3p

Földcsuszamlásszerű győzelmet aratna a Munkáspárt, ha most lennének a választások.

A nagy-britanniai választókerületek többsége Rishi Sunak konzervatív párti miniszterelnök helyett Sir Keir Starmert, az ellenzéki Munkáspárt vezetőjét szeretné a kormányfői tisztségben látni a vasárnap ismertetett évzáró felmérés szerint.

A vizsgálat, amelyet a Focaldata közvéleménykutató végzett a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi lap és a Best for Britain nevű EU-párti kampánycsoport megbízásából 10 006 választó bevonásával, kimutatta azt is, hogy a britek nagy többsége egyértelműen negatívnak tartja az EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő hatásokat.

A politikusok támogatottságát vizsgáló körkérdésből kiderült, hogy a 632 nagy-britanniai választókörzet közül 390-ben többségben vannak azok, akik szerint Sir Keir Starmer lenne a legalkalmasabb jelölt a miniszterelnöki tisztségre.

Rishi Sunak kormányfő mindössze 29 választókerületben népszerűbb, mint a Munkáspárt vezetője.

A Focaldata felmérése szerint Starmer támogatottsága még Sunak választókörzetében, az észak-angliai Richmondban is meghaladja néhány százalékponttal a miniszterelnökét.

A kutatás szerint a Munkáspárt egészének támogatottsága is messze megelőzi a Konzervatív Pártét: a választók 35 százaléka szavazna a jelenlegi legnagyobb ellenzéki erőre, a 2010 óta kormányzó konzervatívok a voksok 19 százalékát szereznék meg, ha most tartanák a 2024-ben esedékes nagy-britanniai parlamenti választásokat.

Rishi Sunak csomagolhat, ha minden így marad - még saját választókerületét sem tudná megnyerni a mostani adatok szerint. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN
Rishi Sunak csomagolhat, ha minden így marad - még saját választókerületét sem tudná megnyerni a mostani adatok szerint. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN

Az Electoral Calculus online választási előrejelző platform számításai szerint ebből a brit választási rendszerben az következik, hogy ha a választásokon ezek az arányok érvényesülnek, a Munkáspárt földcsuszamlásszerű győzelmet aratna.

A prognózisait matematikai modellezéssel készítő szakértői fórum szerint a mostani támogatottsági adatok alapján a Labour a 650 fős alsóházban 415 tagú frakciót alakíthatna, a konzervatívok képviselőcsoportjának létszáma a jelenlegi 350-ről 151-re apadna.

A Munkáspárt ezzel megközelítené azt a rekordarányú győzelmet, amelyet 1997-ben aratott Tony Blair vezetésével. A Labour abban az évben 418 mandátumot szerzett.

Nem jött be a Brexit

A Focaldata vasárnap ismertetett felmérése szerint a britek a Brexit eredményeivel is elégedetlenek. A válaszadók 76 százaléka mondta azt, hogy az uniós tagság megszűnése óta emelkedtek heti bevásárlásának költségei, 60 százalék szerint a Brexit szűkítette a megvásárolható áruk és szolgáltatások választékát, 58 százalék úgy gondolja, hogy a kilépés óta növekedett a Nagy-Britanniába irányuló illegális bevándorlás.

Egy napon belül ez a második olyan felmérés, amely komoly választói elégedetlenséget tükröz a Brexittel szemben.

Az Opinium közvéleménykutató által a The Observer című vasárnapi baloldali brit lap megbízásából elvégzett felmérés szerint a britek alig tíz százaléka érzi úgy, hogy pénzügyi helyzete javult a brit EU-tagság megszűnése óta, 35 százalék szerint a Brexit kifejezetten rontotta személyes anyagi helyzetét.

A vizsgálatba bevont 2132 választó 63 százaléka a Brexitet okolja az infláció meglódulásáért és az ennek nyomán kialakult megélhetési válságért.

A válaszadók fele általánosságban is egyértelmű kudarcnak minősítette a Brexitet, és csak 22 százalék gondolja úgy, hogy a kilépés az EU-ból az ország hasznára vált.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Több mint 200 milliárdot kaszált össze az egyik vezető hazai agrárcsoport
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 16:52
Több mint ötödével nőtt az árbevétel.  
Agrár Karácsonyi kínálat: kevesebb madár, de jobb áron
Szirmai S. Péter | 2025. október 24. 11:31
Sokéves krízis után úgy tűnik, stabilizálódik a hazai pulykaszektor. A karácsonyi készülődéssel, a mély bázisról, kicsit már növekszik a fogyasztás.
Agrár Nem biztos, hogy aszályban többet fizetünk a boltban
Szirmai S. Péter | 2025. október 23. 17:01
A klíma megváltozott: állandósul az aszály. Ennek már – nemcsak a térségünkben – világszerte kézzelfogható és tartós a hatása, amelyet a szántóföldi és kertészeti hozamok csökkenésében is láthatunk. Mindebből meredeken emelkedő termény- és élelmiszeráraknak kellene következni, de a képlet ennél sokkal bonyolultabb – állítja Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ vezető agrárszakértője.
Agrár Üres az államkassza? Indulnak az állami földárverések
Szirmai S. Péter | 2025. október 22. 05:46
Befektetők figyelem! Másfél hét múlva, november 3-ától újra indul az állami földárverés országszerte. A júliusi 13 ezer hektár után most kilencezer hektár kerül kalapács alá, és bárki licitálhat, aki megfelel a jogszabályoknak.
Agrár Az ukrán gombától is félnek a magyar gazdák
Privátbankár.hu | 2025. október 21. 17:05
Hiába szavazták meg Brüsszelben, elfogadhatatlan az ukrán szabadkereskedelmi megállapodás.
Agrár Vizet prédikálnak, de bort isznak a németek
Privátbankár.hu | 2025. október 21. 10:33
Öt százalékkal nőtt az Európai Unió legerősebb gazdaságában a bortermelés.
Agrár Az MBH elindította AgrárPartner Platformját
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 13:41
Az MBH csoport új platformja a hazai gazdálkodók számára kínál komplex, mesterséges intelligenciával támogatott digitális ökoszisztémát.
Agrár Optimista a világgazdaság jövőjével kapcsolatban az OPEC
Privátbankár.hu | 2025. október 14. 09:48
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete jövőre is 3,1 százalékos globális gazdasági növekedésre számít. A kőolajra főként az OECD-n kívüli országokban nőhet meg a kereslet.
Agrár Érzékeny agrártermékekre vonatkozó vámokról határozott az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2025. október 13. 13:59
Az uniós tagországok igazságügyi minisztereinek tanácsa luxembourgi ülésén határozatot fogadott el több, Ukrajnából származó agrár-élelmiszeripari termékre, tejtermékekre, friss gyümölcsökre és zöldségekre, valamint húsra és az hústermékekre vonatkozó vámok csökkentéséről vagy eltörléséről – tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.
Agrár Nagy a baj: jelentősen leértékelődhetnek a hazai földbirtokok
Szirmai S. Péter | 2025. október 13. 10:22
Az időjárási szélsőségek miatt egyre nagyobb térségekben fenntarthatatlanná válik itthon a növénytermesztés, leértékelődik a vagyon, csökken a földár. A gazdák túléléséhez átfogó program mellett rugalmasabbá kellene tenni a kárenyhítési rendszert is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG