4p
A kellemes tavaszias időnek sokan örülhettek az elmúlt hetekben. Az enyhe idő azonban, legalábbis a szakemberek szerint előbb-utóbb megbosszulja magát. Például a mezőgazdaságban. Ha ugyanis már megindul a rügyezés és hirtelen érkezik egy nagy fagy, akkor a termés jelentős része veszhet oda.

Az utóbbi évek tapasztalatai szerint hozzá kell szoknunk az egyre gyakoribb természeti katasztrófákhoz és a szélsőséges időjárási körülmények miatti klímaváltozáshoz. A következményekről leginkább a híradásokból értesültünk a hurrikánok, áradások, vulkánkitörések, hőhullámok kapcsán. Legutóbb például az Észak-Amerikában decemberben végigsöpört, rendkívüli hideggel társuló viharrendszerről hallhattunk, mely 100 millió dollárt meghaladó gazdasági kárt okozott - közölte a Privátbankárral a Generali.

A váratlan időjárás okozta károk rendkívül sok területet érintenek, 2013-ban például a természeti katasztrófák által okozott kár a nemzetközi kutatóintézetek szerint 125 milliárd dollár körül volt a teljes világgazdaságban, ami megközelítőleg Magyarország teljes éves GDP-jének felel meg. Hazánkban is egyre gyakoribbak az erőteljes nyári viharok, de már a jelenlegi téli időjárás is sokkal hektikusabb képet mutat, mint az megszokott volt 10-20 évvel ezelőtt.

Ráfázhatnak a gyümölcstermesztők

Néhány éve Magyarországon is első kézből tapasztalhatjuk az időjárás erőteljes változásait, hiszen hazánk eddig mérsékeltnek hitt időjárását is egyre inkább jellemzik a szélsőségek - közölte a Generali. A monszunszerű felhőszakadások, tájfunhoz hasonló szélviharok, árvizek és hőhullámok mellett újabb, kellemesnek tűnő meglepetésnek számít az idei tél időjárása. Januárban rendkívül enyhe, kora tavaszi idő volt, nem volt ritka a +15 Celsius-fokos hőmérséklet sem. A tavaszias időjárás azonban nem múlhat el következmények nélkül.

„A szélsőséges időjárás, a nem várt természeti körülmények okozta kárbejelentések száma egyre nő. Minden évszakban problémát okoz, hogy még fokozott elővigyázatosság mellett sem tudjuk megóvni értékeinket a váratlan katasztrófáktól. Rendkívül nehéz megfelelő módon felkészülni a nyári viharok, vagy épp a hófúvások pusztítására, és a gyorsan változó hőmérséklet-ingadozás is nem várt kellemetlenségeket okozhat. Az enyhe tél miatt például várhatóan 2014-ben egyes mezőgazdasági termelőknek – leginkább a gyümölcstermesztőknek és a gabonatermelőknek – lehetnek komolyabb problémái” – mondta el Szikszai József, a Generali Biztosító vagyon-kárrendezési igazgatója.

Forrás: yelo34 / 123RF Stock Photo

Az egymilliárdos hétvége

Összességében a Generali Biztosító 2013-ban mintegy 6 milliárd forint kártérítést fizetett ki a szélsőséges időjárással kapcsolatos károkra – árvíz, fagy, jégverés, hónyomás, vihar -, ez 10 ezerrel több esetet és 2,5 milliárd forinttal magasabb összeget jelentett az előző évhez képest. A 2013 első felében bekövetkező szélsőséges időjárás, a fagy, a havazás, a jégverés következményeként felmerülő mezőgazdasági kár másfélszer akkora volt, mint az azt megelőző években, a károk összege megközelítette az 1,3 milliárd forintot.

A márciusi hófúvások okozta lakossági vagyonkárok mértéke csak az első tavaszi hosszú hétvégén (március 15.) több mint 1 milliárd forint volt, a biztosítóhoz érkezett vagyonkár-bejelentések száma pedig meghaladta a 6 ezret. A kártípusoknál leggyakrabban tetősérülések, beázásokból adódó és az áramszünetek miatt kiolvadt élelmiszerek megromlásából származó károk jelentek meg. Jelentős volt a közlekedési balesetek nyomán regisztrált káresetek száma is, nagyrészt gépjárműkár formájában.

A mezőgazdaságban is okozhat károkat

Jelenleg azonban a legnagyobb probléma az elmúlt időszakban tapasztalható szokatlanul meleg időjárás, mely főként a mezőgazdaságban okozhat nagymértékű károkat, amennyiben a meleg hatására növekedésnek indult rügyeket, kerti növényeket megfelelő hótakaró híján semmi sem védi majd meg a hirtelen bekövetkező fagyoktól.

Az enyhe idő nem csupán a rügyezés megindulása szempontjából veszélyes, hanem azért is, mert nem pusztulnak el a kártevők, melyek irtása jelentős plusz költség lehet a gazdák számára. A melegebb időjárást okozó óriásciklon ugyanakkor már feloszlott, hidegebb légtömegek érték el Magyarországot, így már fagyokkal is számolni kellett az elmúlt napokban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Biztosítás Nem fagyott szét a nyaralód? Ekkora károkat okoztak az ónos esők
Privátbankár.hu | 2017. február 4. 09:34
Az elmúlt napokban az ónos esők jelentős károkat okoztak az országban, a károk bejelentése, felmérése még mindig zajlik – közölték a biztosítók. A nyaralókban keletkezett fagyási károk nagy része valószínűleg még csak ezután fog kibukni.
Biztosítás Kivéreztetett munkanélküliek országa vagyunk - pedig lenne megoldás
Nagy László Nándor | 2015. április 29. 10:35
A munkavállalók döntő része volt már munkanélküli, ötödük már háromszor volt álláskereső. Miután komoly tartalékokkal nem rendelkeznek, ezért a korábbi megtakarítások felélése után nőnek a fizetési késedelmek a hiteleknél, a rezsinél. Ilyen helyzetben meglehetősen nagy gond, hogy a megkérdezettek 82 százaléka nem is hallott a jövedelempótló biztosításokról.
Biztosítás Meddig fúj a viharos szél? Mi lesz május elsején?
Privátbankár.hu | 2015. április 29. 08:48
A viharos szél miatt tizennégy megyére és a fővárosra továbbra is elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. A másodfokú riasztásokat viszont már mindenhol visszavonták. Az ország nagy részén szerdán is erős, viharos széllökésekre kell számítani.
Biztosítás Ezekre figyeljen, és a nyaralóját legközelebb is épségben találja
Privátbankár.hu | 2015. április 28. 18:40
Számos veszély fenyegeti a nyaralónkat, amelyekre érdemes felkészülni, ha nem akarunk csúnyán meglepődni a szabadságunk kezdetén. Az ingatlanokkal kapcsolatos visszatérő hibák nagyon könnyen betörők kezére adhatják a menedéket, de nem csak tőlük kell félni. Az időjárás is okozhat kellemetlen perceket, ha nem látogatjuk és tartjuk karban a nyaralót. Éppen ezért még mindig jól jöhet a lakásbiztosítás.
Biztosítás A fél országra figyelmeztetést adtak ki: jön a szélvihar
Privátbankár.hu | 2015. április 28. 07:27
A viharos szél miatt négy megyére másodfokú, hét megyére és a fővárosra elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. Emellett több megyében a várható sok eső miatt is figyelmeztetés van érvényben.
Biztosítás Ezért nem mindegy, hol javítják meg az autót - változás jöhet a kötelezőnél
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 07:39
Módosítaná a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról (kgfb) szóló törvényt a Magyar Autóklub.
Biztosítás A Lombard Lízingnek május elejéig kell fizetnie az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 16:40
Május elejéig kell visszafizetnie a Lombard Lízing Zrt.-nek az érintett ügyfelek felé azt az összesen 380 millió forintot, amelyet a beépített casco-biztosításnál árfolyam-különbözetként jogtalanul szedett be tőlük.
Biztosítás Aggódik a magyar az autójáért, de sokkal drágább lett biztosítani
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 14:18
Megugrottak a kgfb-díjak az első negyedévben: átlagosan 25 100 forint volt a személygépkocsikra kötött kgfb-szerződések éves díja. Ez az érték az évközi díjhirdetés két évvel ezelőtti bevezetéséhez képest 26 százalékkal magasabb. Tavaly ilyenkor ez az eltérés még mindössze 5 százalék volt.
Biztosítás Eddig két turista nem tudott elutazni a botrány miatt
Privátbankár.hu | 2015. április 21. 07:41
A Kun-Mediátornak az Union Biztosítóval van szerződése, de csak utazási tevékenységre. Eddig ezzel kapcsolatban csupán két kárbejelentés érkezett.
Biztosítás Iszonyatos profitgyárra bukkant a régióban az egyik biztosító
Nagy László Nándor | 2015. április 14. 16:55
Nyereségének közel kétharmadát már a régiós leányvállalataitól szerzi a Vienna Insurance Gruop. Az osztrák biztosítócsoport nyeresége 46 százalékkal ugrott tavaly.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG