy egy százalékkal, 16-ról 15 százalékra csökken az szja kulcsa. Az intézkedés 120 milliárd forinttal enyhíti a magánszemélyek terhét, a lépés mind a négymillió adófizetőt érinti majd – mondta Tállai András.
A következő esztendő a két gyermeket nevelő nagyjából háromszázezer szülő számára külön is lényeges változást hoz. Jelenleg az érintetteket gyermekenként havi tízezer, azaz a két kisgyermek után havonta húszezer forint illeti meg. Jövőre az összeg magasabb lesz, a kedvezmény gyermekenként 2500 forinttal, összesen ötezerrel emelkedik.
Sertés- után baromfihús
A kormány már korábban csökkentette a sertéshús áfáját, amennyiben ez sikeres lesz, úgy következő lépésként mérsékelhetik majd a baromfi forgalmi adóját is.
Bank, reklám, dohány
A kormány betartja az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal, valamint az Erstével kötött februári megállapodást. Ekkor a kabinet azt vállalta, hogy a hitelezés felpörgetéséért csökkenteni fogja a bankadót. A több évig tartó folyamat első lépéseként jövőre nagyjából hatvanmilliárddal enyhül majd a bankszféra fizetési kötelezettsége, amit 2017-ben újabb 22 milliárdos adómérséklés követ.
A reklámadó szabályait az Európai Bizottság jogi aggályai miatt írták át. A kormány nem akar évekig tartó perlekedést, inkább változtat az adó egyes részletszabályain – mondta az államtitkár. Hozzátette: az unió eddig sem vitatta el a jogot, hogy Magyarország ilyen címen közterhet szedjen be.
Jövőre megmarad a dohányipari vállalkozásokra korábban kivetett egészségügyi hozzájárulás is, az ebből származó összegeket a dohányzás következtében fellépő egészségkárosodás kezelésére használják majd fel.
Az egészségüggyel kapcsolatos az az intézkedés is, amely lehetőséget ad az önkormányzatoknak arra, hogy enyhítsék a háziorvosok helyi iparűzésiadó-kötelezettségét.